Грузія пригрозила США «переглянути відносини», якщо ті введуть нові санкції

Джерело: News Georgia

Прем’єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе на зустрічі з пані послом США Робін Данніган заявив, що Тбілісі “істотно перегляне” відносини зі США, якщо Вашингтон ухвалить нові санкції.

“Зазначено, що цим рішенням американська сторона наблизилася до критичної точки, і в разі ухвалення ще одного подібного рішення, можливо, спричинить суттєвий перегляд позиції Грузії щодо грузино-американських відносин”, – повідомила пресслужба уряду.

Кобахідзе назвав санкції “рішенням Держдепартаменту США”, яке, на його думку, спрямоване на покращення шансів опозиції перед виборами, але є “абсолютно контрпродуктивним”. Він вважає, що санкції не допоможуть опозиції і “правлячу команду не налякають”.

16 вересня США запровадили санкції проти 64 громадян Грузії за порушення прав людини та підрив демократії.

До санкційного списку потрапили глава департаменту МВС Звіад Харазішвілі, його заступник та представники проросійського угруповання “Альт-інфо”. Санкції для силовиків введено через їхню роль у жорстоких розгонах мирних протестів проти закону про іноагентів. Лідерів “Альт-інфо” включили до списку за напади на учасників мирних зібрань.

Держдепартамент США також запровадив візові обмеження для понад 60 громадян Грузії та їхніх родин, включаючи високопоставлених чиновників, депутатів, бізнесменів, пов’язаних із корупцією, та правоохоронців, які побили демонстрантів.

З чого все почалось?

14 травня парламент Грузії у третьому читанні затвердив закон про “іноагентів”. Попри протести десятків тисяч громадян, “за” закон проголосували 84 депутати, 30 опозиціонерів проголосували “проти”.

3 червня спікер парламенту Грузії Шалва Папуашвілі підписав закон про “Про прозорість іноземного впливу”.

28 травня парламент Грузії відкинув зауваження президентки країни Саломе Зурабішвілі, подолав вето глави держави і остаточно затвердив закон про “іноагентів”. За подолання вето президентки проголосували 84 депутати, проти – чотири.

Після чого, у зверненні до Жозепа Борреля, 31 депутат Європарламенту закликав зупинити статус кандидата на вступ в ЄС для Грузії через нещодавні події у країні.

Посол Євросоюзу в Грузії Павло Герчинський зазначив, що вступ Грузії до ЄС на сьогодні зупинено. Він оголосив це на дводенній міжнародній конференції в Тбілісі, присвяченій темі “Розширення ЄС – геополітична необхідність і подальші кроки для країн-кандидатів у ЄС”.

Декілька країн ЄС закликали до санкцій проти Грузії, включаючи призупинення безвізового режиму, у відповідь на зухвалу позицію уряду щодо закону про “іноземних агентів”, інспірованого Росією.

США зупинили допомогу Грузії на понад 95 мільйонів доларів через антидемократичні дії уряду. 23 травня США оголосили про перегляд двосторонньої співпраці, що призвело до зупинення цієї допомоги.

13 липня президентка Грузії Саломе Зурабішвілі повідомила, що внесла до Конституційного суду позов щодо закону “Про прозорість іноземного впливу”.

Зауважується, що закон суперечить 78 статті Конституції Грузії — перехідному положенню про європейську та євроатлантичну інтеграцію країни, яке зобов’язує конституційні органи в межах своїх повноважень вживати всіх заходів для забезпечення повної інтеграції Грузії до ЄС та НАТО.

У ніч проти 25 листопада російські війська на човнах здійснили висадку через річку Оскіл південніше Новомлинська на Харківщині.

У ніч проти 25 листопада російські війська атакували столицю безпілотниками. Внаслідок чергового ворожого обстрілу у Деснянському районі загорівся балкон, тоді як у Дарницькому – уламки БпЛА впали на приватну забудову.

Співробітники Volkswagen заявили про готовність відмовитись від підвищення зарплат заради майбутнього компанії.

У Малі пов’язане з “Аль-Каїдою” угруповання “Джамаат Нусрат аль-Іслам валь-Муслімін” (JNIM) влаштувало засідку на найманців російської ПВК “Вагнер”. У результаті загинули щонайменше шість вагнерівців.

У Білому домі нещодавно розглядали можливість публічного заклику до офіційного запрошення України до НАТО, проте вирішили поки що цього не робити.