У Кремлі обурилися можливою забороною ЄС на імпорт російського алюмінію

Джерело: Reuters

У Кремлі заявили, що санкції Європейського Союзу щодо імпорту російського первинного алюмінію можуть дестабілізувати і без того “крихкий” світовий ринок.

Дипломати повідомили, що Єврокомісія може запропонувати заборонити імпорт російського первинного алюмінію в межах 16 раунду санкцій проти РФ, який, як очікується, мають погодити у лютому.

Ми бачили ці новини. Цілком можна припустити, що такі обговорення відбуваються. Ринок у цьому сегменті є досить крихким і такі рішення гіпотетично можуть призвести до дестабілізації світового ринку, – занепокоєний прессекретар Путіна Дмитро Пєсков.

Додамо, 14 січня Єврокомісія провела неформальні консультації щодо 16-го пакету санкцій з представниками країн ЄС. Один із дипломатів зазначив, що ембарго на російський алюміній планують запроваджувати поетапно.

На сьогодні ЄС уже заборонив імпорт низки алюмінієвих виробів, включаючи дріт, труби та фольгу, котрі становлять менш як 15% від загального імпорту металу. Водночас алюміній використовується у транспортній, пакувальній та будівельній промисловості, також він важливий для виробництва деталей для електромобілів.

Наприкінці 2024 року десять країн Євросоюзу виступили з ініціативою посилити санкції проти Росії, включно з обмеженнями на її металургійну продукцію, зокрема й на алюміній.

Обсяг імпорту первинного алюмінію з Росії в ЄС протягом минулих двох років значно скоротився. Згідно з даними Trade Data Monitor, з січня до жовтня 2024 року країни ЄС імпортували з Росії близько 130 000 тонн алюмінію, що становить 6% від загального обсягу постачання 2,2 мільйона тонн. Для порівняння, за аналогічні періоди 2023 та 2022 років цей показник досягав 11% та 19% відповідно.

При запровадженні заборони європейські та американські компанії можуть почати шукати альтернативні постачання з країн Близького Сходу, таких як Об’єднані Арабські Емірати та Бахрейн, зазначає Reuters. Так, у 2024 році, за даними Міжнародного інституту алюмінію, на цей регіон припало близько 9% світового виробництва металу.

  • Міністри закордонних справ країн Європейського Союзу ухвалили 15-й пакет санкцій, спрямований на послаблення військово-промислового комплексу Росії. До санкційного списку включено 54 особи та 30 організацій із Росії, Китаю та Північної Кореї.
  • Санкції поширюються на російський “тіньовий флот”, військових, причетних до удару по “Охматдиту”, осіб, відповідальних за депортацію дітей, керівників енергетичних компаній і пропагандистів, а також організації, що допомагають обходити попередні санкції.
  • У 2023 році Кремль отримав близько 3 мільярдів євро у вигляді податкових надходжень від компаній Євросоюзу, котрі ведуть діяльність у Росії.

15 січня президент Польщі Анджей Дуда запропонував главі Української держави Володимиру Зеленському залучити польського представника до можливих переговорів із Росією. 

На вулицях столиці нарахували понад тисячу покинутих авто, переважно пошкоджених російськими обстрілами. Саме ці транспортні засоби влада міста планує почати прибирати з 16 січня.

Австралія заявила, що вдасться до “найжорсткіших дій”, якщо Росія завдасть шкоди полоненому австралійцю, котрий воював на боці України. Реакція уряду з’явилася після повідомлень про можливу загибель іноземного добровольця.

Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн здобула престижну міжнародну премію імені Карла Великого за 2025 рік як “сильний голос Європи у світі”.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 15 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 118 бойових зіткнень.