Україна втрачає 25 млн грн щодня через затримку з підписанням закону про акцизи — нардеп

Джерело: народний депутат Ярослав Железняк

Державний бюджет України щодня втрачає близько 25,2 мільйона гривень через затримку з підписанням президентом закону №11090 про підвищення акцизів на тютюнові вироби. Вже минуло 27 днів, як цей законопроєкт, схвалений Верховною Радою, залишається без підпису.

За словами народного депутата Ярослава Железняка, призводить до значних фінансових втрат. За його підрахунками, за шість днів 2024 року бюджет недоотримав понад 151 мільйон гривень. Він додав, що таку ситуацію в політичній практиці називають “кишеньковим вето”, коли закон не підписується і не ветується, порушуючи строки.

Що передбачає законопроєкт

Законопроєкт №11090 вносить зміни до Податкового кодексу України, зокрема:

  • переведення ставок акцизного податку на тютюнові вироби в євро;
  • продовження акцизного графіка до 2028 року для досягнення мінімального рівня ЄС (90 євро за 1000 сигарет);
  • впровадження диференціації ставок акцизу для тютюнових стіків порівняно зі звичайними сигаретами.

За словами голови парламентського комітету з питань фінансів Данила Гетманцева, мета закону — гармонізація податкового законодавства з нормами ЄС, зокрема відповідно до вимог Директиви 2011/64/ЄС.

Однак у процесі голосування залишилися спірні моменти. Народний депутат Олексій Гончаренко зауважив, що парламент не підтримав вирівнювання акцизів для електронних сигарет та пристроїв для нагрівання тютюну (ТВЕНів). На його думку, це рішення позбавляє державу додаткових 20 мільярдів гривень доходу, які могли б бути спрямовані на потреби армії.

Перегляд акцизів має на меті не лише виконання умов Угоди про асоціацію з ЄС, але й забезпечення стабільності державного бюджету. Це також частина заходів, узгоджених із Міжнародним валютним фондом, що дозволить Україні отримувати додаткове фінансування для соціальних і гуманітарних потреб.

Згідно з планом, ухваленим у 2018 році, акцизи на тютюнові вироби мали зрости на 20% щорічно, щоб у 2025 році досягти мінімального рівня ЄС. Проте через девальвацію та інші економічні чинники рівень оподаткування залишатиметься нижчим, ніж потрібно, що й зумовило необхідність перегляду ставок.

Затримка з підписанням закону уповільнює імплементацію цих змін, що впливає на виконання фіскальних зобов’язань України перед партнерами.

Найбільш густонаселена провінція Канади — Онтаріо — схвалила проєкт будівництва нової модульної атомної електростанції вартістю 20,9 млрд канадських доларів (понад $15 млрд). Це перший такий об’єкт серед країн Групи семи (G7) і важливий крок у розвитку нових ядерних технологій, котрі здатні задовольнити зростаючий попит на електроенергію.

Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з Володимиром Зеленським, закликав Росію та Україну до 30-денного беззастережного припинення вогню і пообіцяв запровадити санкції у разі відмови.

Уряд Естонії вирішив запровадити візовий режим для власників дипломатичних і службових паспортів Грузії, підтвердив міністр закордонних справ Маргус Цахкна. Відповідне рішення ухвалили через репресії влади Грузії проти протестувальників та журналістів.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 травня. Від початку цієї доби відбулося 154 бойових зіткнення.

Ввечері 8 травня президент Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з главою США Дональдом Трампом, під час якої сторони обговорили ситуацію на фронті, перспективи миру та підписану нещодавно угоду про економічне партнерство між двома країнами.