Як забруднення повітря впливає на мозок з погляду науки
Джерело: Nature
Дослідження останніх десятиліть вказують на тісний зв’язок між забрудненням повітря та пошкодженнями мозку. Відомо, що забруднення твердими частками, озоном та токсичними газами сприяє захворюванням дихальної системи й серця.
У 2012 році дослідниця Дебора Корі-Слехта з Університету Рочестера виявила значні зміни в мозку мишей, які зазнали впливу забрудненого повітря. Це відкриття змінило фокус її роботи з нейротоксичності свинцю на вплив повітряних часток.
Науковці дедалі більше досліджують, як шкідливі речовини в повітрі впливають на нервову систему. Дослідники встановили, що тривалий вплив забрудненого повітря підвищує ризик деменції, депресії, тривожності та когнітивних порушень у дітей.
У 2020 році комісія Lancet із питань деменції визнала забруднення повітря фактором ризику цього захворювання. У 2022 році уряд Великої Британії оприлюднив звіт із закликом до подальшого вивчення впливу забруднення на мозок.
ВООЗ також наголошує на важливості досліджень у цій галузі. Зазначено, що 99% світового населення піддається впливу забруднення, яке перевищує рекомендовані норми.
Дослідження у великих містах, як-от Мехіко, показали, що діти, які мешкають у районах із високим рівнем забруднення, мають пошкодження білої речовини мозку. Вчені пов’язують такі пошкодження із хворобою Альцгеймера.
Водночас аналіз понад 389 тисяч учасників британського Біобанку виявив, що навіть низькі рівні впливу забруднення корелюють із вищими показниками депресії та тривоги.
Попри значний прогрес, багато аспектів залишається нез’ясованими. Наприклад, науковці досі не можуть точно визначити, які саме частки забруднення спричиняють найбільшу шкоду. Основні складники забруднення — це тверді частки, гази, оксиди азоту й сірки, але їхній вплив на мозок варіюється залежно від хімічного складу.
Лабораторні експерименти підтверджують, що частинки менш як 100 нанометрів можуть проникати до мозку й завдавати шкоди. Наприклад, дослідження на мишах показало, що вплив забрудненого повітря під час розвитку спричиняє фізичні зміни мозку. Зокрема збільшення білої речовини та порушення пам’яті.
- Науковці з Сорбоннського університету виявили, як мікроводорості орієнтуються у водному середовищі за допомогою спеціальних світлочутливих рецепторів.
- Згідно з новим дослідженням, опублікованим в журналі Nature, танення полярного льоду змінює обертання Землі й відповідно вимірювання часу.
Російський дисидент, 67-річний публіцист Олександр Скобов, звинувачений в Росії у “сприянні терористичній діяльності”, виголосив останнє слово на засіданні 1-го Західного окружного військового суду у Петербурзі. Він заявив, що Путін – це новий Гітлер та закликав “розчавити гадину”.
Франція таємно провела навчання “Персей” з розгортання військ спеціального призначення в Україні для протистояння російського прориву з території Білорусі.
Згідно з даними правозахисників, в Білорусі за 2024 рік засудили не менше як 1721 особу за політично мотивованими кримінальними справами. Серед них — 1241 чоловіків і 480 жінок.
У Центрі нацспротиву повідомили, що на тимчасово окупованих територіях росіяни продовжують рекрутувати місцеве населення до лав армії РФ, порушуючи міжнародне право.
Житель Одеси виставив на продаж на інтернет-аукціоні унікальну фібулу I-II століття, характерну для германських культур Центральної Європи та пов’язану з Маркоманськими війнами Римської імперії.