Україна і Росія ведуть переговори про припинення ударів по енергооб’єктах – FT

Джерело: FT

Україна та РФ ведуть попередні переговори щодо припинення взаємних ударів по об’єктах енергетики, повідомляють джерела. Також є інформація, що РФ просить не бити по їхнім НПЗ в обмін на припинення ударів по енергетиці України.

Київ прагнув відновити переговори за посередництва Катару.

Існують дуже ранні розмови про потенційний перезапуск чогось, — сказав поінформований дипломат. — Зараз відбуваються розмови про енергетичні об’єкти.

Угода ознаменувала б найзначнішу деескалацію війни відтоді, як глава Росії Володимир Путін наказав здійснити повномасштабне вторгнення в Україну на початку 2022 року.

Цього місяця президент України Володимир Зеленський заявив, що угода про захист енергетичних об’єктів може свідчити про готовність Росії брати участь у ширших мирних переговорах.

За словами українського високопосадовця, Москва та Київ уже скоротили частоту взаємних атак на енергетичну інфраструктуру за минулі тижні в межах домовленості, досягнутої їхніми розвідувальними службами.

І Київ, і Москва раніше визнали, що припинення атак на українську енергомережу та російські нафтопереробні потужності є в інтересах обох країн.

Україна, з усім тим, планує продовжувати завдавати удари по цілях, зокрема нафтопереробним заводам, щоб тиснути на Росію на переговорах.

Четверо українських посадовців розповіли Financial Times, що восени минулого року Київ і Москва дійшли “мовчазної домовленості” не завдавати ударів по енергетичним об’єктам. У результаті Росія тієї зими утрималася від широкомасштабних атак, які вона здійснювала на енергетичну інфраструктуру України в 2022-23 роках. Зауважується, що ця домовленість нібито мала прокласти шлях до офіційної угоди.

Минулого тижня Путін заявив, що Росія готова розглядати лише “будь-які варіації мирних угод, враховуючи територіальні реалії”. Раніше він вимагав від України повністю віддати контроль над чотирма прифронтовими регіонами, які Москва лише частково окупувала, а також повністю скасувати західні санкції. Україна вважає умови неприйнятними для будь-яких потенційних мирних переговорів.

  • Генсек НАТО Марк Рютте заявив, що знає деталі “плану перемоги” України і що він спілкується з членами альянсу щодо подальших дій.
  • За даними ЗМІ, серед таємних пунктів “плану перемоги” Президента України Володимира Зеленського є прохання про надання ракет Tomahawk.
  • Під час переговорів між українськими та американськими представниками виникають певні нерозуміння через відчутний мовний бар’єр. Через недостатнє володіння англійською мовою з боку українських лідерів переговори ускладнюються, змушуючи сторони докладати додаткових зусиль для правильного розуміння. Попри це, американські посадовці активно обговорюють можливі сценарії для України на міжнародній арені.
  • Колишній генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна може стати членом альянсу, навіть попри триваючу повномасштабну війну.
  • Україна прагне отримати запрошення до НАТО до завершення президентського терміну Джо Байдена. Це, на думку української сторони, стало б важливим політичним сигналом, повідомила посол України при НАТО Наталія Галібаренко.

Медики Лікарні Святого Пантелеймона Першого медичного об’єднання Львова успішно провели операцію з видалення рідкісної пухлини, яка виросла від черевної порожнини до серця 49-річної пацієнтки. Це перший подібний випадок у практиці львівських лікарів

Президент України Володимир Зеленський заявив, що українській армії бракує сил для звільнення деяких тимчасово окупованих Росією територій.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц прибув до Києва з неоголошеним візитом вранці 2 грудня.

Триває 1013-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) перевищили 743 тисячі осіб.

За оцінками аналітиків, збільшення військових витрат у держбюджеті РФ на 2025 рік не означатиме посилення військових можливостей країни.