Верховна Рада ліквідувала Господарський кодекс

Джерело: Руслан Стефанчук і Ярослав Железняк

Верховна Рада України 9 січня ухвалила в другому читанні й у цілому законопроєкт №6013, який передбачає ліквідацію Господарського кодексу. Рішення підтримали 248 народних депутатів.

Ініціатор закону, голова парламенту Руслан Стефанчук, пояснив, що цей крок спрямований на дерадянізацію українського законодавства. За його словами, Господарський кодекс, прийнятий у 2003 році, був створений на противагу проєвропейському Цивільному кодексу і нині перетворився на “вихолощений нормативно-правовий акт”.

Стефанчук зазначив, що деякі положення Господарського кодексу збережуть чинність протягом перехідного періоду, який триватиме три роки.

Закон передбачає реорганізацію державних і казенних підприємств. Їх мають реорганізувати в акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю зі 100%-ю державною власністю або ж державні некомерційні товариства. Рішення про реорганізацію чи ліквідацію таких підприємств має бути ухвалене протягом шести місяців після набрання чинності законом.

Якщо уповноважений орган не ухвалить відповідного рішення, Кабінет Міністрів передасть майно таких підприємств Фонду державного майна. Фонд, своєю чергою, вирішуватиме подальшу долю підприємств: їх можуть реорганізувати, ліквідувати або продати.

Щодо комунальних підприємств, закон надає органам місцевого самоврядування право самостійно ухвалювати рішення про їх реорганізацію, але це не є обов’язковою вимогою.

  • 8 січня Верховна Рада схвалила у другому читанні проєкт закону № 11024 “Про внесення змін до Закону України “Про природно-заповідний фонд України” щодо забезпечення збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду”. Заборона “джипінгу” – без перебільшення нова сторінка нашого природоохоронного менеджменту.

Соціальна мережа TikTok поінформувала, що припинить свою діяльність у США 19 січня 2025 року, якщо Верховний суд не заблокує або не відкладе виконання закону, який зобов’язує її материнську компанію ByteDance продати платформу.

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.

9 січня Вищий антикорупційний суд оголосив вироки ексголові правління ПрАТ “ХК “Енергомережа” Дмитру Крючкову та колишній виконувачці обов’язків голови правління ПАТ “Черкасиобленерго” Світлані Кузьмінській.

Росія не змогла зупинити повстанські групи в Сирії, коли ті почали захоплювати міста, підконтрольні силам Башара Асада. Російські військові та глава РФ Володимир Путін зрадили і Тегеран, і Асада, заявили високопоставлений іранський генерал і колишній радник сирійського диктатора.

У 2025 році Норвегія спрямує найбільшу військову допомогу у своїй історії — понад 2 мільярди євро — саме для України. Ці домовленості, зауважив глава Міноборони України, виведуть співпрацю на новий рівень.