Зеленський та Макрон пояснювали Трампу необхідність підтримки України – Reuters

Джерело: Reuters

Президенти України та Франції – Емманюель Макрон і Володимир Зеленський – під час зустрічі з майбутнім лідером США Дональдом Трампом пояснювали йому необхідність підтримки України та тиску на Росію.

Агенство поспілкувалось з п’ятьма джерелами, які знайомі з деталями перемовин трьох лідерів у французькій столиці.

За даними, свою першу зустріч з Трампом після виборів у США, Зеленський використав аби пояснити йому необхідність гарантій безпеки для України, якщо Київ та Москва домовляться про припинення вогню.

“У межах зустрічі було згадано деякі основні моменти. До прикладу, було сказано, що миру потрібні гарантії, тому що лише припинення вогню недостатньо. Путін може знову його порушити, як він вже це робив раніше, без потрібних гарантій”, – повідомило джерело з Офісу президента України.

На запитання про те, як на це зреагував Трамп, джерело заявило, що він “думає про всі деталі”.

На зустрічі, яка тривала 35 хвилин, не обговорювали конкретних деталей щодо бачення миру, але Трамп повторив, що хоче негайного припинення вогню та перемовин, аби якнайшвидше завершити російсько-українську війну.

За словами одного з джерел, Трамп був дружелюбним, ввічливим та відкритим. Він, судячи з усього, був у режимі слухання.

Джерела, близькі до Трампа, повідомили, що його зустріч була націлена на встановлення особистого відношення, що є головним ключем до того, як він вестиме дипломатію і яке рішення щодо своїх дій ухвалить.

Загалом прямі стосунки між Трампом та Зеленським відрізняються від різких заяв Трампа під час його передвиборчої кампанії, коли він називав українського президента “найвеличнішим торговцем”, який отримує мільярди доларів від США.

Ще одне джерело повідомило, що Макрон та Зеленський на зустрічі були на одній хвилі і діяли обережно, аби у Трампа не склалось враження, що його заганяють у кут.

Зокрема президенти Франції та України висловили думку, що без підтримки Сполучених Штатів Україні буде важко протистояти Росії.

Макрон використав зустріч, аби пояснити Трампу, що Європа також багато вклала в Україну і готова продовжувати надавати допомогу на рівні зі Штатами.

Інше джерело додало, що президенти пояснили Трампу, що Путін у 2024 році вже не такий, як у 2017 році, під час першого президентства Трампа.

Це ж джерело наголосило, що ситуація з падіннями режиму Башара Асада у Сирії також використовувалась як аргумент для жорсткішої позиції щодо Кремля у мирних зусиллях.

“Мовилось про пояснення, не заганяючи Трампа в кут”, – резюмувало джерело.

З 31 країни, котрі беруть участь в обговоренні гарантування безпеки України після завершення бойових дій, половина вже заявила про готовність відправити в Україну свої війська. Проблема полягає в тому, що європейські країни досі не отримали згоди США на підтримку миротворчої місії, що заважає остаточно сформувати так звану “коаліцію охочих”.

Міністерство закордонних справ привітало ухвалення резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи “Російська агресивна війна проти України: необхідність притягнення до відповідальності та уникнення безкарності”.

Угоду про лібералізацію вантажних перевезень між Євросоюзом та Україною продовжили до 31 грудня 2025 року.

21-22 травня 2025 року у Варшаві відбудеться міжнародний форум Europe Civil Security, присвячений сучасним викликам безпеки. Букви доєдналися до команди, ставши інформаційними партнерами події. 

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 9 квітня. Від початку цієї доби відбулося 111 бойових зіткнень.