Глава МЗС Фінляндії назвала членство в НАТО «єдиною надійною гарантією безпеки для України»

Джерело: Reuters

Членство в НАТО є єдиною надійною довгостроковою гарантією безпеки, яку Україна може отримати проти майбутньої російської агресії, заявила міністерка закордонних справ Еліна Валтонен.

Валтонен відвідала Київ з візитом. 8 січня вона провела переговори з міністром закордонних справ Андрієм Сибігою та зустрілася з президентом Володимиром Зеленським.

Повернення Дональда Трампа до Білого дому 20 січня породило сподівання на дипломатичне рішення щодо виведення російських військ, але також побоювання в Києві, що швидкий мир може обійтися високою ціною.

Українські посадовці, включаючи Зеленського, закликали до сильних гарантій безпеки від партнерів, котрі не дозволять Росії переозброїтися для нового нападу.

Я вважаю, що в довгостроковій перспективі єдиною надійною гарантією безпеки є стаття 5 Вашингтонського договору, тобто, по суті, членство в НАТО, — наголосила глава МЗС Фінляднії. — І ми підтримуємо членство України в НАТО в подальшому, і, сподіваюся, не в надто віддаленому майбутньому.

Українська сторона активно наполягала на запрошенні приєднатися до альянсу, однак зустріла опір ключових членів.

Зокрема днями Трамп розкритикував переговорну тактику чинного президента Джо Байдена з Україною під час виступу в Мар-а-Лаго, попередивши, що війна “може загостритися”.

Росія напала на Україну, побачивши наш катастрофічний вихід з Афганістану. Проте за мого президентства такого не буде… Росія багато років, ще до Путіна, говорила, що НАТО не може втручатися в Україну. Це було ніби висічене в камені. А Байден сказав: ні, вони повинні мати можливість приєднатися до НАТО. Тоді Росія мала б когось просто на своєму порозі. Я можу зрозуміти їхні почуття з цього приводу… Коли я почув, як Байден веде переговори, я сказав: у вас буде війна, – додав він.

На уточнення журналіста, чи Україна ніколи не стане членом НАТО, Трамп відповів: “Моє бачення, що це завжди було зрозуміло. Я гадаю, що в них була угода, але Байден її порушив. Угода, яка була б дуже задовільною для України та для решти, однак, Байден сказав, що вони мають мати можливість приєднатись до НАТО”.

Своєю чергою, Валтонен наголосила, що адміністрація Трампа не обов’язково означатиме кінець амбіціям України щодо вступу в НАТО.

Три роки тому ніхто не думав, що Фінляндія приєднається до НАТО або Швеція, якщо на те пішло, — заявила міністерка.

Фінляндія, котра має спільний кордон з Росією протяжністю у 1336 км, приєдналася до альянсу у 2023 році після повномасштабного вторгнення Кремля до України. Раніше до альянсу приєдналася Швеція.

Зауважимо, стало відомо, що Дональд Трамп збирається “посадити Росію та Україну за стіл переговорів” після того, як приступить до роботи у Білому домі.

Прессекретарка Трампа, Каролін Лівітт зазначила, що під час першого тижня роботи Трамп буде видавати десятки указів.

У списку Трампа на перші дні роботи є:

  • початок масової депортації мігрантів;
  • скасування політики адміністрації Байдена у сфері освіти;
  • реорганізація федерального уряду шляхом звільнення тисяч федеральних службовців, які, на думку Трампа, таємно працюють проти нього;
  • помилування людей, заарештованих за їхню роль у штурмі Капітолію 6 січня 2021 року;
  • посадити Україну та Росію за стіл переговорів.

Зокрема Лівітт розповіла в коментарі Fox News – після того, як Трампа оголосили переможцем виборів – що тепер він зможе “вести переговори про мирну угоду між Росією та Україною”.

Окрім того, Національна безпекова команда обраного президента Дональда Трампа проводить переговори з Білим домом та українськими представниками, намагаючись знайти шляхи завершення війни з Росією, повідомляють кілька джерел, обізнаних із ситуацією.

Своєю чергою, Володимир Зеленський розповів, що обраний 47-м президентом США Дональд Трамп очікує на його візит одразу після інавгурації. Він також позитивно висловився стосовно особистих якостей Трампа.

Трамп може бути рішучим. Я думаю, для нас це найголовніше, його якості. Вони такі є. Він спроможний бути вирішальним у цій війні. Він може дійсно зупинити Путіна, або справедливіше сказати не в трендах, а справедливіше сказати – допомогти нам зупинити Путіна. Він це може, – наголосив президент.

На зауваження про репутацію Трампа як непередбачуваної особи та політика, Зеленський зазначив, що хотів би, щоб “непередбачуваність Трампа була спрямована передусім у бік Російської Федерації”.

Глава держави додав, що українське керівництво вже налагодило контакти із багатьма членами команди Трампа.

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.

У 2025 році Норвегія спрямує найбільшу військову допомогу у своїй історії — понад 2 мільярди євро — саме для України. Ці домовленості, зауважив глава Міноборони України, виведуть співпрацю на новий рівень.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 9 січня. З початку доби відбулося 144 бойових зіткнення.

Атака в Запоріжжі 8 січня призвела до найбільшої кількості цивільних жертв (загиблих та поранених осіб) в одному інциденті за майже два роки, що свідчить про серйозну загрозу для цивільних осіб через використання авіабомб у густонаселених районах, заявила Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні.

Росія вивела кораблі військово-морського флоту з Чорного та Азовського морів, повідомили у ВМС України.