Байден та Сі обговорили війну РФ проти України та роль Китаю у підтримці Москви
Джерело: Reuters
16 листопада президент США Джо Байден та лідер Китаю Сі Цзіньпін провели зустріч на полях саміту АТЕС у Перу, підбиваючи підсумки відносин між двома країнами за чотири роки каденції чинного американського глави.
Зокрема Сі відзначив, що Пекін готовий до співпраці з новою адміністрацією обраного 47-м президентом США Дональда Трампа, попри його плани розгорнути торговельну війну з Китаєм та призначення головою дипломатії прихильника жорсткої лінії стосовно Пекіна Марко Рубіо.
Мета Китаю — стабільні, здорові та стійкі відносини зі США — залишається незмінною, — заявив Сі Цзіньпін.
Байден, своєю чергою, акцентував, що, попри розбіжності, дискусії між Вашингтоном та Пекіном завжди мали “відвертий та щирий характер”.
Однією із ключових тем зустрічі стала війна Росії проти України. Байден висловив стурбованість підтримкою, яку Китай надає російському оборонно-промисловому комплексу. У відповідь Сі повторив, що Пекін виступає за “мирне врегулювання конфлікту” і бере активну участь у “човниковій дипломатії”, спрямованій на деескалацію. Він додав, що Китай “докладає всіх зусиль для досягнення миру в Україні”.
Тоді як Байден наголосив на невідповідності між публічною позицією КНР щодо неприпустимості ескалації та фактичною участю північнокорейських військ у війні проти України.
Він вказав на те, що Китай має вплив і можливості, які повинен використати, щоб запобігти подальшій ескалації або подальшому розширенню війни з введенням ще більших сил КНДР, — повідомив радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван.
Додамо, раніше очікувалося, що Байден використає свою останню зустріч з лідером Китаю, щоб переконати його відмовити Північну Корею від подальшого поглиблення підтримки війни Росії проти України.
Зауважимо, у червні Сполучені Штати та Китай відновили напівофіційні переговори щодо ядерної зброї вперше за п’ять років, згідно з даними двох американських делегатів, які були присутні.
Американські співрозмовники висловили занепокоєння, що Китай може застосувати або погрожувати застосувати ядерну зброю, якщо зазнає поразки в конфлікті навколо Тайваню. Китайські представники запевнили американських колег, що не вдаватимуться до погроз.
Раніше колишній генсек НАТО Єнс Столтенберг звинуватив Китай у розпалюванні “найбільшого збройного конфлікту в Європі” та спробі “всидіти на двох стільцях”. У КНР відреагували на заяву, закликавши “не підливати оливи у вогонь”.
Тоді як постійний представник Китаю при ООН Чжан Цзюнь заявив, що США мають припинити постачати озброєння в Україну та докласти зусиль для “встановлення миру”. Зокрема він закликав РФ та Україну виконати Мінські угоди, досягнуті у 2014 році.
Вже 5 червня відбулися політичні консультації між Україною та КНР на рівні заступників міністрів закордонних справ.
- Посол США в Пекіні Ніколас Бернс вважає, що Китай ніяк не дотримується нейтралітету у російсько-українській війні, натомість “фактично” став на бік Путіна.
- Китай, пропустивши мирний саміт щодо України, лобіював свій альтернативний план. Про це заявили 10 дипломатів, один із яких назвав кампанію Пекіна “прихованим бойкотом” глобальної зустрічі у Швейцарії.
- Високопосадовці США 12 квітня заявили, що Китай підтримує військові зусилля Росії в Україні, допомагаючи Москві нарощувати оборонне виробництво за допомогою великої кількості верстатів, мікроелектроніки, технологій безпілотників і крилатих ракет.
- Північна Корея передала Росії приблизно 50 самохідних артилерійських установок (САУ) та 20 модернізованих реактивних систем залпового вогню (РСЗВ), про що повідомляє Financial Times з посиланням на дані, отримані від української розвідки.
Ввечері 17 листопада російські війська здійснили потужний ракетний удар по місту Суми. Нині усім постраждалим надають допомогу, інформація щодо наслідків ворожої атаки уточнюється.
17 листопада, під час масованої атаки РФ військові Національної гвардії на Вінниччині знищили російську крилату ракету з великокаліберного кулемета Browning.
Президент США Джо Байден перше дозволив використовувати Україні надані США ракети великої дальності для ударів вглиб території Росії, інформують офіційні особи США.
Внаслідок чергової атаки російських військ 17 листопада у Херсоні збільшилася кількість загиблих до трьох осіб, повідомляє начальник Херсонської міської військової адміністрації Роман Мрочко.
Велика Британія призупинила постачання далекобійних ракет Storm Shadow Україні, аби використати їх більш ефективно в майбутньому, після схвалення ударів вглиб Росії, інформують джерела у британському Міноборони.