Байден та Сі обговорили війну РФ проти України та роль Китаю у підтримці Москви

Джерело: Reuters

16 листопада президент США Джо Байден та лідер Китаю Сі Цзіньпін провели зустріч на полях саміту АТЕС у Перу, підбиваючи підсумки відносин між двома країнами за чотири роки каденції чинного американського глави.

Зокрема Сі відзначив, що Пекін готовий до співпраці з новою адміністрацією обраного 47-м президентом США Дональда Трампа, попри його плани розгорнути торговельну війну з Китаєм та призначення головою дипломатії прихильника жорсткої лінії стосовно Пекіна Марко Рубіо.

Мета Китаю — стабільні, здорові та стійкі відносини зі США — залишається незмінною, — заявив Сі Цзіньпін.

Байден, своєю чергою, акцентував, що, попри розбіжності, дискусії між Вашингтоном та Пекіном завжди мали “відвертий та щирий характер”.

Однією із ключових тем зустрічі стала війна Росії проти України. Байден висловив стурбованість підтримкою, яку Китай надає російському оборонно-промисловому комплексу. У відповідь Сі повторив, що Пекін виступає за “мирне врегулювання конфлікту” і бере активну участь у “човниковій дипломатії”, спрямованій на деескалацію. Він додав, що Китай “докладає всіх зусиль для досягнення миру в Україні”.

Тоді як Байден наголосив на невідповідності між публічною позицією КНР щодо неприпустимості ескалації та фактичною участю північнокорейських військ у війні проти України.

Він вказав на те, що Китай має вплив і можливості, які повинен використати, щоб запобігти подальшій ескалації або подальшому розширенню війни з введенням ще більших сил КНДР, — повідомив радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван.

Додамо, раніше очікувалося, що Байден використає свою останню зустріч з лідером Китаю, щоб переконати його відмовити Північну Корею від подальшого поглиблення підтримки війни Росії проти України.

Зауважимо, у червні Сполучені Штати та Китай відновили  напівофіційні переговори щодо ядерної зброї вперше за п’ять років, згідно з даними двох американських делегатів, які були присутні.

Американські співрозмовники висловили занепокоєння, що Китай може застосувати або погрожувати застосувати ядерну зброю, якщо зазнає поразки в конфлікті навколо Тайваню. Китайські представники запевнили американських колег, що не вдаватимуться до погроз.

Раніше колишній генсек НАТО Єнс Столтенберг звинуватив Китай у розпалюванні “найбільшого збройного конфлікту в Європі” та спробі “всидіти на двох стільцях”. У КНР відреагували на заяву, закликавши “не підливати оливи у вогонь”.

Тоді як постійний представник Китаю при ООН Чжан Цзюнь заявив, що США мають припинити постачати озброєння в Україну та докласти зусиль для “встановлення миру”. Зокрема він закликав РФ та Україну виконати Мінські угоди, досягнуті у 2014 році.

Вже 5 червня відбулися політичні консультації між Україною та КНР на рівні заступників міністрів закордонних справ.

  • Посол США в Пекіні Ніколас Бернс вважає, що Китай ніяк не дотримується нейтралітету у російсько-українській війні, натомість “фактично” став на бік Путіна.
  • Китай, пропустивши мирний саміт щодо України, лобіював свій альтернативний план. Про це заявили 10 дипломатів, один із яких назвав кампанію Пекіна “прихованим бойкотом” глобальної зустрічі у Швейцарії.
  • Високопосадовці США 12 квітня заявили, що Китай підтримує військові зусилля Росії в Україні, допомагаючи Москві нарощувати оборонне виробництво за допомогою великої кількості верстатів, мікроелектроніки, технологій безпілотників і крилатих ракет.
  • Північна Корея передала Росії приблизно 50 самохідних артилерійських установок (САУ) та 20 модернізованих реактивних систем залпового вогню (РСЗВ), про що повідомляє Financial Times з посиланням на дані, отримані від української розвідки.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.