Бундестаг виніс вотум недовіри уряду Олафа Шольца

Джерело: DW

Канцлер ФРН Олаф Шольц подав запит на вотум довіри до парламенту після того, як його коаліція розпалася. Шольц мав позбутися довіри бундестагу, щоб уможливити проведення дострокових виборів.

Позачергові вибори в Німеччині можуть відбутися 23 лютого.

Тепер президент країни Франк-Вальтер Штайнмайєр має протягом 21 дня ухвалити рішення, чи розпускати Бундестаг. Раніше він казав, що “країні потрібна стабільна більшість і уряд, здатний діяти”, тож очікується, що Штайнмайєр таки розпустить Бундестаг.

6 листопада канцлер ФРН Олаф Шольц у своєму зверненні після засідання коаліційного комітету заявив, що винесе питання про довіру собі на голосуванні у бундестазі.

Без голосів лібералів, голову котрих Шольц звільнив з посади глави Мінфіну, такої довіри він здобути не зможе. Це означає швидкий розпуск бундестагу.

Значну частину своєї промови він присвятив критиці Крістіана Лінднера, заявивши, що той надто часто підривав його довіру. Лінднер, за словами канцлера, служить не загальному благу, а “своїй клієнтурі та партії”.

Бюджет на 2025 рік та заходи щодо покращення економіки ФРН стали тригером конфлікту всередині коаліції. У середу, 6 листопада, її лідери зустрілися у спробі виробити компроміс щодо проведення економічних реформ у країні.

Голова Вільних демократів (ВДП) та міністр фінансів ФРН Крістіан Лінднер запропонував партнерам по коаліції погодитись на проведення в країні дострокових парламентських виборів напочатку 2025 року. У такому разі, як пишуть ЗМІ, він був би готовий піти на ухвалення додаткового бюджету Німеччини на 2024 рік і залишитись у складі перехідного кабінету міністрів до проведення парламентських виборів та формування нового федерального уряду Німеччини. У відповідь канцлер Олаф Шольц оголосив про звільнення Лінднера.

Ексміністр фінансів закликав до скорочення бюджетних видатків та бюрократичних бар’єрів для ведення бізнесу, зниження податків для заможних громадян, а також уповільнення переходу до вуглецево-нейтральної економіки. Соціал-демократи в особі канцлера Шольца та “зелені” в особі міністра економіки Роберта Габека, навпаки, виступають за розв’язання проблем в економіці за допомогою цільових держвитрат.

Габек підтвердив розпад правлячої коаліції.

Це рішення здається неправильним, майже трагічним, – заявив голова “Зелених”.

Віцеканцлер висловив жаль, що рішення щодо бюджету так і не знайдено, попри наявність “на столі” різних варіантів. Провину за розвал коаліції він поклав на Лінднера.

  • Кабінет міністрів Німеччини в середу, 6 листопада,  схвалив проєкт закону, який дозволить армії оцінювати готовність 18-річних громадян країни служити в Бундесвері.
  • Федеральний уряд Німеччини заявив, що не планує виділяти нові кошти на підтримку України. Це викликало занепокоєння опозиції щодо замороження фінансової та військової допомоги Києву. Мінфін країни водночас каже, що різкого скорочення допомоги не буде.
  • Уряд Німеччини затвердив проєкт бюджету на 2025 рік, у якому передбачено вдвічі меншу допомогу Україні порівняно з 2024 роком.

Посланець Сполучених Штатів у справах Сирії Томас Баррак заявив, що вірить у досяжність миру між Сирією та Ізраїлем, під час свого першого візиту до Дамаска 29 травня, високо оцінивши очолюваний ісламістами уряд та наголосивши на готовності до діалогу.

Адміністрація президента США Дональда Трампа на завершальній стадії скасувала контракт з компанією Moderna, що розробляла вакцини від пташиного грипу для людей.

Вчені вперше успішно застосували технологію CRISPR-Cas9 для редагування генів павуків. Дослідники з Німеччини розробили протокол мікроін’єкції CRISPR у тіло самок павуків виду Parasteatoda tepidariorum. Це дало змогу змінювати гени потомства — як для вивчення їх функцій, так і для створення нових елементів.

40-річний Ма Чао з Китаю потрапив до Книги рекордів Гіннеса, вирізьбивши на яєчній шкарлупі понад 1000 картин та візерунків.

Міністерство оборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Збройних силах України безпілотні авіаційні комплекси українського виробництва “Батон Оптик”, здатний маневрувати у складних погодних умовах.