Карантин через COVID-19 вплинув на структуру мозку підлітків — дослідження

Джерело: дослідження, опубліковане в PNAS 

Дослідження вчених Університету Вашингтону засвідчило, що під час пандемії COVID-19 карантинні заходи призвели до прискореного дозрівання мозку у підлітків. У дівчат це вібувалося відчутніше, ніж у хлопців.

Ці дані свідчать про більшу вразливість жіночого мозку, порівняно з чоловічим, до змін способу життя, спричинених карантинними обмеженнями під час пандемії. Крім того, вони також вказують на потенційний механізм змін у психічному здоров’ї підлітків та інших поведінкових реакціях, пов’язаних з ізоляцією.

Прискорене дозрівання мозку збільшує ризик нервово-психічних розладів, тому важливо продовжувати підтримку та моніторинг підлітків, що пережили пандемію.

“Підлітковий вік – це період значного соціально-емоційного розвитку, що супроводжується драматичними змінами у структурі та функціях мозку. Соціальна ізоляція через карантинні обмеження, запроваджені через пандемію COVID-19, негативно вплинула на психічне здоров’я підлітків”, – кажуть вчені.

У дослідженні оцінювали вплив карантину на структуру мозку підлітків, порівнюючи дані МРТ до та після пандемії. Виявилося, що у дівчат зміни були більш вираженими: середнє прискорення дозрівання склало 4,2 року, тоді як у хлопців – 1,4 року. Ці зміни підтверджують, що стрес під час пандемії вплинув на мозок підлітків, особливо на мозок дівчат.

Як це може вплинути на підлітків?

Професор Джеймс Гудвін, експерт з фізіології старіння, каже, що стаття надала перші докази того, що в підлітковому віці настає критичний період “пластичності” мозку в лобовій ділянці мозку, , що відповідає за мислення, прийняття рішень, короткочасну пам’ять і контроль соціальної поведінки.

Несприятливі умови у критичні періоди нашого життя, особливо в підлітковому віці, з великою ймовірністю можуть вплинути на нашу траєкторію старіння. Тому цілком ймовірно, що “прискорене дозрівання” кори головного мозку підлітків є віковою зміною, яка впливатиме на швидкість старіння мозку протягом усього життя.

Вчений каже, що одним із центральних стовпів здоров’я мозку є “соціальне пізнання”: здатність мозку соціально взаємодіяти з іншими людьми. Втручання в це може призвести до потенційно руйнівних наслідків для здоров’я, особливо у підлітків, які залежать від соціальної взаємодії для нормального когнітивного розвитку.

Російські війська активізували бойові дії вздовж усієї лінії фронту. Про це повідомляють українські військові, свідчить зведення Генштабу та підтверджують коментарі військових для CNN. Хоча поки не зрозуміло, чи це початок масштабного весняного наступу, проте, масштаби бойових дій свідчать про намір Кремля продовжувати війну.

Український бойовий досвід у використанні німецького озброєння виявив перевагу простого озброєння над високотехнологічним, свідчить внутрішній звіт Бундесверу, з яким ознайомилися журналісти NDR, WDR та Süddeutsche Zeitung.

10 квітня лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко повідомив, що НБУ розпочав перевірку діяльності Фонду Порошенка, благодійного фонду Roshen та громадської організації “Справа Громад”. Як він зазначив, “підстави для цього — надумані, а питання — абсурдні”.

Принц Гаррі, герцог Сассекський 4 квітня здійснив несподіваний візит до України та відвідав поранених оборонців у львівській клініці Superhumans Centre. Герцог Сассекський приїхав спільно з чотирма ветеранами. Поїздку тримали в таємниці до виїзду з території України.

Російські підприємці брати Аркадій та Борис Ротенберги – автори та головні бенефіціари концепції “м’якої націоналізації” в Росії, яка почалася після виходу з країни іноземних компаній у зв’язку з початком повномасштабної війни проти України.