У Росії розкритикували МАГАТЕ після відвідин Курської АЕС

Джерело: Reuters

У Росії розкритикували Міжнародне агенство з атомної енергетики (МАГАТЕ) після того, як його очільник Рафаель Гроссі відвідав Курську АЕС.

Візит Гроссі відбувся 27 серпня. Він попередив про загрозу ядерної небезпеки на станції і додав, що оглянув пошкодження, спричинене ударом БпЛА, в якому РФ звинуватила Україну. Однак сам Гроссі не сказав, хто відповідальний за атаку.

Росія після цього заявила, що МАГАТЕ повинно зайняти “об’єктивнішу та зрозумілішу” позицію щодо ядерної безпеки. Зокрема таку позицію висловила речниця МЗС РФ Марія Захарова, водночас заперечуючи те, що вона хоче, аби МАГАТЕ мало проросійську позицію.

“Ми бачимо і оцінки, і роботу цієї структури, але кожного разу хочемо об’єктивнішого та чіткішого висловлення позицій цієї структури. Не на користь нашої країни, не на користь підтвердження позиції Москви, а на користь фактів с однією чіткою метою: забезпечити безпеку та не допустити розвитку сценарію з катастрофічним шляхом, до якого на всіх штовхає київський режим”, – сказала вона.

Україна не реагувала на звинувачення РФ про те, що ЗСУ нібито атакували Курську АЕС.

Гроссі у межах візиту сказав, що станція збудована за радянським проєктом і є вразливою, бо немає захисного купола, який би захищав її від атак БпЛА, ракет чи артилерії.

На прохання журналіста засудити пошкодження від БпЛА як “ядерну провокацію України”, Гроссі сказав, що не може “вказувати пальцем”.

“Знову ж, вказувати пальцем – це те, до чого я, як гендиректор МАГАТЕ, повинен ставитись дуже серйозно. Але очевидно, що неможна відокремити те, що ми бачили тут, від нещодавньої воєнної активності, яку ми бачили”, – сказав він.

Раптова заява Росії про негайне великоднє перемир’я стала, на думку аналітиків, черговим свідченням цинізму Москви у питаннях миру. Тимчасове припинення бойових дій, оголошене у суботу главою РФ Володимиром Путіним, викликало численні сумніви щодо його щирості та практичного втілення.

Європейський Союз обережно відреагував на оголошене главою РФ Володимиром Путіним великоднє перемир’я в Україні тривалістю 30 годин, заявивши, що Москва може припинити війну в будь-який момент, якщо справді цього прагне.

Російські військовослужбовці мають намір розчистити переправу через річку Чорний Жеребець на Донеччині, використовуючи “режим припинення вогню”, попереджають аналітики DeepState з посиланням на дані 66 окремої механізованої бригади.

Два британські винищувачі Typhoon, дислоковані у Польщі, двічі перехопили російські літаки над Балтійським морем минулого тижня. Це були перші бойові вильоти в межах операції Chessman, яку Велика Британія виконує спільно зі Швецією для захисту східного флангу НАТО.

20 квітня президент Володимир Зеленський повідомив, що станом на 16:00, російські війська тільки збільшують кількість застосування важкого озброєння.  Посилаючись на доповідь Головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, він зауважив, що від початку доби й до 16-ї години загалом відбулося 46 російських штурмових дій на різних напрямках і 901 обстріл, і з цієї кількості 448 — саме з важкого озброєння.