Неологізм «бусифікація» визнали словом 2024 року в Україні

Джерело: Мислово

Словник сучасної української мови та сленгу “Мислово” обрав неологізм “бусифікація” словом 2024 року. Неологізм, який позначає примусову мобілізацію за прискореною процедурою, перебував в центрі суспільної уваги протягом року.

Термін вказує на проблеми з мобілізацією, коли кількісні показники переважають над якісними, а права людини (подекуди разом зі здоровим глуздом) відходять на другий план.

Слово утворене від кореня “бус” у значенні “мікроавтобус” та суфіксоїда “-іфікація”, який вказує на дію, перетворення (від лат. facio – роблю) за тим самим принципом, що і “русифікація” або “верифікація”.

Серед інших претендентів на звання слова року, майже всі з яких цьогоріч пов’язані з російською війною на знищення України, виділили:

СЗЧ (самовільне залишення частини) – через неефективну організацію і управління військами, зокрема і бусифікацію, СЗЧ набуло у минулому році масового та загрозливого характеру;

Курська операція – як найуспішніша українська військова операція минулого року, що сколихнула світовий інфопростір та підтвердила суб’єктність України;

втома – як закономірний результат війни на виснаження, яку веде проти України Російська Федерація;

переговори – бажання перемовин з метою досягнення перемир’я чи заморожування як результат виснаження від війни;

МСЕК (медико-соціальна експертна комісія) – скандал з МСЕК та прокурорами як показник інституціоналізованої корупції в Україні;

популізм – у зв’язку з програмами “Національний кешбек” та “тисяча Зеленського” та початком розмов про вибори;

Магура – морський дрон як символ розвитку безпілотних систем, який змінив баланс сил у Чорному морі;

лалохезія (використання лайки для зняття болю або стресу) – слово стало одним з найвідвідуваніших у словнику, що ілюструє ситуацію унормування використання ненормативної лексики під час війни;

квадробери (представники дитячої субкультури, що копіюють тварин) – ця течія стала в Україні найбільш помітним культурним трендом року, що минув.

Довідка. “Бусифікація” – іронічний неологізм, що виник в українському інфопросторі під час загальної мобілізації у зв’язку з російським вторгненням та використовується на позначення ситуацій, коли представники ТЦК насильно завантажують чоловіків призовного віку на вулиці в автобус та відвозять до центру комплектування.

Словник “Мислово” створено у 2012 році з метою фіксації неологізмів, сленгу та інших проявів сучасної української мови. Слова та визначення до них надсилають користувачі. “Мислово” обирає слово року вдванадцяте. Основними критеріями при виборі слова року є його популярність та соціальна значущість.

Історія ролику “Oven Kid” відомого, відомий також як “When Mama Isn’t Home”, почалася з вірусного відео, де батько грає на тромбоні, а син використовує дверцята духовки як перкусію під музику DJ Timmy Trumpet “Freaks”.

Високопоставлені політики трьох найбільших партій Британії закликали обраного президента США Дональда Трампа переглянути стосунки з Ілоном Маском, який зробив низку провокаційних висловлювань про політику Великої Британії.

Спільне підприємство Sony й Honda презентувало у США свій перший електричний автомобіль.

8 січня прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час наради щодо стану виконання заходів із розмінування у 2024 році повідомив, що з першого року повномасштабної війни площа потенційно замінованих земель України зменшилась зі 174 тис. до близько 139 тис. кв км. Це є результатом нетехнічного обстеження територій та їх розмінування Силами оборони й операторами протимінної діяльності. 

Режисер Метт Рівз повідомив, що зйомки сиквелу фільму “Бетмен” розпочнуться у цьому році, а прем’єра відбудеться у жовтні 2027 року.