Що потрібно знати про військову підготовку студентів: роз’яснення Міноборони
Джерело: Міністерство оборони України
У вересні 2025 року в Україні розпочинається обов’язкова базова загальновійськова підготовка (БЗВП) для студентів закладів вищої освіти. Міністерство оборони України повідомило, що потрібно знати про це нововведення.
Важливо зазначити, що зміни до закону не передбачають мобілізацію до 25 років. Водночас юнаки та дівчата віком від 18 до 25 років за власним бажанням можуть долучитися до служби в Силах оборони на контрактній основі, – наголосили в Міноборони.
Що таке БЗВП для студентів?
БЗВП – це програма військової підготовки для студентів, що інтегрується в освітній процес ВНЗ. Програму створили, щоб навчити молодь базових військових компетентностей, підвищити рівень нацбезпеки та готовності громадян до захисту держави.
Базова загальновійськова підготовка для студентів вишів розрахована на 300 академічних годин. З них:
- теоретичний курс (90 академічних годин) проводитиметься безпосередньо у ВНЗ;
- практичний курс (210 академічних годин) реалізовуватимуть у спеціальних навчальних центрах ЗСУ.
Коли відбуватиметься навчання
Для здобувачів вищої освіти на основі повної загальної середньої освіти БЗВП викладатимуть на другому році навчання.
Для здобувачів вищої освіти на основі освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра та освітнього ступеня молодшого бакалавра – на першому році навчання.
Хто зобов’язаний його пройти
Теоретичний курс викладатиметься для всіх студентів.
Практичну частину повинні пройти всі чоловіки, придатні за станом здоров’я.
Жінки, які придатні за станом здоров’я, зможуть долучитися до практичних занять виключно добровільно. Для цього їм потрібно буде стати на військовий облік у ТЦК та СП.
Перед початком практичної частини всі учасники пройдуть медичний огляд. Тих, кого визнають непридатними до військової служби, звільнять від практичного курсу.
Якщо студент чоловічої статі, який придатний до військової служби, відмовиться від проходження практичної підготовки базової підготовки, його можуть відрахувати.
Переваги БЗВП
Після проходження базової загальновійськової підготовки студенти складуть військову присягу та отримають сертифікат і військо-облікову спеціальність. Тобто, їм не потрібно буде проходити обов’язкову базову військову службу, яку мають пройти всі чоловіки у віці 18-25 років.
Також проходження БЗВП буде необхідною умовою для першого працевлаштування на державну службу, в органи місцевого самоврядування та прокуратуру.
Як проходитиме навчання
Програма розрахована для студентів денної та дуальної форм навчання. Теоретична підготовка буде окремою дисципліною.
Практичні заняття проводитимуться під час канікул, щоб не заважати основному навчанню.
Навчати студентів будуть досвідчені військовослужбовці у відставці, ветерани війни та військової служби. Обов’язковими вимогами є вільне володіння українською мовою, відповідний рівень вищої освіти, а також належний стан здоров’я та фізична підготовка.
Під час підготовки студентів навчатимуть:
- тактики;
- домедичної допомоги;
- психологічної підготовки;
- основ військової дисципліни;
- міжнародного гуманітарного права;
- навички поводження зі стрілецькою зброєю.
Основний акцент зроблять на практичних аспектах, зокрема тренуванні у використанні зброї, орієнтуванні на місцевості та забезпеченні власної безпеки в умовах бойових дій тощо.
Практичні заняття проводитимуться з використанням стандартного стрілецького озброєння ЗСУ — автомати, кулемети та гранатомети. Окремі навчання також включатимуть ознайомлення з військовою технікою залежно від доступності та профілю навчальних центрів.
- Народний депутат Роман Грищук повідомив, що в постанові Кабміну щодо відстрочки від призову є неточності, що стосуються студентів та викладачів.
Данія посилить заходи безпеки для танкерів, котрі можуть становити небезпеку для довкілля, мореплавання та моряків, мовиться у заяві морського управління королівства. Відповідне рішення ухвалили у відповідь на “активність старих суден, які перевозять нафту через данські протоки”.
Понад 270 автомобілів у Німеччині пошкодили на замовлення Росії. Виконавці маскувалися під радикальних екоактивістів.
Європейський Союз розглядає можливість перегляду Конвенції ООН про статус біженців, щоб спростити процедуру депортації шукачів притулку. Такий крок пояснюють зростаючим навантаженням на систему притулку: лише у 2024 році ЄС отримав понад мільйон заявок.
У дитячих садках Забайкальського краю РФ почнуть викладати курс “Семьеведение”. Дітям розповідатимуть про так звані російські “сімейні цінності” та роль родини в суспільстві.
У США федеральні працівники використовують емодзі ложки, підтримуючи один одного у прагненні “встояти на позиціях”, здійснюючи супротив адміністрації Дональда Трампа та Департамент урядової ефективності (DOGE), який очолив американський винахідник та мільярдер Ілон Маск.