17 вересня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети

Джерело: Букви

17 вересня відзначають Всесвітній день безпеки пацієнтів, Всесвітній день поширення знань про синдром Кліфстри, Всесвітній день психолога педагога та День Бетмена. Християни цього дня вшановують пам’ять святої мучениці Софії та її дочок: Віри, Надії і Любові.

Всесвітній день безпеки пацієнтів: один із глобальних днів ВООЗ, присвячених громадській охороні здоров’я. Заснований 2019 року на 72 сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я шляхом ухвалення резолюції WHA72.6

Всесвітній день поширення знань про синдром Кліфстри: це захворювання генетичного походження, яке впливає на розвиток людини. Його поширеність невідома, хоча вважається, що на нього страждає 1 із 500 осіб із порушеннями нейророзвитку. Синдром Кліфстри в більшості випадків спричиняється втратою функції гена EHMT1. Цей ген кодує фермент, необхідний для правильного розвитку, який змінює активність гістонів.

Всесвітній день психолога педагога: запроваджено на честь Жана Піаже, який вніс у професію низку різноманітних та важливих понять. Психологи-педагоги є фундаментальною частиною будь-якого освітнього контексту, хоча вони виконують різноманітні функції, однією з найважливіших є робота з дітьми з особливими освітніми потребами. Мета психолога-педагога – супроводжувати кожну дитину в процесі її адаптації до умов школи та допомогти їй повноцінно розвиватися в цьому середовищі.

День Бетмена: засновниками є DC Comics. Вперше відсвяткували День Бетмена 17 вересня 2013 року. DC Comics – одне з найбільших і найбільш популярних видавництв коміксів. Творців Бетмена звали Боб Кейн і Білл Фінгер. Атмосфера Готемса навіяна архітектурою Нью-Йорка і Чикаго, а Дік Грейсон – перша дитина, яка отримала мантію Робіна.

У різних країнах світу сьогодні відзначають:

  • Україна – День усиновлення, День працівників лісу, День рятівника
  • Австралія – День громадянства
  • Ангола – День героїв
  • Білорусь – День національної єдності
  • Гондурас – День вчителя
  • США – День Конституції

Цього дня у світі:

  • 1598 — голландські моряки відкрили Маврикій.
  • 1631 — війська Католицької ліги розбили протестантів біля Лейпцига.
  • 1678 — за Нівегенським договором Франція та Іспанія повернули одна одній раніше завойовані території.
  • 1787 — Конституційний конвент у Філадельфії ухвалив нову Конституцію США. З союзу окремих незалежних штатів США перетворилися на федеративну державу.
  • 1809 — укладено Фрідріхсгамський мир між Росією та Швецією, за умовами якого Фінляндія відійшла до складу Росії на правах автономії.
  • 1834 — професора Михайла Максимовича затверджено на посаді ректора Київського університету св. Володимира.
  • 1919 — оприлюднено відозву головного отамана військ УНР Симона Петлюри до населення соборної України з викладом основних положень програми уряду УНР.
  • 1920 — Дієва Армія УНР звільнила Борщів, Гусятин, Теребовлю та Чортків
  • 1924 — у Женеві відкрито першу у світі приватну міжнародну школу, в якій на той час навчалося 8 учнів.
  • 1939 — СРСР вступив у Другу світову війну на боці Німеччини, радянська Червона армія вдерлася на територію Польщі, анексовано Східну Галичину, Волинь, Західне Поділля та Західну Білорусь.
  • 1944 — союзники розпочали Голландську повітряно-десантну операцію, наймасштабнішу повітряно-десантну операцію у світовій історії.
  • 1989 — у Чернівцях розпочався І Республіканський фестиваль української пісні “Червона рута”.
  • 1991 — Створено Кабінет Міністрів України. До 23 жовтня посаду займав Віталій Масол, як голова Ради міністрів УРСР. Першим Прем’єр — міністром України став Вітольд Фокін (від 23 жовтня).
  • 1993 — останні підрозділи російських (кол. радянських) військ залишили територію Республіки Польща.
  • 2003 — на острові Бирючий відбулася зустріч президентів України та Росії Леоніда Кучми та Володимира Путіна, на якій вони, зокрема, обговорили питання морського кордону в акваторії Азовського моря та Керченської протоки.

Яке сьогодні церковне свято:

17 вересня в церковному календарі – день пам’яті святої мучениці Софії та її дочок: Віри, Надії і Любові. Вони жили у II столітті в Римі за часів імператора Адріана (117-138 рр.). Софія була благочестивою вдовою, яка виховувала своїх дочок у любові до Бога. Її дочки носили імена головних християнських чеснот: Віра, Надія і Любов. Вони відкрито сповідували свою віру в Христа, що привернуло увагу імператора, який намагався переконати їх відректися від християнства, але вони залишалися непохитними. За це їх піддали жорстоким мукам: палили на залізній решітці, кидали в розпечену піч і в казан з киплячою смолою. Проте, завдяки Божій силі, вони залишалися неушкодженими. Софія була змушена дивитися на страждання своїх дочок, але вона проявила незвичайну мужність і підтримувала їх у вірі. Після смерті дочок, Софія поховала їх і через три дні померла біля їхньої могили.

Прикмети:

  • Ранок похмурий – усі наступні дні будуть теплими
  • Журавлі відлітають у теплі краї – чекай морозу на Покрову
  • Погожий день – до холодної зими, а якщо йде дощ – буде багато снігу

Традиції:

  • До святих великомучениць Віри, Надії, Любові та Софії звертаються з молитвами про сімейний добробут, жіноче здоров’я і здоров’я дітей, просять, щоб Бог дарував дитину.
  • В наших предків існувала цікава традиція — вранці потрібно було поплакати. Вважалося, якщо гарно виплакатися, то всі негаразди пройдуть стороною.
  • Цього дня на столі має обов’язково стояти коровай – за старих часів його самі пекли в ніч на свято, а потім прикрашали свічкою, принесеною з церкви. Вважається, що кожен із членів сім’ї повинен з’їсти шматочок такого хліба – тоді в домі завжди буде щастя і спокій.

Іменини сьогодні святкують:

Іван, Ілля, Павло, Софія, Віра, Ірина, Любов, Надія, Олександра.

Акторка Галь Гадот, відома за роллю в серіалі “Диво-жінка”, розповіла про свою термінову операцію через виявлений тромб у мозку, коли перебувала на восьмому місяці вагітності своєю молодшою дочкою.

Накопичування звичок — це техніка, яка передбачає поєднання нової звички з тією, що вже існує, аби було легше запам’ятовувати та виконувати їх. Психологи вважають цей метод ефективним у формуванні довготривалих змін у поведінці, як-от новорічні обіцянки.

30 грудня президент Володимир Зеленський підтвердив обмін військовополоненими. Додому вдалося повернути 189 українських оборонців. Інформацію раніше оприлюднило російське міноборони.

30 грудня відбувся черговий обмін військовополоненими між Україною та Росією. За інформацією Міністерства оборони РФ, Росія повернула з полону 150 своїх військових. Водночас Україна повернула додому 150 військовослужбовців Збройних сил України.

Джерело: The Washington Post У віці 100 років помер 39-й президент США Джиммі Картер, який…