Мальдіви постачають до РФ мікросхеми на десятки мільйонів доларів в обхід санкцій

Джерело: Nikkei Asia

Мальдіви, оточені блакитними водами та сонячною погодою, є популярним місцем для багатьох туристів. Одначе, є й інша сторона місця чарівних курортів. Країна також є транзитним пунктом для вантажів для РФ в обхід західних санкцій.

Згідно з даними, отриманими від індійської дослідницької фірми Export Genius, за рік після повномасштабного вторгнення Росії в Україну приблизно 400 000 напівпровідників американського виробництва на загальну суму у $53,6 млн було відправлено в Росію через Мальдіви. Враховували постачання вартістю від $50 000. Це 19% від обсягу товарного експорту Мальдів у 2021 році, який в ООН оцінили у $280 млн.

Тож нині країна є другим постачальником напівпровідників до РФ після Китаю.

Постачання напівпровідників різко зросли у травні 2022 року — того самого місяця, коли російський авіагігант “Аерофлот” відновив рейси між Мале та Москвою. Польоти були призупинені через вторгнення в Україну в лютому цього року.

Це раптове зростання відбулося попри те, що, за словами Акіри Мінамікави, старшого директора з консультацій Omdia, ринку напівпровідників на Мальдівах не існує.

За даними митниці, 14 експортерів переправила напівпровідники до Росії. Тоді як жодна з цих компаній не базується на Мальдівах.

Одна з таких компаній, Mykines зі штаб-квартирою в Лондоні, експортувала мікросхем приблизно на $40 млн, або 80% від загального обсягу. У квітні 2023 року у The Financial Times повідомляли, що Mykines відправив до Росії електронного обладнання на суму близько $1,2 млрд.

Другою компанією в списку стала гонконгська Pixel Devices.

Одне з джерел із судноплавної компанії розповіло, що постачання напівпровідників зі США до Росії можливі. Для цього потрібно зазначити одержувачем мальдівську торгову або експедиторську компанію.

Наразі напівпровідники та мікросхеми залишаються єдиним товаром, постачання якого збільшилося до Росії після введення санкцій.

Варто нагадати, один із високопосадовців США раніше повідомив, що РФ все успішніше ухиляється від західних санкцій щодо електроніки. Зокрема на початку цього року Росія змогла реімпортувати певні ключові категорії електроніки приблизно на довоєнному рівні.

Схоже, що до кінця 2024 року Росії вдалося досягти темпів виробництва до 2000 Shahed-136 на місяць. Такі висновки можна зробити, аналізуючи фото уламків дрона з номером “Ы 11934”, збитого під час атаки на Харків 21 грудня.

За словами керівника Центру протидії дезінформації, офіцера Сил оборони України Андрія Коваленка, 60% артилерійських і мінометних снарядів, які РФ використовує в Україні, нині надходять з Пхеньяна.

Викладач Навчально-наукового інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка Микита Василенко заявив, що присутність іноземних військових в Україні може “покращити демографічну ситуацію”. Для цього він використав вислів, що українки “сексуально голодні”, а “іноземні миротворці” мають гроші. 

Швейцарія ухвалила рішення приєднатися до 15-го пакету санкцій Європейського Союзу, спрямованого проти Росії через її військову агресію проти України. Крім того, санкції поширюються і на Білорусь у зв’язку із ситуацією в цій країні.

23 грудня в Україні введено графіки аварійних відключень електроенергії. Під час екстрених відключень стандартні графіки не застосовуються, а тривалість обмежень поки що невідома.