Світові ціни на зерно можуть зрости до 15% через призупинення Чорноморської угоди

Джерело: Bloomberg

Світові ціни на зерно можуть зрости на 15% після того, як Росія вийшла з угоди “Чорноморської зернової ініціативи”, завдяки якій Україна безпечно транспортувала зерно Чорним морем.

Таким прогнозом поділились у Міжнародному валютному фонді.

“Цілком очевидно, що Чорноморська зернова ініціатива відіграла важливу роль у тому, щоб забезпечити достатню пропозицію зерна у світі минулого року. Ті самі механізми працюють у зворотному напрямку, і це, ймовірно, спричинить тиск на підвищення цін на продукти харчування”, — сказав головний економіст МВФ П’єр-Олів’є Гурінша.

Хоча МВФ все ще оцінює свої прогнози щодо наслідків дій Росії, діапазон зростання цін на зерно на 10%-15% “є розумною оцінкою”, додав він.

Минулого тижня Росія розірвала угоду про експорт зерна в Україну — майже рік після угоди — посиливши невизначеність щодо глобальних поставок продовольства та ескалацію напруженості в регіоні. Цей крок ставить під загрозу ключовий торговельний маршрут з України, одного з провідних у світі вантажників зерна та рослинної олії, якраз перед початком збору наступного врожаю.

На початку тижня ціни на пшеницю та кукурудзу різко зросли після того, як Росія атакувала один із найбільших річкових портів України на Дунаї, підвищивши ризики для останнього великого маршруту експорту зерна України та світової торгівлі продуктами харчування.

Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що у межах Bring Kids Back UA вдалося повернути ще одинадцятьох дітей з тимчасово окупованих територій та території РФ.

Нова зустріч Контактної групи з питань оборони України у “форматі Рамштайн” відбудеться 11 квітня у Брюсселі під головуванням Великої Британії та Німеччини.

Україна у березні експортувала товарів на понад $3,6 млрд  — це на 4,5% більше, ніж у березні минулого року, та на 18% більше проти лютого 2025 року. Тоді як усього за перший квартал 2025 року експорт товарів сягнув майже $9,9 млрд. 

2 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що загальний дефіцит фінансування потреб на відбудову України у 2025 році становить майже $10 млрд.