В ЄС оприлюднили план захисту від напливу мігрантів

Джерело: Politico

Готівка є основною частиною плану ЄС відносно запобігання потоку мігрантів до Європи. 16 липня ЄС завершив угоду з Тунісом, котра фактично пропонує країні мільйони в обмін на блокування човнів, які перевозять все більше людей до Європи.

Водночас зауважується, що домовленість виходить далеко за межа питання міграції, оскільки торкається таких сфер, як торгівля, інвестиції та зелена енергетика.

Розроблений план є попереднім оглядом майбутнього рішення. Нині Брюссель прагне укласти подібні угоди з іншими країнами Північної Африки. Учасники переговорів уже розглядають Єгипет і Марокко як наступні цілі, за словами офіційного представника ЄС, який надав інформацію з переговорів на умовах анонімності.

Прем’єр-міністерка Італії Джорджія Мелоні під час поїздки до Тунісу з Урсулою фон дер Ляєн та прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте наголосила, що узгоджений план – “модель побудови нових відносин із сусідами з Північної Африки”.

Своєю чергою, фон дер Ляєн назвала цю поїздку справою “Команда Європи”.

Одначе, 17 липня захисники прав мігрантів висловили розчарування угодою, стверджуючи, що ЄС закриває очі на ситуацію з дотриманням прав людини в Тунісі, а також на його все більш авторитарний уряд.

Зазначається, що тепер угоду направлять до країн ЄС для ширшого ознайомлення, що дасть інакодумцям більше часу для суперечок стосовно її специфіки.

Домовленість з Тунісом стосується не лише міграції. В офіційних документах країна називається “партнером” у всьому, від енергетики до цифрового зв’язку.

Відповідно до угоди Тунісу обіцяють виділити 105 млн євро на підтримку операцій прикордонного контролю після різкого зростання кількості мігрантів, які виїжджають із Центрального Середземномор’я.

Окрім цього, передбачається погодження додаткових 150 млн євро для підтримки бюджету Тунісу в умовах стрімкого зростання інфляції. Також є обіцянки допомогти Тунісу отримати дешеву енергію з низьким вмістом вуглецю. Мовиться про збільшення виробництва відновлюваної енергії в Тунісі. Окрім цього, з країною співпрацюватимуть в наукових дослідженнях та освіті. Є просування з забезпечення чистою питною водою.

Попри те, що угода є здебільшого оприлюдненням наміру, а не зобов’язанням, фон дер Ляєн вже заявила, що ЄС готовий надати Тунісу понад 1 млрд євро, якщо все піде добре (і якщо Туніс погодиться ратифікувати допомогу Міжнародного валютного фонду).

Високопосадовець ЄС акцентував виданню, що цю модель можна відтворити будь-де.

“У регіоні є й інші країни, де енергетична складова могла б бути дуже важливою, і де є також міграційні виклики, величезний потенціал для торгівлі та інтенсифікації економічних зв’язків”, — зауважив посадовець.

Передбачається, що попереду ще багато суперечок, оскільки угода наближається до остаточного затвердження.

Зауважимо, Європейська комісія прагне посилити свої зусилля та підтримку своїх держав-членів у вирішенні викликів нелегальної міграції в стійкий спосіб. Ефективне управління кордонами, швидкі процедури надання притулку та повернення є важливими для добре функціонуючої міграційної системи. У березні ЄС запустив вже два пілотні проєкти із захисту зовнішніх кордонів від напливу нелегальних мігрантів.

Колишнього нардепа Олексія Кучера обрали головою наглядової ради держкомпанії “Ліси України”.

2 квітня президент США Дональд Трамп запровадив надзвичайний економічний стан, надавши собі широкі повноваження для встановлення мит.

Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.

Президент США Дональд Трамп 2 квітня повідомив, що запроваджує взаємні мита на товари з усіх країн у 10%.

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що у межах Bring Kids Back UA вдалося повернути ще одинадцятьох дітей з тимчасово окупованих територій та території РФ.