Карантин через COVID-19 вплинув на структуру мозку підлітків — дослідження

Джерело: дослідження, опубліковане в PNAS 

Дослідження вчених Університету Вашингтону засвідчило, що під час пандемії COVID-19 карантинні заходи призвели до прискореного дозрівання мозку у підлітків. У дівчат це вібувалося відчутніше, ніж у хлопців.

Ці дані свідчать про більшу вразливість жіночого мозку, порівняно з чоловічим, до змін способу життя, спричинених карантинними обмеженнями під час пандемії. Крім того, вони також вказують на потенційний механізм змін у психічному здоров’ї підлітків та інших поведінкових реакціях, пов’язаних з ізоляцією.

Прискорене дозрівання мозку збільшує ризик нервово-психічних розладів, тому важливо продовжувати підтримку та моніторинг підлітків, що пережили пандемію.

“Підлітковий вік – це період значного соціально-емоційного розвитку, що супроводжується драматичними змінами у структурі та функціях мозку. Соціальна ізоляція через карантинні обмеження, запроваджені через пандемію COVID-19, негативно вплинула на психічне здоров’я підлітків”, – кажуть вчені.

У дослідженні оцінювали вплив карантину на структуру мозку підлітків, порівнюючи дані МРТ до та після пандемії. Виявилося, що у дівчат зміни були більш вираженими: середнє прискорення дозрівання склало 4,2 року, тоді як у хлопців – 1,4 року. Ці зміни підтверджують, що стрес під час пандемії вплинув на мозок підлітків, особливо на мозок дівчат.

Як це може вплинути на підлітків?

Професор Джеймс Гудвін, експерт з фізіології старіння, каже, що стаття надала перші докази того, що в підлітковому віці настає критичний період “пластичності” мозку в лобовій ділянці мозку, , що відповідає за мислення, прийняття рішень, короткочасну пам’ять і контроль соціальної поведінки.

Несприятливі умови у критичні періоди нашого життя, особливо в підлітковому віці, з великою ймовірністю можуть вплинути на нашу траєкторію старіння. Тому цілком ймовірно, що “прискорене дозрівання” кори головного мозку підлітків є віковою зміною, яка впливатиме на швидкість старіння мозку протягом усього життя.

Вчений каже, що одним із центральних стовпів здоров’я мозку є “соціальне пізнання”: здатність мозку соціально взаємодіяти з іншими людьми. Втручання в це може призвести до потенційно руйнівних наслідків для здоров’я, особливо у підлітків, які залежать від соціальної взаємодії для нормального когнітивного розвитку.

Міжнародна федерація фехтування поінформувала, що російський мільярдер Алішер Усманов “добровільно” припинив виконання повноважень президента організації.  

Через майже три роки виснажливої повномасштабної війни з Росією президент України Володимир Зеленський опинився перед складним вибором: знаходити нові фінансові ресурси для підтримки оборони, не перевантажуючи населення, котре зазначає економічних труднощів на тлі протистояння.

Глава Чечні Рамзан Кадиров зізнався, що американський розробник, підприємець та мільярдер Ілон Маск насправді не дарував йому автомобіль Cybertruck. За словами Кадирова, це “був жарт”.

Очільник Києва Віталій Кличко повідомив про візит до столиці мера Парижа Анн Ідальго, це вже п’ятий її візит в Україну за час повномасштабного вторгнення Росії. 

Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкамп повідомив, що країни надасть Україні 22 мільйони євро на проєкти у сфері оборони та безпеки.