15 січня: яке сьогодні свято, іменини, традиції, прикмети
Джерело: Букви
15 січня відзначають День народження Вікіпедії та День музейного селфі. Церква сьогодні вшановує преподобних Павла Тивейського та Івана Кущника.
День народження Вікіпедії: 15 січня 2001 року запущена англомовна версія проєкту Вікіпедія. Його засновниками є Джиммі Вейлз і Ларрі Сенгер. Назва “Вікіпедія” походить від поєднання слів “вікі” (що означає “швидкий” у гавайській мові) і “енциклопедія”. Вікіпедія стала однією з найбільших безплатних онлайн-енциклопедій, яка розвивається завдяки внескам добровольців з усього світу.
День музейного селфі: відзначають у третю середу січня. Цього дня відвідувачі музеїв по всьому світу фотографуються на тлі експонатів і діляться своїми знімками у соціальних мережах з хештегом #MuseumSelfie. Ця ініціатива була започаткована 2014 року британською культурною блогеркою Мар Діксон для того, щоб заохотити людей частіше відвідувати музеї та популяризувати культурну спадщину.
У різних країнах світу сьогодні відзначають:
- Індія – День армії
- Єгипет – День посадки дерев
- Північна Корея – День хангилю
- Нігерія – День пам’яті Збройних Сил
- Хорватія – День міжнародного визнання Хорватії
Цього дня у світі:
- 69 — Отон став римським імператором.
- 1559 — коронація англійської королеви Єлизавети I, останньої з династії Тюдорів.
- 1700 — Петро I велів дворянам змінити довгий та незручний одяг на європейські костюми.
- 1776 — у Львові вийшов перший примірник “Gazette de Leopol”, першого відомого періодичного видання на території України.
- 1790 — у Франції запроваджено новий адміністративний поділ. Країну розділяють на 83 департаменти.
- 1797 — Джон Етерінгтон з Лондона вперше у Великій Британії почав продаж у своєму магазині нового типу головного убору — циліндра.
- 1892 — у газеті “Triangle” в місті Спрингфілд, штат Массачусетс, де виникла гра баскетбол, автор гри доктор Джеймс Нейсміт уперше оприлюднив 13 правил її проведення.
- 1907 — доктор Лі де Форест, визнаний у світі як “батько радіо і дід телебачення”, запатентував триелектродну вакуумну трубку, пристрій, котрий дав змогу перетворити радіо на практично використовуваний пристрій передачі голосу та музики.
- 1919 — після провалу збройного комуністичного повстання в Берліні урядові війська схопили і без суду стратили ініціаторів повстання, засновників німецької Компартії 48-річних Карла Лібкнехта і Розу Люксембург.
- 1939 — у СРСР впровадили трудові книжки для робітників і службовців (раніше існували в 1919—23).
- 1943 — у штаті Вірджинія (США) завершили будівництво Пентагону — найбільшої офісної споруди у світі, у якій базується Міністерство оборони США.
- 1945 — відділи НКВС штурмували “бандерівську столицю” — містечко Космач. У ході бою загинув командир дивізії ВВ НКВС Герой Радянського Союзу полковник М. Дергачов та 386 енкаведистів; Березівською сотнею керував Мирослав Симчич.
- 1967 — у “Лос-Анджелес Меморіал Колізеум” уперше розіграний Супербоул (фінальна гра сезону в професійному американському футболі).
- 1970 — 28-річний полковник Муаммар Каддафі, котрий прийшов до влади в Лівії у 1969 р. унаслідок військового перевороту й повалення влади короля Ідріса, проголошений прем’єр-міністром країни.
- 1986 — у радянських газетах опубліковано заяву Генерального секретаря ЦК КПРС Михайла Горбачова, в якій проголошено “програму поетапної ліквідації до 2000 року всіх видів ядерних озброєнь”.
- 1992 — Бернерс-Лі Тім, “батько World Wide Web”, випустив веббраузер — програму, яка дає можливість переглядати ресурси інтернету.
- 1992 — Європейська спільнота визнала незалежність Хорватії та Словенії, колишніх югославських республік, які перебували у федерації з 1918 року.
- 1992 — Президією Верховної Ради України затверджено музичну редакцію Державного гімну України, автором якої є Михайло Вербицький
- 1992 — Ямайка і Австрія визнали незалежність України.
- 1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Грецією.
- 1993 — у США на телеканалі NBC вийшла в ефір остання (2137) серія “Санта-Барбари”.
- 1994 — унаслідок проведеного в Туркменістані референдуму повноваження голови республіки Сапармурата Ніязова продовжені з п’яти до десяти років.
- 1994 — за нез’ясованих обставин зник безвісти український політик Михайло Бойчишин.
- 2001 — Джиммі Вейлз і Ларрі Сенгер запустили Вікіпедію як один англомовний розділ.
- 2006 — уперше Президентом Чилі стала жінка — Мішель Бачелет.
- 2009 — екіпаж американського аеробуса А-320 зміг урятувати від загибелі 146 пасажирів, посадивши літак із зупиненими двигунами на воду річки Гудзон посеред Нью-Йорка. Двигуни аеробуса відмовили внаслідок зіткнення зі зграєю гусей на висоті 850 м після зльоту з аеропорту “Ла Гуардія”.
Яке сьогодні церковне свято:
15 січня в церковному календарі – день пам’яті святих преподобних Павла Тивейського та Івана Кущника. Павло Тивейський, відомий також як Павло Фівейський (228-341 рр.), був ранньо-християнським подвижником, який усамітнився в пустелі Єгипту, ставши одним з перших християнських відлюдників. Його життя та подвиги описав Святий Єронім у своїй праці “Життя Павла”. Іван Кущник, або Іван Хризостом (347-407 рр.), був великим проповідником та вчителем християнства. Він отримав своє прізвисько “Кущник”, оскільки проводив значний час у безлюдних місцях, живучи просто неба або в невеликих кущах.
Прикмети:
- Уночі мерехтять зорі — чекайте на сильні морози.
- Каркають ворони — прийде потепління.
- Вітряно — рік буде вологим.
- Снігурі щебечуть — погода зміниться.
Традиції:
- Цей день вважається сприятливим для весілля, пара буде жити щасливо, а сам шлюб буде міцним.
- Не слід цього дня хвалитися придбаними речами або своїми успіхами, інакше все втратите.
Іменини сьогодні святкують:
Гаврило, Іван, Михайло, Павло, Олена.
- За даними синоптиків у середу, 15 січня, у частині регіонів пройдуть опади.
- Букви повідомляли про свята, іменини, традиції, прикмети 14 січня.
У супермаркеті Івано-Франківська придбали булку, у якій виявили патрон. Поліція розпочала перевірку з цього приводу.
Президент Південної Кореї Юн Сук Йоль, усунутий від виконання обов’язків після оголошення імпічменту, відмовився давати свідчення у справі про введення воєнного стану. Його заяви з’явилися у рукописному листі, оприлюдненому після затримання для допиту.
Піцерія в Англії братиме з клієнтів 122 долари, якщо вони захочуть додати у свою піцу ананас.
Україна повернула з полону 25 людей. Це відбулось за окремим форматом для повернення важкохворих та поранених полонених.
У тимчасово окупованому Севастополі російські війська намагаються захистити від українських ударів старе судно “ЕПРОН”.