У Румунії на виборах президента лідирує антизахідний кандидат

Джерело: Reuters

За підсумками першого туру президентських виборів у Румунії, до другого туру виходять 62-річний Калін Джорджеску, який критикує НАТО, та правоцентристка Елена Ласконі. Джорджеску набрав 22,9% голосів, тоді як Ласконі, колишня журналістка та нинішня голова партії Союз порятунку Румунії (USR), отримала 19,16%.

Третє місце очолив прем’єр-міністр Марсель Чолаку, який мав високу підтримку, зокрема серед румунів, які проживають за кордоном. Він отримав менше голосів, ніж прогнозували попередні опитування.

Президент у Румунії виконує напіввиконавчі функції, зокрема контролює оборонні витрати. Країна стикається з тиском щодо збільшення фінансування НАТО на тлі військової підтримки України та необхідності зменшити бюджетний дефіцит, який нині становить 8% ВВП.

Джорджеску раніше пов’язували із крайньоправою партією “Альянс за об’єднання румунів”. Він критикував оборонну політику країни, зокрема називав розміщення ракетного щита НАТО в Девеселу “ганьбою дипломатії”. Він також заявляв, що НАТО не зможе захистити своїх членів у разі нападу Росії.

Елена Ласконі, яка до політики працювала журналістом і була мером двох міст, дотримується проукраїнської позиції. Вона підтримує збільшення оборонних витрат та військову допомогу Україні, враховуючи спільний 650-кілометровий кордон між країнами.

Після початку війни в Україні Румунія надала Києву військову допомогу, дозволила експорт зерна через свій порт у Констанці та забезпечила протиповітряні батареї “Патріот”. У прикордонних районах країни було зафіксовано падіння безпілотників, які порушували повітряний простір, однак жертв не зафіксовано.

Несподіване зростання підтримки Джорджеску викликало питання. Раніше опитування передбачали йому лише 5% голосів. Політичний аналітик Раду Магдін назвав цей стрибок безпрецедентним для посткомуністичної Румунії. Деякі експерти, зокрема професор Сергіу Міскойу, не виключають можливого втручання Росії у вибори.

Другий тур виборів, що відбудеться 8 грудня, визначить, чи зможе Румунія зберегти свою прозахідну позицію, яку активно підтримував нинішній президент Клаус Йоганніс протягом двох термінів. Йоганніса часто критикували за недостатню боротьбу з корупцією, однак його зовнішньополітична позиція залишалася твердою.

За даними синоптиків, у неділю, 20 квітня, в Україні збережеться тепла погода, подекуди- короткочасний дощ.

За роки повномасштабної війни 67 українських священників, пасторів та монахів стали жертвами вбивств або катувань з боку російських окупантів. 620 релігійних об’єктів було знищено, більшість із них християнські.

Президент Володимир Зеленський, після доповіді головнокомандувача Збройних сил України Олександра Сирського, заявив, що так зване “великоднє перемир’я” Росії не поширюється на Курську та Бєлгородську області РФ, а також що обстріли на деяких інших фронтових напрямках не припинилися.

Увечері 19 квітня, після того, як Путін оголосив про так зване “великоднє перемир’я”, російські війська обстріляли кілька населених пунктів Херсонської області.

Після трьох років полону мати й син, Маргарита та Руслан Виноград, несподівано зустрілися під час сьогоднішнього обміну полоненими.