Нафтові доходи російського бюджету впали до річного мінімуму – Bloomberg
Джерело: Bloomberg
В умовах все потужніших американських санкцій Росія постає перед серйозними економічними проблемами, що впливають на її бюджет. Так, нафтова та газова промисловості, які складають основу державних доходів, стрімко втрачають стабільність.
У січні цього року російські нафтові компанії сплатили 572,6 млн доларів податків до державного бюджету, що майже не змінилося проти грудня (571,2 млн доларів). Це є мінімальними показниками з січня минулого року, коли надходження від нафти становили 501,2 млн доларів. Протягом минулих кількох місяців потоки нафтогазових доходів знизилися на 7% проти літніх показників, і на 10% – проти весняних.
Натомість газові доходи, завдяки збільшенню видобутку та експорту, зросли на 24%, досягнувши 216,4 млн доларів. Це дозволило збільшити сумарні надходження від нафти та газу до 789 млн доларів, що на 1 млн доларів менше, ніж у грудні.
Разом з тим, прогнозують аналітики, ситуація погіршиться через нові санкції США, котрі вплинуть на найбільші російські нафтогазові компанії, зокрема “Сургутнефтегаз” і “Газпром нефть”, а також танкери “тіньового флоту” Росії. За оцінками експертів, такі обмеження можуть позбавити бюджет РФ доходів на рівні 1% ВВП — близько 20 млрд доларів, або 18% від нафтогазових зборів, які заплановані на рік.
У відповідь на санкції російські нафтові компанії змушені збільшувати знижки на свою нафту. Наприклад, в лютому ціна на барель Urals була на $16 дешевша за Brent, що є максимальним значенням з травня минулого року. В результаті цього знижуються доходи від експорту нафти.
Нова хвиля санкцій може істотно вплинути не тільки на державний бюджет, але й на торгівельний баланс Росії. Експерт Яніс Клюге прогнозує, що через зменшення валютних надходжень від продажу нафти Росія може втратити від 10% до 20% валютної виручки, що еквівалентно $10-20 млрд на рік.
- Китай та Індія зупинили купівлю російської нафти після останніх санкцій США, які призвели до зростання витрат на доставку.
- Азійські ринки шукають нових постачальників нафти після того, як США запровадили 10 січня нові санкції проти російської нафти.
- Аналітики ISW зреагували на коментарі президент РФ Володимира Путіна щодо погроз лідера США Дональда Трампа знизити ціну на нафту, аби скоротити доходи Росії для війни з Україною.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що українські військові просунулись та збільшили зону контролю на Білгородщині.
У межах візиту до Франції відбулися двосторонні переговори делегації України з делегацією США у складі державного секретаря Марко Рубіо, спецпредставників президента Сполучених Штатів Стівена Віткоффа та Кіта Келлога.
17 квітня Україна та США підписали меморандум про намір укласти угоду про спільний видобуток українських корисних копалин, підтвердила міністерка економіки Юлія Свириденко.
В Україні розробили довідник з інструкцією впровадження загальнонаціональної хвилини мовчання для громад.
Президент США Дональд Трамп зробив чергову заяву щодо глави Українською держави, відзначивши, що не є фанатом Володимира Зеленського.