18 жовтня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
18 жовтня відзначають Європейський День боротьби з торгівлею людьми, Європейський день паперового пакета, Всесвітній день менопаузи та Міжнародний день жіночого щастя. Християни вшановують апостола і євангеліста Луку.
Європейський День боротьби з торгівлею людьми: започаткований 18 жовтня 2007 року Європейським Парламентом як день консолідації діяльності з підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми, насамперед жінками та дітьми.
Європейський день паперового пакета: ініціатива стартувала ще у 2018 році завдяки платформі “Паперовий пакет”. Мета – підвищити обізнаність громадськості про ефективну та екологічно чисте пакування, яке сприяє боротьбі з забрудненням довкілля та змінами клімату.
Всесвітній день менопаузи: проводиться щороку 18 жовтня. Мета дня — підвищити поінформованість про менопаузу та доступні варіанти підтримки для покращення здоров’я та благополуччя.
Міжнародний день жіночого щастя: день спрямований проти епідемії депресії серед жінок. Ідея, що виникла в 2017, належить Карін Рокінд.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Азербайджан – День незалежності Азербайджану
- США – Національний день шоколадного кексу та День солодощів
- Аляска – День Аляски
- Польща – День пошти або День листоноші
- Хорватія – День краватки
- Канада – День людей
- Замбія – День молитви
- Чилі – День прапора
- Мальдіви – Національне свято
Цього дня у світі:
- 1009 — Храм Гробу Господнього, християнська церква в Єрусалимі, була повністю зруйнована халіфом Фатимідів Аль-Хакім бі-Амр Аллахом.
- 1016 — данці перемогли саксів у битві при Ашингдоні.
- 1081 — нормани перемогли Візантійську імперію в битві при Диррахії.
- 1210 — Папа Римський Інокентій III відлучає від церкви німецького лідера Оттона IV.
- 1239 — орди хана Батия захопили місто Чернігів.
- 1356 — стався базельський землетрус, найістотніший в історично-сейсмологічних подіях на північ від Альп, внаслідок якого було знищено місто Базель, Швейцарія.
- 1386 — Відкриття Гайдельберзького університету.
- 1561 — Четверта битва Каванакадзіма, Такеда Шінґен зазнає поразки від Уесуґі Кеншіна.
- 1596 — підписано Берестейську унію, на якій проголошено приєднання ряду єпархій православної Київської митрополії на чолі з митрополитом Київським, Галицьким і всієї Русі Михайлом Рогозою до Апостольської Столиці за умов підлеглості православних Папі Римському.
- 1599 — Міхай Хоробрий, князь Волощини, зазнає поразки від армії Андраша Баторі у битві під Шелімбером[en], що призвело до перших об’єднань румунського народу.
- 1648 — у Бостоні організована перша у США профспілка.
- 1667 — Голландцями в Америці заснований Брюкелен
- 1672 — Бучацький мирний договір Речі Посполитої й Османської імперії. Річ Посполита відмовилася від претензій на Правобережну Україну.
- 1748 — встановлення другого Аахенського миру, що знаменує закінчення війни за австрійську спадщину.
- 1767 — завершено проведення лінії Мейсона-Діксона[en], яка вирішила територіальну суперечку у британських колоніях у Америці та встановила кордон між провінціями Пенсільванією та Мерілендом.
- 1851 — у Лондоні вперше опублікований роман Германа Мелвілла “Мобі Дік”.
- 1860 — Друга опіумна війна, нарешті, завершується у Конвенції Пекіна з ратифікацією договору Тяньцзіні, нерівноправний договір.
- 1867 — Російська імперія продала Аляску США.
- 1892 — Відкривається перша комерційна протяжна телефонна лінія (Чикаго — Нью-Йорк)
- 1893 — у Київському оперному театрі Сергій Рахманінов диригував своєю першою оперою “Алеко”
- 1896 — У “Нью-Йорк Джорнел” з’явилися перші комікси.
- 1898 — США вступає у права володіння Пуерто-Рико.
- 1912 — Перша балканська війна.
- 1914 — у Німецькій імперії засновано рух Schoenstatt.
- 1918 — у Львові на зборах українських депутатів австрійської Державної Ради і членів Палати Панів, українських членів галицького і буковинського сеймів було утворено Українську Національну Раду, яка очолила український національний рух в Австро-Угорській імперії.
- 1918 — проголошено Чехословацьку Республіку.
- 1922 — консорціумом було засновано Британську радіомовну компанію, для створення загальнонаціональної мережі радіопередавачів для національного мовлення у Британії.
- 1925 — американська радіопрограма “Grand Ole Opry” починає своє мовлення в Нашвіллі, штат Теннессі; найстаріше радіошоу США.
- 1945 — ядерна програма СРСР отримує плани плутонієвої бомби США від Клауса Фукса з Лос-Аламоської національної лабораторії.
- 1945 — група венесуельських військовиків, на чолі з Маріо Варгасом, Маркосом Пересом Хіменесом і Карлосом Дельгадо Чальбом, готують етапи перевороту проти тодішнього президента Ісайяса Медіна Ангаріта, який буде переможений до кінця дня.
- 1954 — Texas Instruments оголошує перший транзисторний радіоприймач.
- 1955 — запущено в дію Каховську ГЕС.
- 1968 — Олімпійський комітет США тимчасово усуває Томмі Сміта та Джона Карлоса через те, що вони на літніх Олімпійських іграх 1968 у Мехіко під час церемонії нагородження та виконання американського гімну підняли стислі кулаки у рукавичках на знак протесту проти расизму в США.
- 1977 — Німецька осінь: низка подій, що обертаються довкола викрадення Ганса Мартіна Шлеєра та захоплення воєнного літака “Lufthansa” Фракцією Червоної Армії; усе завершується, коли Шлеєра було вбито, а члени Фракції Червоної Армії наклали на себе руки.
- 1989 — був запущений американський “Спейс Шаттл-34 Атлантіс-5” (запуск космічного апарату Галілео).
- 1991 — Азербайджан проголошує незалежність від СРСР.
- 1994 — Верховна Рада України скасувала заборону Компартії.
- 1995 — Україна вступила до Ради Європи.
- 2003 — болівійська газова війна: президент Гонсало Санчес де Лосада, змушений піти у відставку і залишити Болівію.
- 2007 — бомбардування Карачі: напад відбувся на кортеж колишнього прем’єр-міністра Пакистану Беназір Бхутто, загинуло 139 осіб, також понад 450 осіб було поранено. Бхутто сама не постраждала.
Яке сьогодні церковне свято:
18 жовтня в церковному календарі – день пам’яті святого апостола і євангеліста Луки. Святий апостол і євангеліст Лука — одна з ключових постатей у християнстві. За традицією, він був автором одного з чотирьох Євангелій, а також Діянь апостолів. Лука походив з античного міста Фіваїди в Греції, був лікарем за професією, що надає його писанням особливий акцент на людську природу Христа. В Євангелії від Луки міститься багато унікальних притч і історій, які не зустрічаються в інших Євангеліях, такі як притча про доброго самарянина і історія про блудного сина. Лука також підкреслює тему милосердя, співчуття та роль жінок у служінні Ісуса.
Прикмети:
- Протягом дня сильно змінюється погода — так буде до кінця жовтня
- У будинку з’явилися комарі — чекайте на м’яку зиму, без морозів
- Місяць яскравий — до тихої і ясної погоди
- Немає вітру — зовсім скоро похолодає
Традиції:
- Святому Луці моляться про зцілення від хвороб, просять налагодити сімейні стосунки та допомогти у вихованні дітей. Городники просять у святого допомоги в роботі, творчі люди, особливо художники – знайти свою стезю.
- У день пам’яті святого особливу увагу приділяли цибулі – вважається, що цибуля, з’їдена в Луків день, може зміцнити здоров’я і позбавити навіть від хронічних захворювань.
Іменини сьогодні святкують:
Йосип, Давид, Микола, Гавриїл, Іван, Сергій, Юліан, Єлизавета, Леонтій, Андрій.
- За даними синоптиків у п’ятницю, 18 жовтня, у більшості регіонів сухо та сонячно.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 17 жовтня.
Поліція Києва розпочала кримінальне провадження за фактом конфлікту в одному зі столичних готелів – бійка переросла у стрілянину, в результаті якої є загиблі.
Джерело: Українська Греко-Католицька Церква З нагоди 91-х роковин Голодомору в Україні 1932-1933 років на території…
Джерело:BBC Глава МЗС Франції Жан-Ноель Барро заявив, що жодних “червоних ліній” у підтримці України немає….
Джерело: Радіо Свобода Президент РФ Володимир Путін має за мету витіснити українські війська з Курської…
Через день після запуску нової балістичної ракети по Дніпру Путін зробив заяву у позаплановому телезверненні. Президент Володимир Путін сказав, що ракету “орешник” неможливо перехопити і пообіцяв провести додаткові випробуванні, у тому числі в “Бойових умовах.