FT: Америка хоче Дональда Трампа – без «якщо» чи «але»
Джерело: Financial Times
Оптимізм, гарний настрій та голлівудська посмішка Камали Гарріс не допомогли їй обійти на виборах свого суперника, республіканця Дональда Трампа.
Чотири роки тому, на виборах у 2020 році, коли президентом став Джо Байден, він “списав” Трампа з рахунків як “ненормальний момент”. Однак, враховуючи ситуацію на чинних виборах, тепер сам Байден може опинитись на місці Трампа.
Трампа можна вважати одним із найвідоміших і ретельно досліджених кандидатів в історії США. Вибрати його один раз могло бути випадковістю, однак обрання на другий термін відбувалось з широко розплющеними очима.
Його обрання можна пояснити тим, що Трамп “продає” американцям те, чого вони прагнуть: депортацію нелегальних мігрантів, кінець глобалізації та “середній палець” зазвичай пародійному підходу ліберальної еліти до ідентичності, відомої як пробудження.
Все це, ймовірно, переважило будь-які сумніви виборців щодо особистості республіканця.
Те, що у США готові обрати на пост президента особу, яка має судимість та обвинувачується у спробі перевороту після минулих виборів, і яка також відкрито хвалить автократів, теж можна пояснити.
Або виборці не розуміють усього ризику, яким є Трамп, або вони насправді розуміють, куди втягують країну, але все одно хочуть такого сценарію замість звичного розвитку.
У будь-якому випадку, новий президентський термін Дональда Трампа – це екзистенційна катастрофа для демократів та історичний момент для союзників США.
Ймовірно, демократи почнуть звинувачувати у програші Байдена, який довго не відмовлявся від участі у виборах. Якби він зробив це раніше, то, імовірно, у них було б більше часу знайти достойнішого суперника для Трампа замість Камали Гарріс.
І хоча Гарріс провела гарну передвиборчу кампанію та об’єднала демократів навколо себе, вона ставала посередньою, коли мовилось про економіку США – тему, якої вона намагалась уникати.
Відсутність чіткого економічного плану було б вагомим недостатком для будь-яких виборів у США. Так легко ставши заміною Байдену, у демократки було мало часу та стимулів виправити свої недоліки.
Також за свою коротку кампанію Гарріс невпевнено відмовилась від своєї попередньої позиції підтримки відкритих кордонів та припинення фінансування поліції.
Байдена теж можна звинуватити у надмірному тлумаченні його перемоги у 2020 році. Його обрання стало результатом неправильної боротьби Трампа з пандемією коронавірусу, а не завдяки занепокоєнню через американську демократію.
Байден здобув перемогу, обіцяючи покласти край пандемії та відновити нормальну політику США.
Без сумніву, на той час Трамп становив серйозну загрозу для конституційного порядку США. Однак генпрокурор Меррік Гарленд, якого обрав Байден, чомусь не поспішав притягнути Трампа до відповідальності. І це буде питанням, над яким ламатимуть голови історики.
Як і випадку на виборах 2016 року, коли Трамп обійшов Гілларі Клінтон, на програші Гарріс є чимало відбитків пальців. Але цього разу буде важче звинуватити у невдасі іноземний вплив, зокрема Росію.
Очевидно, що у Кремлі хотіли перемоги Трампа, сподіваючись, що він припинить допомагати Україні. Однак американці голосували за Трампа і без сторонньої допомоги.
Імовірно, що республіканці святкуватимуть потрійну перемогу: президентство, Сенат і Палату представників. Якщо вся влада опиниться в їхніх руках, виконавча влада Трампа буде обмеженою.
Верховний суд США вже виписав Трампу еквівалент судового бланка, коли у липні постановив, що він має всеохопний імунітет за дії, скоєні на посту президента у 2016 – 2020 роках.
Вибір американців сьогодні створив вирішальний поворот. Було б нерозумно вважати, що Трамп мав на увазі щось інше, коли обіцяв помститись своїм ворогам.
Трамп тепер має мандат на перебудування США неймовірно руйнівним способом. І шляху назад від результатів виборів у США 2024 року не буде.
- Кандидат у президенти від Республіканської партії США Дональд Трамп став 47-м президентом Сполучених Штатів.
- Колишній президент США Дональд Трамп, виступаючи перед своїми прихильниками, заявив про своє прагнення зупинити війни.
- Президент України Володимир Зеленський привітав Дональда Трампа з перемогою на виборах президента США та висловив сподівання якнайшвидше привітати його особисто.
На Волині у селі Верхи зафіксували спалах вірусного гепатиту А. Оскільки найбільша група ризику – діти, місцева влада вирішила перевести дітей на дистанційне навчання.
В телекомпанії CNN заявили, що після обрання Дональда Трампа президентом Україні, можливо, незабаром доведеться адаптуватися до різкого скорочення підтримки США, що може мати вирішальний вплив на війну проти Росії.
Гірничодобувні гіганти BHP і Vale підписали угоду з урядом Бразилії про виплату майже $30 мільярдів компенсації за обвал Маріанської дамби у 2015 році, який спричинив найбільшу екологічну катастрофу в країні.
Ціни на сировинні товари від нафти та газу до металів й зерна впали в середу, 5 листопада, оскільки долар зріс, а перемога республіканця Дональда Трампа на президентських виборах у США викликала занепокоєння щодо тарифів та економічного зростання.
5 листопада 2024 року Сили оборони США здійснили випробувальний запуск міжконтинентальної балістичної ракети Minuteman III. Запуск виконала об’єднана команда Командування глобальних ударів ВПС США та екіпаж ВМС о 23:01 за тихоокеанським часом з авіабази в Каліфорнії.