НАБУ повідомило про підозру, ймовірно, ексміністру охорони здоров’я Максиму Степанову

Джерело: НАБУ, САП.

Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура викрили масштабну схему заволодіння коштами держпідприємства “Поліграфічний комбінат “Україна” на суму понад 450 мільйонів гривень, у той час, коли його очолював ексміністр охорони здоров’я Максим Степанов.

У НАБУ не вказують імен фігурантів справи. Однак варто зауважити, що у той час, коли відбувалася злочинна схема, очільником держпідприємства “Поліграфічний комбінат “Україна” був ексглава МОЗ Максим Степанов.

Крім того, у “Центрі протидії корупції” також повідомили, що до схеми причетний ексміністр охорони здоров’я Максим Степанов, який очолював поліграфкомбінат “Україна” з 2011 по 2016 роки.

Це викриття стало результатом співпраці у межах міжнародної слідчої групи зі слідчих України, Естонії та Франції під егідою Євроюсту.

21 липня 2023 року про підозру повідомлено 5 особам: колишньому директору та ексначальнику відділу ДП “Поліграфкомбінат”, фізичній особі-пособнику злочину. Також до Естонії скеровано документи для повідомлення про підозру двом громадянам цієї країни (директору та менеджеру підконтрольної  компанії). Кваліфікація: ч. 5 ст. 191 КК України. Ексдиректору додатково інкримінують легалізацію коштів, отриманих злочинним шляхом (ч. 3 ст. 209 КК України).

За даними САП, у 2013 році тодішній очільник “Поліграфкомбінату” придбав на підставних осіб естонську компанію, висловивши іноземним партнерам обов’язкову вимогу співпраці – постачання продукції через “потрібну” компанію.

Надалі організував закупівлю матеріалів для виготовлення бланків документів (паспорти громадян України, ID-карти, посвідчення водія тощо) через цю компанію.

Компанія-прокладка закупляла матеріали напряму у виробників, після чого перепродавала їх держпідприємству за завищеною у 4-6 разів вартістю. Упродовж 2013-2016 років, через цю схему група зловмисників заволоділа коштами на суму близько пів мільярда гривень.

Зазначається, що ексдиректор “Поліграфкомбінату” замаскував як продаж 45% своїх акцій у підприємстві, що фактично не працювало  (фактична ринкова вартість близько 100 тис. доларів США) іншій підконтрольній компанії за 1,35 млн доларів США. Далі їх задекларував, чим фактично отримав можливість їх використовувати. Частину коштів у сумі 150 тисяч доларів США перераховано безпосередньо на рахунки близьких осіб ексдиректора.

Також ексдиректор запатентував на підконтрольну компанію (яка використовувалась для закупівель) право інтелектуальної власності на імплантовані захисні елементи, що використовуються в українських паспортах.

У НАБУ пояснили, що у такий спосіб кожен громадянин, отримуючи документи, не лише переплачував вартість внаслідок завищень при закупівлях, але й “донатив” чиновника за його “інтелектуальний внесок”.

Докази, отримані з Естонії, дозволили встановити усі деталі схеми вчинення злочину та легалізації грошових коштів. Зі свого боку, в межах спільного розслідування естонськими правоохоронцями притягнуто до відповідальності чотирьох осіб за легалізацію коштів, викрадених з “Поліграфкомбінату”. Серед них двоє – це керівник та менеджер підконтрольної ексдиректору компанії, а також ще двоє пособників злочину.

“На цей час правоохоронці Французької Республіки проводять роботу, спрямовану на перевірку причетності своїх громадян до цього злочину”, – розповіли у НАБУ.

Довідково. У 2011—2016  роках Максим Степанов очолював ДП “Поліграфкомбінат “Україна”, який виготовляє бланки офіційних документів (паспорти, трудові та медичні книжки, посвідчення, документи про освіту, ліцензії, страхові поліси, товарно-транспортні накладні, лікарняні листи та інше). З 2020 року по 2021 рік – міністр охорони здоров’я України.

У Міністерстві оборони США тимчасово відсторонили Дена Колдуелла, одного з ключових радників міністра Піта Гегсета, через можливе несанкціоноване передання конфіденційної інформації.

Національний банк України оцінив вплив тарифних воєн у світі на українську економіку.

Сирійський диктатор Башар Асад перед втечею із країни вивіз $500 тис. готівкою, цінності, документи, а також ноутбуки та жорсткі диски із секретною інформацією, розповіли джерела з оточення колишнього лідера. “Евакуація” майна здійснювалася літаком Embraer Legacy 600, який радник Асада з питань економіки Ясар Ібрагім орендував у ліванського бізнесмена Мохамада Вехбе — власника компанії Flying Airlines.

Німеччина передала Україні черговий пакет військової допомоги. Уряд країни опублікував оновлений список.

Головний міністр індійського штату Тамілнад Мутхувел Карунанідхі Сталін оголосив про премію в розмірі мільйона доларів будь-якій особі чи організації, які допоможуть розшифрувати писемність долини Інда, відкриту в 1920-х роках британським археологом Джоном Маршаллом, який тоді очолював Археологічне управління Індії.