Володимир Зеленський підписав закон про ратифікацію Римського статуту

Джерело: сайт Верховної Ради України

Президент України Володимир Зеленський 24 серпня підписав закон, який ратифікує Римський статут Міжнародного кримінального суду.

Це зазначено в картці закону.

Нагадаємо, 21 серпня Верховна Рада України ухвалила рішення щодо ратифікації Римського статуту Міжнародного кримінального суду, забезпечивши тим самим повноцінне долучення країни до цієї міжнародної інституції.

Підтримку ратифікації висловили 281 народний депутат.

Заступниця голови Офісу президента Ірина Мудра пояснила, що значить для нашої держави ратифікація Римського статуту.

Покарання російських злочинців

Завдяки залученню України до МКС вдасться збільшити ефективність роботи МКС щодо України, притягувати до відповідальності за злочини, вчинені російськими громадянами на території України. Фактично, ми будемо долучені до роботи ключового світового органу правосуддя та матимемо можливість впливати на пріоритизацію нашого питання в ньому. МКС видав вже шість ордерів на арешт російських злочинців, зокрема Путіна, армійської верхівки: Шойгу, Герасимова та інших генералів. Наша участь у роботі МКС дозволить посилити розгляд поточних справ, відкрити нові і забезпечити справедливе покарання для всіх російських злочинців.

Відстоювання інтересів України в МКС

Відтепер Україна зможе:

  • брати участь в Асамблеї держав-учасниць МКС і формувати політику МКС;
  • висувати свого кандидата на посаду судді;
  • затверджувати розподіл бюджету МКС з метою забезпечення належного розслідування російських злочинів в Україні;
  • брати участь у виборах суддів та інших виборних осіб (зокрема прокурора МКС), впливати на розробку змін до Римського Статуту, що є ключовим для нас у питанні захисту наших військових.

Євроінтеграція України та виконання нашої частини безпекових угод.

Україна мала зобов’язання щодо ратифікації Римського Статуту в Угоді про Асоціацію з ЄС (стаття 8.) Крім того, це одна з вимог нашого вступу до блоку. Низка вже підписаних безпекових угод з країнами також містили положення щодо ратифікації Римського Статуту, зокрема, з Нідерландами та Німеччиною. За умовами безпекових угод, ми отримуємо від партнерів військову, фінансову та дипломатичну підтримку, а взамін проводимо реформи та гармонізуємо наше законодавство. Тому ратифікація стане потужним сигналом нашої відданості своїм зобов’язанням.

Компенсація українцям, які постраждали від російських злочинів

Повноцінна участь України у МКС (для якої потрібна ратифікація) спростить доступ українцям до спеціального Цільового фонду МКС для потерпілих та підвищить шанси отримання компенсацій для потерпілих від російських злочинів.

Захист наших військових

По-перше, Україна вже повністю визнала юрисдикцію МКС з 21 листопада 2013 року двома відповідними заявами, а Офіс Прокурора МКС розпочав розслідування ситуації в Україні, “охоплюючи, у такий спосіб, будь-які попередні та поточні звинувачення у воєнних злочинах, злочинах проти людяностi чи геноциді, скоєних на будь-якій частині території України, будь-якою особою” – без обмежень за громадянством.

По-друге, відповідно до компліментарності – фундаментального принципу роботи МКС – наші громадяни можуть постати перед МКС лише у тому випадку, якщо національні суди не можуть або не бажають притягати до відповідальності за міжнародні злочини.

Найважливішим є те, що, Україна ратифікувала Римський Статут із заявою по ст.124 Римського статуту, згідно з якою МКС не буде мати юрисдикції по ст. 8 (воєнні злочини) щодо громадян України протягом 7 років після ратифікації.

Також наголошується, що ратифікація Римського Статуту Міжнародного кримінального суду посилює позицію України на міжнародній арені та дозволить отримати кращі можливості для переслідування росіян за їхні злочини і захистити громадян України. Участь в роботі МКС також є частиною нашої інтеграції до простору розвинутих, демократичних країн Європи і світу. Ми приймаємо правила гри та багато чого отримуємо взамін, як держава, позаяк суспільство.

Критика такого рішення

Фракція “Європейська Солідарність” заявила, що підтримує ратифікацію Римського статуту як частину зобов’язань України за Угодою про асоціацію. Однак в умовах війни пріоритетом є захист військових. Тому важливо провести ратифікацію після завершення воєнного стану.

“ЄС” вважає, що без ретельної експертизи наслідків ратифікація може бути помилковою. Парламентарі пропонують відкласти процес до закінчення воєнного стану, зазначаючи, що Угода про асоціацію не визначає чітких термінів для цього.

“Очевидно, ратифікація цього документу створить можливості для зловживань з боку росії, її явних та прихованих союзників, які сфабрикують безліч фейкових справ проти українського військового керівництва. У російського режиму – великі гроші, довгі руки і розгалужена агентура. Країна-агресор володіє технологіями фабрикування справ, впливу на громадську думку, а відтак і опосередкованим впливом на рішення судів”, – йдеться у заяві.

У фракції переконані, що добробут війська є ключовим пріоритетом сьогодні, а недостатньо зважена ратифікація статуту може навпаки деморалізувати захисників.

“Вважаємо, що сьогодні органи влади  не повинні вчиняти кроків, спрямованих на демотивацію військових. Навіть побоювання, що українських військових можуть видавати на вимогу Міжнародного кримінального суду, демотивують наших захисників. Поспішні, непродумані кроки наражають на додаткову небезпеку тих, хто й так кожного дня ризикує життями за Україну.”

Ратифікація Римського статуту вимагала широкої громадської дискусії, якої не було. Багато військових вважають, що в умовах активних бойових дій це рішення є поспішним, наводячи приклад США та Ізраїлю, які й досі не ратифікували статут.

“Виходячи з інтересів українських військовослужбовців, захищаючи наших захисників від непродуманих дій політиків, ми закликали відтермінувати ратифікацію цього документу до закінчення воєнного стану, в тому числі враховуючи хорватський, ізраїльський та американський досвід”, – підсумували в “ЄС”.

Довідково: Україна підписала Римський статут 20 січня 2000 року, але досі не ратифікувала його, попри зобов’язання, взяті після укладення угоди про Асоціацію з ЄС у 2014 році.

Римський статут встановлює правила для Міжнародного кримінального суду, що має юрисдикцію над вагомими злочинами за міжнародним правом: геноцид, злочини проти людяності, воєнні злочини та злочин агресії. Зараз учасниками статуту є 123 країни.

За даними синоптиків у четвер, 10 жовтня, майже по всій країні збережеться суха та тепла погода.

9 жовтня міністр оборони Рустем Умєров зустрівся з президентом Франції Емманюелем Макроном. Вони спільно заслухали доповідь керівництва навчального центру, де проходить підготовку наш підрозділ, який у Франції називають бригадою Анни Київської.

Заступник лідера терористичного угруповання “Хезболли” Наім Касем заявив про готовність укласти перемир’я з Ізраїлем. Це сталося на тлі ліквідації ізраїльською армією трьох лідерів організації протягом двох тижнів.

Президент Грузії Саломе Зурабішвілі 5 жовтня повідомила, що обрала кандидатуру прем’єр-міністра і представить його опозиції.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 9 жовтня. З початку доби на цей час зафіксовано 119 бойових зіткнень.