День святого Миколая 2024: коли і як відзначають в Україні

Джерело: Букви
6 грудня Україна святкує День Святого Миколая. Це пов’язано із переходом багатьох громад Православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-католицької церкви (УГКЦ) на новий стиль.
День Святого Миколая відкриває цикл зимових свят. Раніше його святкували 19 грудня, однак, після переходу ПЦУ та УГКЦ на григоріанський календар, дата змістилася на 13 днів — на 6 грудня.
Хто такий Святий Миколай?
День Святого Миколая присвячений пам’яті святителя Миколая Чудотворця.
За історичними переказами, Миколай Мирлікійський народився між 270 та 286 роками нашої ери в місті Патарі на півострові Лікія, який є територією сучасної Туреччини. Був єпископом, здійснив паломництво до Єгипту та Святої Землі, зазнав переслідувань і був ув’язнений римським імператором. Згодом, коли до влади прийшов інший імператор, його звільнили.
Ім’я Святого Миколая можна знайти у списку єпископів, які брали участь у першому Вселенському соборі 325 року, організованому імператором Костянтином. Вважається, що за життя Миколай здійснив безліч чудес. Він уберіг від смерті трьох воєначальників, яких обмовили, а також врятував рідне місто від важкого голоду.
Пам’ять про мучеництво й добрі вчинки Миколая Чудотворця почали вшановувати приблизно в VI столітті. Тоді його мощі італійські купці перевезли з Мири до Барі, де вони зберігаються й донині. За переказами, він допомагав нужденним, зцілював хворих, визволяв полонених, виправдовував невинних.
Саме з образу реального Миколая Чудотворця в культурах багатьох християнських народів постав Святий Миколай.
Звичай ж дарувати подарунки, які Святий Миколая готує для дітей, пов’язують з історією, коли він, ще будучи єпископом, врятував кількох дівчат від безчестя. Вони жили у бідній сім’ї та не мали посагу, тому, згідно з традиціями того часу, батько збирався змусити їх піти заробляти блудом. Миколай, дізнавшись про це, скористався спадщиною свого заможного батька – три ночі поспіль він пробирався до їхнього будинку і щоразу непомітно закидав через вікно в кімнату, де ночували сестри, шматок золота.
Традиції Святого Миколая
- Святий Миколай вважається покровителем дітей, мандрівників, моряків і бідних. У цей день віряни моляться до святого, просячи його про допомогу, здоров’я та захист. Зокрема віряни беруть участь у святковій літургії в церкві. На богослужінні розповідають про життя та добрі справи святого.
- Однією з найпопулярніших традицій протягом багатьох років залишаються подарунки дітям – під подушкою чи в чобітку. Вважалося, що слухняні діти отримують подарунки, а неслухняні – символічні різки.
- У День святого Миколая заведено допомагати нужденним, організовувати благодійні заходи.
- Найчастіше подарунками на День святого Миколая є солодощі, фрукти або іграшки.
Прикмети
- У разі сильного морозу або паморозі варто чекати на великий врожай та багатство.
- Вважається, що Миколай приносить із собою Микольські морози, тому саме з 6 грудня зазвичай починається справжня зима.
- Якщо сніг випав ще до початку свята, вважається, що взимку буде холодно.
- Якщо було тепло, то зима, відповідно, теж буде теплою.
Хто святкує День Святого Миколая 19 грудня?
У країнах, де дотримуються юліанського календаря, День святого Миколая святкують 19 грудня.
- 28 листопада у США відзначають День подяки – державне свято, присвячене врожаю та іншим благословенням минулого року.
У ніч на 29 квітня Румунія підіймала в небо авіацію через атаку російських дронів на прикордонні райони України.
Віцепрезидент США Джеймс Ді Венс висловився щодо російсько-української війни. На його думку, якщо війна триватиме ще кілька років, Україна не здобуде перемогу і не поверне території, а тривалі бойові дії можуть призвести до ядерного удару.
Контррозвідка Служби безпеки України затримала ще одну російську агентку на Миколаївщині. Нею виявилась 57-річна співробітниця одного з управлінь Первомайської міської ради, яка збирала розвідувальну інформацію про українських захисників у південному регіоні.
100 днів Трампа обернулись для світу безперервним карнавалом кричущих заяв, неоднозначних рішень та цілковитого хаосу у світі, який був створений на уламках і трагічному досвіді двох світових воєн – так, щоб цей досвід більше не повторювався. Проте, якщо пропустити повз себе ту феєрію, яка запанувала в офіційних комунікаціях уряду США і медіа після інавгурації Трампа, доведеться визнати, що відповіддю на запитання “чого досяг Дональд Трамп за перші 100 днів другої каденції?” буде слово “нічого”. Однак, це слово не зовсім точно описує другу каденцію Трампа.
За даними ЗМІ, низка танків M1A1 Abrams, які Австралія пообіцяла Україні у межах одного з пакетів допомоги, досі не передали через затримку з боку Сполучених Штатів.