З початку повномасштабного вторгнення Росія збільшила цензуру в інтернеті в 30 разів – NYT

Джерело: New York Times

У чому різниця між російським інтернетом до і після вторгнення в Україну? Відповідь: посилення цензури в 30 разів.

Як пояснили у виданні, такий висновок міститься у звіті, опублікованому групою Citizen Lab з Університету Торонто, яка займається вивченням цензури в інтернеті в авторитарних країнах.

“Новий звіт став однією з перших спроб кількісно оцінити масштаби російської інтернет-цензури з початку війни проти України в лютому 2022 року”, – йдеться у статті.

Для підготовки своїх висновків група Citizen Lab проаналізувала понад 300 судових рішень російського уряду проти VK, де містилася вимога видалити сторінки, повідомлення, відео й інший контент. До вторгнення російський уряд видавав накази про видалення чогось з VK у середньому кожні 50 днів. Однак після початку повномасштабної війни, за даними Citizen Lab, ця кількість зросла майже до одного разу на день.

Досить часто судові розпорядження були спрямовані на те, щоб змусити VK видалити новини зі сторінок незалежних ЗМІ, а також повідомлення і облікові записи, які демонстрували невдоволення путінським режимом або війною. Уряд також використовував блокування за ключовими словами для цензури термінів, які стосуються ЛГБТ+ спільноти.

“Ці висновки вказують на надзвичайну політичну чутливість війни проти України для Росії, а також свідчать про російську потребу жорстко контролювати доступ громадян до інформації про вторгнення”, – пояснив співавтор дослідження Джеффрі Нокель.

Зазначено, що від початку повномасштабної війни Росія також заблокувала доступ до деяких міжнародних сайтів, зокрема Facebook, Instagram і Twitter. Щоб уникнути цих заборон, багато росіян почали використовувати VPN.

У звіті дослідники Citizen Lab також порівняли контент у VK, доступний у Канаді, де цей сайт менш обмежений, з тим, що було недоступне для користувачів в Росії. Citizen Lab виявила особисті облікові записи, відео і групи спільнот, вміст яких так чи інакше стосувався війни. І всі ці матеріали були заблоковані для російських користувачів.

Як повідомляється, масштаби зачистки онлайн-контенту в Росії невеликі порівняно з іншими авторитарними країнами, такими як Китай та Іран. Натомість методи, яким послуговуються ці країни, схожі.

Відтак, основним способом російських цензорів для видалення контенту з VK було блокування спільнот і особистих сторінок. При цьому російська влада також вдавалася й до інших методів, поширених в Китаї, зокрема до заходів, спрямованих на те, щоб користувачі не могли шукати певні слова на сайті.

Поглянувши на NGC 2264, легко зрозуміти, чому це скупчення зір називають “Різдвяним Деревом”. Воно стало нещодавнім об’єктом уваги астрофотографа Майкла Клоу, який зняв його в листопаді в Арізоні. Його оптичні дані були об’єднані з рентгенівськими даними, отриманими за допомогою Обсерваторії рентгенівських променів Чандра NASA, щоб створити цю дивовижну “різдвяну” композицію. На зображенні видно не лише зірки, але й газові хмари між ними.

Магдебурзі на різдвяному ярмарку водій автомобіля в’їхав у натовп людей, унаслідок чого загинуло щонайменше двоє осіб, зокрема дорослий і дитина, а також отримали поранення від 60 до 80 людей. За попередньою інформацією, напад здійснив підозрюваний 1974 року народження, лікар із Саудівської Аравії, який з 2006 року проживає в Німеччині. Його затримано поліцією, наразі триває розслідування.

Увечері 20 грудня російська армія завдала удару ударним безпілотником по дев’ятиповерховому житловому будинку в Салтівському районі Харкова.

Український чемпіон світу з боксу у надважкій вазі за версіями WBA, WBC, WBO та IBO Олександр Усик під час церемонії зважування перед боєм з Тайсоном Ф’юрі розгорнув прапор із написом “Free Azovstal Defenders” (“Звільніть захисників “Азовсталі”). Так Усик нагадав світу про героїв, які перебувають у російському полоні.

Напередодні різдвяних свят в найбільшій галереї українського сучасного мистецтва Art Ukraine Gallery стартував “тихий” аукціон на лікування та реабілітацію дітей, які постраждали внаслідок ворожих дій рф в Україні. А також на реабілітацію  військових.