У Facebook розміщували політичну рекламу, яка підтримувала Георгеску на виборах у Румунії

Джерело: Bloomberg

Meta Platforms Inc. допустила публікацію понад 4100 політичних оголошень на Facebook, які критикували проєвропейську кандидатку в президенти Румунії Олену Ласконі та підтримували натомість ультраправого Каліна Георгеску. Згідно з дослідженням, прихована політична кампанія проводилася через мережу з 25 сторінок Facebook, які видавали себе за незалежні джерела.

Як стало відомо зі звіту дослідницьких груп цифрових загроз Reset Tech і Check First, згадані облікові записи використовували спільну інфраструктуру, включаючи хостинг і електронну пошту, що свідчить про централізовану організацію. Витрати на рекламу склали близько 264 тисяч євро. Однак залишається невідомим, хто саме стоїть за цією мережею.

Реклама зображала Георгеску “президентом-патріотом”, що протистоїть політичному істеблішменту, тоді як його опонентка Ласконі була представлена як “маріонетка Заходу”. Інші оголошення критикували чинного президента Румунії Клауса Йоганніса та підтримували натомість Джорджа Сіміона – лідера націоналістичної партії “Альянс за союз румунів”.

Дослідники зазначили, що ці оголошення переглянуто 199 мільйонів разів, починаючи з серпня, згідно з даними Meta’s Ad Library. Більшість сторінок рекламодавців представляли себе як новинні чи розважальні платформи, однак на їхніх сайтах бракувало інформації про юридичну чи редакційну відповідальність.

У листопаді Георгеску здобув несподівану перемогу на виборах, що привернуло увагу до ролі соцмереж у політичних кампаніях. Однак 6 грудня Верховний суд Румунії скасував результати першого туру виборів через звинувачення у втручанні Росії. Згідно з розсекреченими документами, кампанія Георгеску могла координуватися іноземними державами. Москва заперечує свою причетність.

Читайте також: Хто такий Калін Георгеску, через якого в Румунії скасували президентські вибори?

Meta утрималася від коментарів щодо звіту, зазначивши лише, що компанія контактувала з владою Румунії. Президент із глобальних справ Meta Нік Клегг заявив, що “немає доказів серйозних інцидентів” на платформах компанії під час виборів у Румунії.

Звіт Reset Tech і Check First повторює попередні висновки румунського медіа Context, яке раніше виявило схожу мережу сторінок Facebook, пов’язаних з “Альянсом за союз румунів”, що поширювали пропаганду та конспірологічні теорії.

Meta зазначила, що у 2024 році припинила близько 20 таємних операцій впливу, більшість з яких були пов’язані з Росією. Компанія впроваджує заходи для підвищення прозорості політичної реклами та боротьби з дезінформацією.

Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.

10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.

Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.

Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.