В Україні відзначають 87-му річницю народження поета і правозахисника Василя Стуса
Джерело: Букви
4 січня 1938 року в селі Рахнівка, що на Вінниччині, народився Василь Стус – український поет, правозахисник, дисидент, Герой України. Його життя стало символом боротьби за національну ідентичність та права людини.
У радянські часи Стус працював учителем української мови й літератури, протидіючи системі, що витісняла українську культуру. Його неодноразово звинувачували в “антирадянській діяльності”, забороняли і конфісковували твори. Попри переслідування, він продовжував писати, перекладати і відстоювати українське слово.
Перше публічне протистояння системі відбулося у 1965 році на прем’єрі фільму “Тіні забутих предків”, де Стус виступив проти арештів української інтелігенції. Цей жест став першим громадським протестом проти репресій у повоєнному СРСР.
У 1972 році його заарештували за “антирадянську пропаганду” і засудили до таборів. Тоді конфіскували більшість його рукописів. Під час другого арешту у 1980 році Стус отримав ще суворіший вирок – 10 років таборів і 5 років заслання. У таборах він продовжував писати і перекладати, хоча його роботи часто конфісковували.
Стус помер у ніч із 3 на 4 вересня 1985 року в таборі суворого режиму в Пермській області. Офіційна причина смерті – зупинка серця, але обставини його загибелі викликають сумніви, і багато хто вважає це політичним вбивством.
Василь Стус прожив лише 47 років, але його творчість і боротьба залишили вагомий слід в історії. Постать Стуса залишається прикладом відданості ідеалам свободи та правди.
- 1 січня 2025 року відзначали 116-ту річницю з дня народження Степана Бандери, одного з ключових діячів українського націоналістичного руху. Він народився 1909 року в селі Угринів (нині територія Івано-Франківської області) у родині греко-католицького священника.
8 січня Верховна Рада схвалила у другому читанні проєкт закону № 11024 “Про внесення змін до Закону України “Про природно-заповідний фонд України” щодо забезпечення збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду”.
Фінальний пакет озброєнь для України від адміністрації Байдена, котрий планують оголосити у четвер, буде на суму $500 млн, передає кореспондентка Голосу Америки Карла Бабб з авіабази “Рамштайн”.
Міністр закордонних справ Данії Ларс Локке Расмуссен заявив, що Гренландія може стати незалежною, але навряд стане частиною США.
Кіностудія Disney стала єдиною компанією, яка у 2024-му перетнула поріг у $2 млрд в американському кінопрокаті, випустивши 3 з 5 найуспішніших фільмів року.
Начальник Генерального штабу Сербії Мілан Мойсилович повідомив, що Сербія розірвала низку контрактів на постачання російського озброєння. Причиною такого рішення стали санкції проти РФ.