ЄС обіцяє «рішучу відповідь» Ірану за передачу ракет Росії
Джерело: Reuters
10 вересня речник ЄС із закордонних справ Пітер Стано заявив, що передача іранських балістичних ракет Росії означає подальшу військову ескалацію і зустрінеться “рішучою відповіддю” з боку Європейського Союзу.
Стано повідомив, що дипломатична служба ЄС на прохання глави МЗС ЄС Жозепа Борреля вже представила членам ЄС “значний набір рішучих і цілеспрямованих заходів” проти Ірану у відповідь на передачу ракет.
Верховний представник Боррель у своїх двосторонніх контактах з іранськими партнерами постійно застерігав Іран від такого рішення, — додав речник.
Передача ракет Іраном суперечить Статуту ООН, міжнародному праву та міжнародному гуманітарному праву.
Зауважимо, держсекретар США Ентоні Блінкен пригрозив Ірану санкціями за передачу ракет Росії.
Додамо, напередодні іранський депутат Ахмад Бахшаєш Ардестані визнав факт передачі балістичних ракет Росії, попри офіційне заперечення Тегерана. Член парламентського комітету з національної безпеки та зовнішньої політики Ардестані зробив таку заяву всього через добу після того, як місія Ірану в ООН спростувала публікацію The Wall Street Journal про постачання до Росії балістичних ракет малої дальності.
Нам доводиться займатися бартером для задоволення наших потреб, включаючи імпорт сої та пшениці. Частина бартеру включає відправку ракет, а інша частина – відправлення військових безпілотників до Росії, – сказав депутат.
На питання про можливі наслідки у вигляді нових санкцій через передачу ракет Росії, він відповів: “Гірше, ніж є, бути не може. Ми даємо ракети Хезболлі, ХАМАСу, Хашд аш-Шаабі (шиїтське ополчення в Іраку, – ред.), то чому б не Росії?”.
Депутат також зазначив, що Іран отримує долари за продаж зброї, обходячи санкції через співпрацю з Росією, в обмін на яку імпортує сою, кукурудзу та інші товари. Він порівняв підтримку Росії з військовою допомогою країн НАТО Україні.
Після чого МЗС України викликало тимчасового повіреного у справах Ісламської Республіки Іран в Україні Шахріяра Амузегара, якому висловили глибоке занепокоєння української сторони у зв’язку із повідомленнями щодо можливого постачання Іраном балістичних ракет Російській Федерації.
Тим часом Міністерство оборони Ірану продовжує заперечувати передачу ракет Росії.
- Президент Франції Емманюель Макрон під час телефонної розмови попередив свого нового іранського колегу Масуда Пезешкіана щодо подальшої підтримки Іраном війни Росії в Україні, мовиться у заяві Єлисейського палацу.
- Росія продовжує поглиблювати двосторонні відносини з Іраном та Північною Кореєю, отримуючи летальну зброю для використання у війні проти України.
Міністр фінансів США Скотт Бессент прокоментував домовленості з Україною щодо надр, заявивши, що президент Володимир Зеленський “зірвав те, що мало б бути найпростішою справою у світі” під час конфлікту з американським керівництвом у Білому домі.
У Центрі протидії дезінформації заявили, що інформація про те, що російські війська нібито взяли під контроль Басівку на Сумщині – фейк.
6 квітня президент Володимир Зеленський поінформував, що за минулий тиждень російські війська застосували проти українських міст та сіл понад 1460 керованих авіаційних бомб, майже 670 ударних дронів і більш ніж 30 ракет різних типів, з них понад два десятки – цієї ночі.
У Міноборони Росії поскаржилися на нову атаку безпілотників у трьох прикордонних з Україною регіонах. За даними російського відомства, протягом ночі 6 квітня підрозділи ППО РФ нібито збили 11 українських дронів.
Верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк заявив, що “шокований” через напад російських військ на українське місто Кривий Ріг, унаслідок якого загинуло 18 осіб, серед них — дев’ятеро дітей.