Росія заздалегідь передбачала ймовірність вторгнення ЗСУ у Курську область – The Guardian

Джерело: The Guardian

Дані з документів свідчать, що військове командування РФ передбачало ймовірність вторгнення ЗСУ на Курщину ще за кілька місяців до того, як це сталось.

Ця інформація описана в документах, які виявили українські воїни на російських позиціях на Курщині. Щобільше, там вказано, що РФ не лише передбачала ймовірність вторгнення, а й розробляла план запобігти цьому.

Також у документах описано тривогу щодо морального духу російських солдатів на Курщині, яка посилилась після самогубства одного з них. У документах вказано, що солдат покінчив з життям після “тривалої депресії через службу у російські армії”.

Зазначається, що командири російських підрозділів повинні були забезпечити, аби солдати щоденно дивились/читали російські державні ЗМІ “для підтримки психологічного стану”.

У виданні наголосили, що не мали змоги впевнитись у достовірності побачених документів, але вони мають ознаки оригінальних повідомлень армії РФ.

З документами журналісти ознайомились наприкінці серпня, у межах зустрічі з українськими спецпризначенцями, через кілька годин після того, як вони повернулись до України з Курщини. Військові повідомили, що вилучили документи МВС, ФСБ та армії з Курської області.

Деякі з цих документів – розпечатані укази, які розсилають різним підрозділам, інші – рукописні журнали, де фіксують події і проблеми на певних позиціях.

Найперші записи датуються кінцем 2023 року, а останні – за шість тижнів до вторгнення ЗСУ, яке почалось 6 серпня 2024 року.

Більшість документів з підрозділів 488-го гвардійського мотострілецького полку РФ, зокрема з другої роти його 17-го батальйону.

Операція ЗСУ на Курщині стала несподіванкою для союзників України, адже про цей план знала обмежена кількість осіб. Однак у вилучених документах ще за кілька місяців до 6 серпня описується попередження про можливе вторгення ЗСУ та план взяти під контроль місто Суджа.

Зокрема запис від 4 січня описує “потенціал прориву на державному кордоні”, тому було віддано наказ посилити підготовку для реагування на будь-який напад.

19 лютого командирів підрозділів попередили про плани України “швидко просунутись з Сумщини на територію РФ углиб до 80 км для створення чотириденного “коридору” перед прибуттям основних підрозділів української армії на бронетехніці”.

У середині березня російські підрозділи на кордоні отримали наказ посилити оборонні рубежі та “організувати додаткові навчання з керування підрозділами та опорними пунктами щодо правильної організації оборони ” у межах підготовки до українського наступу на російську територію.

У середині червня з’явилось конкретніше попередження про плани України у напрямку Юнаківка-Суджа, “з метою взяти Суджу під контроль”. Також командування РФ передбачало, що ЗСУ спробують знищити міст через річку Сейм, аби порушити лінії постачання.

Також у червневому документі описано, що російські армійці укомплектовані лише на 60%-70% і у більшості складаються з резервів зі слабкою підготовкою.

Після української атаки 6 серпня багато російських солдатів залишили свої позиції, і протягом тижня Україна повністю взяла під контроль Суджу.

“Вони втекли, навіть не евакуювавши та не знищивши свої документи”, — український спецпризначинець, який вилучив локументи.

Тоді ЗСУ взяли у полон сотні російських військових, чимало з яких були призовниками. Батьки одного з цих солдатів, який фігурує у документах, у серпні записали відеозвернення, в якому розповіли, що їх 22-річний син Вадим Копилов потрапив у полон під Суджею і просили владу РФ обміняти його.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росія кинула до 40 тисяч солдатів на Курщину

З документів можна зрозуміти тактику РФ за останній рік. Зокрема в одному з наказів мовиться про необхідність створення Примакових траншей і позицій, щоб заплутати українські розвідувальні безпілотники.

“Створити макети танків, бронетехніки та артилерійських установок, а також манекени солдатів і періодично їх переміщати”.

План також передбачав, що на позиції приманок вночі потрібно відправляти кількох солдатів, які б запалювали вогнища та ходили зі смолоскипами. Водночас невідомо, чи Росія вдавалась до цього плану на практиці. Бійці ЗСУ, які керують дронами, повідомили, що не зустрічали позицій-приманок.

Також у березневих записах документів описано про збільшення випадків, коли українські ДРГ заходили в тил ворога, одягаючи російську військову форму.

“Для запобігання проникненню противника в наші бойові порядки… командирам запровадити використання розпізнавального маркера варіанту n6, виготовленого з матеріалів шириною 8 см, який кріпиться за допомогою невидимої стрічки”, – мовиться в одному з указів.

Окрім цього записи документів свідчать про вагомі проблеми з моральним духом військових РФ.

“Аналіз поточної ситуації щодо самогубств показує, що питання загибелі військовослужбовців унаслідок суїцидальних інцидентів залишається напруженим”, – вказано у документі.

Зокрема описано випадок, як 20 січня 2024 року російський солдат строкової служби на караульному посту вистрелив собі у живіт.

“Під час розслідування інциденту встановлено, що причиною самогубства та смерті став нервово-психічний зрив, спричинений його тривалим депресивним станом у зв’язку зі службою в російській армії”, – вказано у записах.

Щоб запобігти повторенню подібних інцидентів, командирам підрозділів наказали виявляти військовослужбовців, які “психічно не готові до виконання службових обов’язків або схильних до девіантної поведінки, та організовувати їх перепрофілювання та переведення до військово-медичних закладів”.

Подальші інструкції щодо підтримання морального духу містяться в недатованому надрукованому документі, який пояснює, що солдати повинні отримувати 5-10 хвилин на день, а також годину раз на тиждень політичних інструктажів, “спрямованих на підтримку та підвищення політичного, морального та психологічного стану персоналу”.

За даними аналітиків, Кремль розширює програму популяризації служби в армії серед молоді, в тому числі й на тимчасово окупованих територіях України, з метою довгострокових військових дій в Україні та можливих майбутніх збройних конфліктів із західними країнами.

У ніч із 21 на 22 грудня в Ер-Ріяді, Саудівська Аравія, відбувся повторний поєдинок між Олександром Усиком і Тайсоном Ф’юрі. Українець здобув перемогу за рішенням суддів після 12 раундів напруженого бою.

Речник Сил оборони півдня Владислав Волошин повідомив, що російські окупанти щодня намагаються форсувати Дніпро на півдні. 

На Харківщині українські оборонці вперше провели наземну атаку, використовуючи безпілотні наземні транспортні засоби (UGV) та безпілотники (FPV) замість піхоти.

Український чемпіон світу з боксу у надважкій вазі за версіями WBA, WBC, WBO та IBO Олександр Усик під час церемонії зважування перед боєм з Тайсоном Ф’юрі розгорнув прапор із написом “Free Azovstal Defenders” (“Звільніть захисників “Азовсталі”). Так Усик нагадав світу про героїв, які перебувають у російському полоні.