Сербія закупить у Франції 12 військових літаків Rafale
Джерело: AP News
Сербія уклала угоду на 3 мільярди доларів на купівлю 12 французьких військових літаків. Це допоможе країні зменшити залежність від російського озброєння.
Повідомлення про придбання багатоцільових винищувачів Rafale президент Сербії Александр Вучич зробив під час спільної пресконференції зі своїм французьким колегою Емманюелем Макроном у Белграді. У Франції цю зустріч назвали “стратегією наближення Сербії до ЄС”.
Макрон назвав угоду “історичною та важливою” і сказав, що вона продемонструвала “стратегічну мужність” Сербії.
“Європейському Союзу потрібна сильна і демократична Сербія поруч, а Сербії потрібна сильна суверенна Європа, щоб захищати свої інтереси. Місце Сербії в ЄС, і вона має відіграти роль, щоб бути прикладом для всього регіону”, – сказав Макрон.
Сербія формально прагне до членства в Європейському Союзі, але під час все більш автократичного правління Вучича вона досягла незначного прогресу у сферах верховенства права та демократичних реформ, які є головними передумовами для членства в блоці 27 країн.
Продаж Rafale Сербії, яка є союзником Росії і час від часу висловлювала агресивну позицію щодо своїх балканських сусідів, викликав деякі занепокоєння, одне з яких полягає в тому, як Франція планує запобігти передачі складної технології Rafale до Росії.
Відповідаючи на запитання про те, чи передбачає угода щодо військових літаків обмеження на передачу Сербією технологій Rafale її союзнику Росії чи використання військової техніки в балканському регіоні, Макрон сказав, що угода включає “повні гарантії, як і будь-яка оборонна угода”, не уточнюючи подробиць.
Росія була традиційним постачальником військових літаків до Сербії, яка відмовилася приєднатися до міжнародних санкцій проти РФ за її вторгнення в Україну.
Вучич назвав придбання літаків Rafale “великою подією”.
“Це значно сприятиме покращенню оперативних можливостей нашої армії, абсолютно інший підхід, і ми раді стати частиною клубу Rafale”, — сказав Вучич.
Він відкинув будь-які занепокоєння західних країн щодо можливості того, що Сербія передасть технології Росії.
“Вперше в історії Сербія має західні літаки. Ви хочете мати Сербію як партнера, а потім озвучуєте підозри?”, — сказав Вучич.
Сербія розглядала можливість закупівлі нових літаків Rafale понад два роки, оскільки сусідня Хорватія придбала 12 вживаних винищувачів того ж типу приблизно за мільярд євро.
Придбання дозволяє Сербії модернізувати свої військово-повітряні сили, які складаються в основному з радянських винищувачів МіГ-29 і застарілих югославських бойових літаків.
- Сербія до 2027 року планує завершити усі “складні реформи”, необхідні для вступу країни до ЄС, заявив глава МЗС Марко Джурич після зустрічі з Верховним представником Європейського союзу з міжнародних справ та безпеки Жозепом Боррелем.
Соціальна мережа TikTok поінформувала, що припинить свою діяльність у США 19 січня 2025 року, якщо Верховний суд не заблокує або не відкладе виконання закону, який зобов’язує її материнську компанію ByteDance продати платформу.
Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.
9 січня Вищий антикорупційний суд оголосив вироки ексголові правління ПрАТ “ХК “Енергомережа” Дмитру Крючкову та колишній виконувачці обов’язків голови правління ПАТ “Черкасиобленерго” Світлані Кузьмінській.
Росія не змогла зупинити повстанські групи в Сирії, коли ті почали захоплювати міста, підконтрольні силам Башара Асада. Російські військові та глава РФ Володимир Путін зрадили і Тегеран, і Асада, заявили високопоставлений іранський генерал і колишній радник сирійського диктатора.
У 2025 році Норвегія спрямує найбільшу військову допомогу у своїй історії — понад 2 мільярди євро — саме для України. Ці домовленості, зауважив глава Міноборони України, виведуть співпрацю на новий рівень.