Заробили понад ₴40 мільйонів на ухилянтах: СБУ знешкодила злочинне угруповання

Джерело: Служба безпеки України

Служба безпеки знешкодила злочинне угруповання, яке допомагало військовозобов’язаним уникати мобілізації. На ухилянтах угруповання заробило понад 40 млн гривень.

Загалом у результаті комплексних заходів на Київщині та Харківщині затримано 14 фігурантів, причетних до незаконних оборудок.

У межах обшуків у зловмисників вилучили понад тисячу медичних довідок та бланків військово-облікових документів, призначені для ухилянтів.

Також вилучено 250 підроблених печаток і штампів, а також гроші, ймовірно одержані злочинним шляхом.

Встановлено, що затримані допомагали військовозобов’язаним уникати призову на підставі фальшивих документів ВЛК.

Учасники угруповання облаштували у власних домівках підпільні типографії, де й виготовляли фейкові довідки ВЛК щодо непридатності до служби за станом здоров’я.

Готові “документи” зловмисники подавали до ТЦК для зняття ухилянтів з військового обліку.

Вартість таких “послуг” становила від 8 000 до 12 000 доларів з одного ухилянта. За наявними даними, у такий спосіб фігуранти отримали понад 40 млн у гривневому еквіваленті.

Для пошуку потенційних учасників схеми ділки використовували особисті зв’язки, зокрема серед чинних військових, які намагалися незаконно комісуватися зі служби.

Співробітники СБУ задокументували злочинні дії фігурантів і затримали їх за місцями проживання.

Слідчі Служби безпеки повідомили всім затриманим про підозру (відповідно до вчинених злочинів) за такими статтями Кримінального кодексу України:

  • ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 114-1 (перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань, вчинене за попередньою змовою групою осіб)
  • ч. 2 ст. 28, ч. 3 ст. 369-2 (зловживання впливом, вчинене за попередньою змовою групою осіб)
  • ч. 4 ст. 409 (ухилення від військової служби шляхом самокалічення або іншим способом, вчинене в умовах воєнного стану).

Триває розслідування для встановлення всіх обставин злочину. Зловмисникам загрожує до 10 років позбавлення волі.

Тривають комплексні заходи для притягнення до відповідальності всіх осіб, причетних до “схеми”.

Норвегія погодилася взяти на себе половину відповідальності за захист основного транзитного вузла для іноземної військової допомоги Україні, повідомив заявив прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск під час спільної пресконференції з главою уряду Швеції Ульфом Крістерссоном у Харпсунді.

Журналісти визначили у Білорусі локацію фільтраційного табору на території держпідприємства, де військові РФ катували вивезених полонених українців.

Ввечері 28 листопада російські війська вкотре запустили ударні безпілотники по території України. Під ворожою атакою нині перебуває низка міст, зокрема столиця. Мер Києва Віталій Кличко поінформував містян про наслідки збиття дронів. 

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 28 листопада. Ситуація на Покровському та Курахівському напрямках залишається напруженою – ворог зосереджує там основні наступальні зусилля. Окрім того, росіяни сьогодні активно атакують на Куп’янському напрямку.

Вищий антикорупційний суд продовжив термін тримання під вартою до 26 січня 2025 року колишній очільниці Хмельницької обласної медико-соціальної експертної комісії Тетяні Крупі, знову зменшивши розмір застави з 300 млн грн до 280 млн грн.