Україна може стати членом НАТО навіть з тимчасово окупованими територіями – Столтенберг

Джерело: Financial Times

Колишній генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна може стати членом альянсу, навіть попри триваючу повномасштабну війну.

За його словами ті, хто проти приєднання України зараз, аргументують це тим, що тоді НАТО стане учасником війни проти РФ.

Однак Столтенберг пояснив, що вступ України до НАТО під час війни не обов’язково робитиме альянс учасником бойових дій, адже в такому випадку гарантії безпеки не розповсюджуватимуться на тимчасово окуповані Росією території.

Як приклад він навів Німеччину, яка під час вступу до НАТО у 1955 році не контролювала всю свою територію.

“Західна Німеччина вважала Східну Німеччину частиною великої Німеччини. У них не було посольства у Східному Берліні. Але НАТО, звісно, захищало лише Західну Німеччину”, – сказав колишній очільник НАТО.

Однак він додав, що порівнювати ситуації “завжди небезпечно”, адже жодні з них не мають 100% схожості.

“Але США надали гарантії безпеки Японії, хоча вони не розповсюджуються на Курили, які Японія вважає японською територією, яку контролює Росія. Коли є воля, то є і способи знайти рішення. Але вам потрібна лінія, яка визначить, де застосовується стаття 5, і Україна має контролювати всю територію до цього кордону”, – сказав він.

Висловився Столтенберг і щодо перемовин України та РФ. На його думку, лише Київ визначатиме, чи потрібні вони. Натомість завдання союзників – створити умови, які дозволять Україні почати перемовини з росіянами “і отримати щось значне… щось, з чим вони виживуть, як незалежна держава”.

Як приклад він навів Фінляндію, яка на початку Другої світової війни, у 1939 році, захищалась від СРСР потужніше, ніж очікували у Москві.

“Боротьба закінчилась тим, що Фінляндія віддала СРСР 10% своєї території, але отримала безпечні кордони”, – наголосив ексгенсек НАТО.

При цьому він висловив жаль, що НАТО своєчасно не надало потужної підтримки Україні як до початку повномасштабного вторгнення, так і після нього.

“Думаю, ми всі повинні визнати, що ми повинні були надати їм більше зброї до вторгнення. І після початку вторгнення ми повинні були дати більше сучасного озброєння швидше”, – зазначив Єнс Столтенберг.

У ніч проти 25 листопада російські війська на човнах здійснили висадку через річку Оскіл південніше Новомлинська на Харківщині.

У ніч проти 25 листопада російські війська атакували столицю безпілотниками. Внаслідок чергового ворожого обстрілу у Деснянському районі загорівся балкон, тоді як у Дарницькому – уламки БпЛА впали на приватну забудову.

Співробітники Volkswagen заявили про готовність відмовитись від підвищення зарплат заради майбутнього компанії.

У Малі пов’язане з “Аль-Каїдою” угруповання “Джамаат Нусрат аль-Іслам валь-Муслімін” (JNIM) влаштувало засідку на найманців російської ПВК “Вагнер”. У результаті загинули щонайменше шість вагнерівців.

У Білому домі нещодавно розглядали можливість публічного заклику до офіційного запрошення України до НАТО, проте вирішили поки що цього не робити.