Як Російське психологічне товариство підтримує війну проти України – звіт KSE

Джерело: звіт KSE

Київська школа економіки (KSE) опублікувала новий звіт про діяльність Російського психологічного товариства (РПТ), найбільшої організації психологів у Росії, зосереджуючись на подіях після 2022 року. У дослідженні, підготовленому психологом Іллею Полудонним та експертами KSE Валерією Палій і Оленою Гапак, розглядаються наслідки співпраці РПТ з російськими органами влади та підсанкційними організаціями, а також роль товариства у підтримці наративів, які представляють війну Росії проти України як “справедливу” та “необхідну”.

Мета звіту — допомогти міжнародним організаціям, які досі з незрозумілих причин співпрацюють із цими особами, усвідомити, що вони припускаються великої помилки. Також не всі фігуранти цього розслідування наразі входять до санкційних списків різних країн світу. Тож автори зауважили, що їм “потрібно допомогти туди потрапити”.

Звіт засвідчує тривожну співзалежність РПТ з російським урядом. З лютого 2022 року щонайменше 13 членів президії товариства отримали державні нагороди РФ, а двоє з них — Едуард Галажінський і Ігор Гайдамашко — підписали колективне звернення на підтримку проведення так званої “спеціальної військової операції” проти України.

РПТ активно співпрацює з підсанкційними організаціями, такими як Фонд захисників Батьківщини та Товариство “Знания”, котрі перебувають під санкціями ЄС. Деякі члени РПТ займають посади в цих організаціях, а інші, наприклад, віцепрезидентка РПТ Юлія Шойгу, потрапили до санкційних списків.

Робота РПТ з учасниками війни спрямована на подання вторгнення як “справедливого та необхідного”. При тому, що організація заявляє про свою мету “допомогти людям”, РПТ працює з учасниками війни, намагаючись переконати їх у безпеці та мінімізувати ризики ПТСР та інших психічних наслідків війни, спотворюючи наукові факти на користь державної ідеології РФ.

Члени президії РПТ активно пропагують проросійські наративи серед молоді, представляючи війну як оборонну. Вони інтегрують ці ідеї у навчальні програми та співпрацюють з організаціями, такими як Фонд захисників Батьківщини та “Юнармія”, для того, щоб залучати дітей до військових ідеологій.

Це має довгострокові ризики для безпеки Європи та психічного здоров’я молоді, готуючи її до можливих майбутніх конфліктів, — наголосили у звіті.

РПТ використовує міжнародну академічну співпрацю, щоб легітимізувати свою діяльність і просувати свої погляди в академічному середовищі.

Діяльність Російського психологічного товариства, яка сприяє формуванню проросійської ідеології та використанню науки як інструмента для політичних цілей, потребує негайної оцінки з боку міжнародної наукової та професійної спільноти, — заявили автори дослідження.

  • Митрополит Онуфрій оминає тему Росії у зверненні до вірян на День пам’яті жертв Голодомору.
  • Служба безпеки України повідомила про підозру настоятелю одного з храмів Харківської єпархії УПЦ МП у несанкціонованому поширенні інформації про переміщення, рух або розташування Збройних сил України.
  • В Одесі вчителька історії України вела уроки російською і розповсюджувала антиукраїнські наративи. Вона звільнилась того ж дня, як розпочалась перевірка.

Під час Саміту щодо майбутнього Нової Каледонії було підписано проект угоди, згідно з якою Франція закріпить у конституції новий статус архіпелагу, визнавши державою у своєму складі.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 13 липня. На даний час загалом відбулося 152 бойових зіткнення.

14 липня Кабінет Міністрів підготував оновлення державної підтримки населення та має затвердити оновлені виплати при народженні дитини, а також підтримку у перші роки її життя. Про це заявив президент Володимир Зеленський після зустрічі з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем.

13 липня італійський тенісист Яннік Сіннер здобув перемогу на Вімблдоні-2025, третьому у сезоні турніру серії Grand Slam.

Президент США Дональд Трамп розглядає можливість конфіскувати близько $5 млрд російських активів за кордоном і передати їх Україні.