Знущання у 211-й бригаді: командиру оголосили підозру, ДБР розслідує справу
Джерело: Державне бюро розслідувань, Нацполіція, Офіс генпрокурора
Державне бюро розслідувань розпочало розслідування можливих фактів нестатутних дій та насильства у 211-ій понтонно-мостовій бригаді Сил підтримки ЗСУ. Командиру цієї частини Олегу Побережнюку поліція оголосила підозру у зловживанні службовим становищем.
Тернопільська спеціалізована прокуратура у сфері оборони відкрила кримінальне провадження 16 грудня, після повідомлень у медіа та соціальних мережах про ймовірні знущання з підлеглих. Слідство також врахує матеріали, зібрані під час службових перевірок головною інспекцією Міністерства оборони.
У ДБР наголосили, що раніше до них не надходило жодних офіційних звернень чи скарг від військовослужбовців бригади. Бюро закликало військових оперативно інформувати про подібні випадки, щоб вчасно реагувати на порушення та запобігати їм у майбутньому.
Паралельно Національна поліція розслідує інший епізод, пов’язаний із залученням підлеглих до будівництва будинку командира на Хмельниччині замість виконання службових обов’язків у районі бойових дій.
За даними слідства, восени 2023 року командир бригади Олег Побережнюк використав чотирьох військових для будівельних робіт. Водночас у наказі їх офіційно відрядили на Миколаївщину, де вони нібито перебували на службі. У результаті військові отримали заробітну плату та бойові виплати на суму майже мільйон гривень.
17 грудня Побережнюку повідомили про підозру у зловживанні службовим становищем із тяжкими наслідками. Правоохоронці провели обшуки у військовій частині, за місцем проживання командира та на об’єкті будівництва. Серед вилученого – документація та інші докази ймовірної незаконної діяльності.
Ситуація набула розголосу після журналістського розслідування “Української правди”. У матеріалі повідомляється, що керівництво 211-ї бригади, за словами колишнього офіцера психологічної підтримки Тимофія Остафійчука, знущалося із солдатів. Зокрема у солдатів вимагали гроші, застосовуючи фізичне насильство та погрожуючи переведенням на небезпечнішу службу.
Серед наведених фактів: побиття військових за відмову платити за порушення; прив’язування до дерев’яного хреста; створення “клітки” для утримання солдатів із метою вимагання коштів тощо.
- Як отримати статус учасника бойових дій, якщо вам відмовляють у цьому: пояснення омбудсмана.
Після однієї з наймасштабніших комбінованих атак РФ по Україні, внаслідок якої загинуло щонайменше 12 осіб, президент США Дональд Трамп не зробив жодної заяви на підтримку українців. Натомість його перша публікація у власній соцмережі Truth Social 25 травня стосувалась… нападу лебедя під час гри у гольф.
25 травня керівник Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко, що РФ, ймовірно, готується до повторних комбінованих ударів по Україні. Зокрема в російському інформаційному просторі вже з’являються відповідні сигнали про підготовку до повторних обстрілів.
Серед українських військовополонених, котрий 25 травня вдалося повернути з російського полону, виявився Анатолій Тараненко — колишній військовослужбовець ЗСУ, що у 2021 році добровільно здався росіянам, перейшовши на бік ворога.
Нідерланди вже 26 травня передадуть до України останній з раніше погоджених винищувачів F-16, повідомив міністр оборони країни Рубен Брекельманс.
У мережі з’явилися кадри зі звільненими українськими захисниками, що повернулися в межах третього етапу обміну полоненими.