Держава переплатила майже 600 млн грн лише на одній партії дронів – розслідування Hromadske
Джерело: Hromadske
У 2023 році держава, ймовірно, переплатила 593 млн грн у закупівлі дронів Autel EVO MAX 4T для ЗСУ через проєкт “Армія дронів”.
Розслідування Hromadske виявило, що постачальником дронів була компанія “Кріон-М”, яка раніше торгувала меблями і має статутний капітал лише 765 гривень.
Ціни на БпЛА були удвічі вищими за ринкові: від 360 000 до майже 500 000 грн. Наприклад, Фонд Сергія Притули купував аналогічні дрони за ціною 212 000 грн.
З липня 2023 року “Кріон-М” продав державі близько 3900 дронів на суму близько 1,5 млрд грн. Дрони постачалися від польської UMO та німецької Danator, яка належить українцю Сергію Велічуку. Він виправдовував високі ціни особливим програмним забезпеченням, але експерти не виявили відповідних ознак.
Відповідальність за закупівлі тоді лежала на Міністерстві цифрової трансформації та Державній службі спеціального зв’язку. Міністр Михайло Федоров визнав, що не контролював ціни на дрони до вересня 2023 року, потім Мінцифри почало моніторинг, і за його підсумками було звернення до НАБУ. Колишній глава Держспецзв’язку Юрій Щиголь, що очолював орган під час закупівель дронів, зараз стверджує, що непричетний до закупівель.
НАБУ відкрило кримінальне провадження, але жодної підозри й досі не висунуто.
- Правоохоронці викрили посадовців філії АТ “Укрзалізниця”, котрі розтратили кошти підприємства в особливо великих розмірах під час закупівлі програмного забезпечення.
- Ексзаступнику міністра юстиції повідомлено про підозру у розтраті чужого майна на понад 10 мільйонів гривень.
- СБУ викрила схему розкрадання коштів із бюджету Києва, які призначались на ліквідацію надзвичайних ситуацій у місті під час війни.
23 січня на пресконференції в Давосі президент Польщі Анджей Дуда заявив, що “має право закликати запросити Україну до НАТО”.
Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розповів, що після успішної Харківської операції восени 2022 року російським військам не дали втекти. Генерал пояснив, що на той момент українська армія була виснажена після місяця постійних боїв.
Міністерство культури та стратегічних комунікацій України додало російського письменника Алєксандра Пєлєвіна до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час дискусії в Українському домі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що союзники НАТО підтверджують готовність до вступу України в Альянс, однак це стане можливим лише після досягнення стійкого миру.
Україна та Швеція домовилися про спільні проєкти в оборонно-промисловій сфері, включно з виробництвом бронетехніки, боєприпасів та розвитком далекобійних спроможностей.