Як обрати протезне підприємство: роз’яснення Мінсоцполітики

Джерело: пресслужба Мінсоцполітики

Протезування в Україні безоплатне, а людина, котра потребує протезування, може самостійно обрати підприємство, де їй виготовлять і встановлять протез. А також де його будуть потім обслуговувати.

Також у міністерстві надали рекомендації, як обрати протезне підприємство:

  • обирати протезне підприємство варто ближче до постійного місця проживання, це спростить подальше обслуговування протеза та період реабілітації. Але потрібно обирати підприємство, яке має достатньо досвіду і кваліфікованих фахівців у виготовленні того різновиду протеза, який потрібен людині;
  • перед зверненням потрібно ознайомитися з відгуками саме про це протезне підприємство;
  • також потрібно одразу з’ясувати, як працює система обслуговування та гарантії;
  • дізнайтеся, як протезне підприємство проводить протезну реабілітацію та тренування, чи є у протезного підприємства фізичний терапевт, який може допомогти у правильній постановці ходи з протезом;
  • поспілкуйтеся з тими, хто вже встановлював протез саме на цьому підприємстві.

Варто нагадати, що в Україні протезування – безоплатне. Відтак, держава гарантує встановлення якісних протезів, а також покриває їх обслуговування та, за потреби, ремонт. Для отримання якісного протеза не потрібно чекати встановлення інвалідності.

Аби отримати протез, необхідно подати документи. Це можна зробити онлайн через електронний кабінет особи з інвалідністю, у центрі надання адміністративних послуг, або в управлінні соціального захисту населення. Після отримання направлення можна самостійно обрати протезне підприємство, яке виготовлятиме протез. Перелік протезних підприємств – за посиланням.

Хто має право на безоплатний протез? 

На безоплатний протез мають право абсолютно усі українці, не лише військові чи ті, хто отримав травму внаслідок бойових дій.

Зокрема:

  • військовослужбовці та службовці правоохоронних органів, ветерани;
  • постраждалі від війни цивільні громадяни;
  • особи з інвалідністю, які отримали інвалідність не через бойові дії;
  • діти з інвалідністю, діти з порушеннями опорно-рухового апарату.

Як подати документи?

Подати документи для безоплатного отримання протезів за державною програмою. Це можна зробити у кілька способів:

  • якщо ви ще у лікарні – зверніться до соціального працівника, який є у медзакладі. Якщо соціального працівника немає – зверніться до лікаря з проханням запросити працівника з територіального відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, який допоможе подати документи.
  • або зверніться до найближчого ЦНАПу чи в місцевий орган соціального захисту населення або ж до територіального управління Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю.
  • або подати документи можна онлайн через електронний кабінет особи з інвалідністю.

При первинній реєстрації потрібно підвантажити скановану копію або фотокопію висновку МСЕК або ЛКК або ВЛК у полі “Документ, який надає право на пільгу”.

Які документи необхідні для безоплатного протезування?

  • Паспорт громадянина України;
  • Реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код) ;
  • Довідка про обставини травми від командира військової частини (для військових);
  • Висновок про необхідність забезпечення осіб з обмеженнями функціонування допоміжними засобами реабілітації;
  • Посвідчення УБД (для військових за наявності).

Як отримати направлення на протезування?

Направлення на забезпечення протезом прийде в електронному кабінеті особи з інвалідністю, навіть якщо ви подавали документи не через цей кабінет, а, наприклад, у ЦНАПі.

Тому краще у будь-якому випадку зареєструватися в електронному кабінеті.

Направлення дає можливість обрати будь-яке протезне підприємство.

Як звернутись до протезного підприємства?

Звернутися до протезного підприємства можна у будь-який спосіб: онлайн, телефоном, у лікарні через соцпрацівника чи керівника реабілітаційного відділення.

Після чого подати офіційну заявку (в паперовій чи електронній формі) до протезного підприємства.

Фото або сканкопію заявки потрібно завантажити в електронний кабінет, якщо подаєте заявку через електронний кабінет.

Чи потрібно платити за протез? 

Платити за протез не потрібно. Кожна людина, яка потребує встановлення протеза в Україні, може розраховувати на підтримку держави. Також держава покриває вартість якісного обслуговування та ремонту протезних виробів.

Важливо, що для військових сума компенсації втричі вища у порівнянні з цивільними. Станом на сьогодні максимальна компенсація вартості протеза – 2 млн грн. Для кожного типу протеза держава визначає граничну вартість.

Скільки часу чекати виготовлення протеза?

У середньому, отримати протез можна впродовж 45 робочих днів. При простих випадках на виготовлення протеза достатньо 3 тижні. Максимальний час очікування з моменту подання документів до забезпечення протезом – 3 місяці.

Чи потрібно мати встановлену інвалідність, щоб отримати протез?

Якщо людина постраждала внаслідок війни, для забезпечення протеза не потрібно чекати встановлення інвалідності. В інших випадках для отримання безоплатного протеза встановлення інвалідності потрібне.

Яка сума відшкодування за виготовлення протезів покриває держава протезному підприємству? 

Для оплати вартості протеза дорослим та дітям держава визначила граничну ціну, яку відшкодовує виробнику, тобто протезному підприємству. Сягати ця сума може до 2 млн гривень. Окрім цього, державою гарантується відшкодування вартості якісного обслуговування та ремонту протезних виробів.

Державна програма передбачає як безоплатне первинне протезування, так і вторинне, тобто заміну протеза на інший, після закінчення строку його експлуатації.

Протези нижніх кінцівок:

  • мінімальна вартість – 14 тис. грн
  • максимальна вартість – близько 856 тис. грн

Протези верхніх кінцівок:

  • мінімальна вартість – 17 тис. грн
  • максимальна вартість – близько 503 тис. грн

Чи за кордоном кращі протези? 

Протези, якими забезпечуються громадяни України, робляться зі складових світових виробників. Тобто в Україну імпортують якісні складові від європейських, азійських та американських виробників. Це дозволяє підприємствам виготовляти широкий асортимент функціональних та високоякісних протезів.

Тож, всі матеріали, які є за кордоном, є і в Україні. Завдяки широкому вибору матеріалів і комплектуючих в Україні виготовляють протези під індивідуальні потреби кожного клієнта.

Таким чином українські протезні підприємства виготовляють якісні та сучасні протези. Маючи направлення на протезування, особа може обрати будь-яке підприємство, що відповідає її потребам.

Також варто зважати на те, що обираючи протезування за державною програмою, а не за кордоном, особа з протезом може розраховувати на постійний супровід з боку протезного підприємства. Натомість доволі складно обслуговувати встановлений за кордоном протез, адже він не зареєстрований в Україні.

На прохання глави РФ Володимира Путіна його ініціали вигравіювали на ланцюжках до хрестів, які отримають учасники повномасштабного вторгнення в Україну, що командують військовими підрозділами РФ.

Адміністрація Байдена готується оголосити про масштабний, остаточний пакет військової допомоги для України в межах візиту міністра оборони Ллойда Остіна до Німеччини 9 січня. Під час цього візиту Остін зустрінеться з представниками близько 50 країн-партнерів у форматі “Рамштайн”.

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп заявив, що повномасштабна війна Росії проти України нині “набагато складніша” і надалі може загостритися.

Станом на 6 січня росіяни у тимчасово окупованому Криму незаконно ув’язнили 218 осіб, з них 132 – кримські татари. 

Військового Юрія Ігната призначили начальником управління комунікацій Командування Повітряних сил ЗСУ.