Росію очікують проблеми з транспортуванням нафти – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Імовірно, Росія опинилась на порозі виснажливої проблеми транспортування нафти через санкції США.

Таку думку висловив нафтовий стратег Bloomberg Джуліан Лі. Експерт нагадав, що 10 січня мінфін США запровадив санкції проти 161 нафтового танкера, яким перевозять російську нафту. Це – один з низки заходів адміністрації Байдена перед завершенням повноважень, яку Трамп не скасував.

Щобільше, імовірно він посилить заходи проти Росії, аби змусити її до мирних перемовин.

За даними Argus Media, пошук танкера для перевезення російської нафти Urals до Азії вже зріс на майже 50% після запровадження санкцій. Різниця між цінами, коли барелі вивозять з Росії і коли вони прибувають до Азії, також різко зросла.

Хоча такі сплески траплялися в минулому, у той час були причини задуматись, наскільки вони реальні. Наприклад, завищення вартості доставки було б хитрим способом створити враження, що експортовані вантажі коштують 60 доларів за барель або менше — навіть якщо ціна продажу після доставки в Азію була вищою.

Це дозволило б вантажам отримати доступ до західних послуг, включно з танкерами та страхуванням, і водночас дозволити барелям зрештою продаватися набагато вище граничної ціни встановленої G7.

“Немає способу довести, що таке завищення фрахтових ставок відбулося чи ні. Просто був фінансовий стимул це зробити. Так само сьогодні немає способу довести чи спростувати, що те саме не відбувається, адже стимул грати з цифрами все ще існує”.

Але зараз змінилось те, що низка танкерів опинились під санкціями, відтак є висока ймовірність того, що справжні транспортні витрати РФ невдовзі зростуть.

На цей час під санкціями США, ЄС чи Великої Британії перебувають 256 танкерів. Але саме ті танкери, які потрапили в американський список, найбільше впливали на торгівлю.

Загалом з 435 танкерів, як перевозили нафту з РФ у 2024 році, 37% перебувають під санкціями США, ЄС та Великої Британії.

Водночас саме танкери, проти яких ввели санкції США, перевозили 45% російської нафти торік. Якщо додати до цієї кількості танкери, які під санкціями ЄС та Великої Британії, ця частка зросте до 57%.

“Такі цифри представляють незаповнену діру в тіньовому флоті танкерів, які Росія зібрала для перевезення своєї нафти, і вони роблять обов’язковим пошук альтернативних суден”.

Для пояснення: досі Росія здебільшого обходила західні санкції і підтримувала стабільний експорт. Але тепер їй доведеться шукати нові танкери, аби продовжувати постачання величезного обсягу нафти.

У підсумку, Росію очікує збільшення витрат за перевезення насамперед якщо власники танкерів потребуватимуть додаткових стимулів, щоб взяти на себе ризик опинитись під ймовірними санкціями, якщо вони погодяться допомагати Росії.

Крім того, ймовірно, буде дорожчим придбання наступної партії суден, щоб доповнити тіньовий флот, і заповнення прогалини, утвореної санкціями.

“Дійсно, ідея купувати вживані кораблі для розв’язання проблеми — сумнівна. Якщо ви посередник, який планує співпрацювати з Росією, який сенс витрачати мільярди доларів або дирхамів на вживані танкери лише для того, щоб на них наклали санкції?”.

Коли “розкид доставки” та витрати на фрахт стрімко зростали раніше, не було нічого близького до того обмеження на постачання танкерів, з яким Росія стикається сьогодні.

За даними Argus, очевидні фрахтові рахунки Росії за спотовий ринок вже вражають: 10 доларів за барель з Чорного моря в Індію та цілих 13 доларів з Балтії.

Це ще не той рівень, якого він досяг за кілька тижнів після введення ліміту ціни Великою сімкою (коли маршрут Балтії до Індії коштував понад 20 доларів за барель), але з 10 січня він зріс на 4,20 долара за барель, або на 48%.

Варто зауважити, що деякі підсанкційні судна вже не можуть здійснювати ефективну доставку. Зокрема кілька танкерів з санкційного списку, які поки залишаються в експлуатації, простоюють у портах Росії чи Китаю, а деякі розвантажуються на інші судна для подальшого зберігання.

Деякі танкери на шляху до місця доставки, і поки невідомо, що буде з ними після прибуття.

Підсанкційні судна потенційно можуть стати суднами для зберігання, але потенціал майбутнього скорочення флоту очевидний.

Сумнівно і те, що власники суден під санкціями захочуть вивантажувати нафту з них.

“Якщо такі збої відбудуться у великих масштабах, з врахуванням того, що значна кількість додаткових суден тіньового флоту потрапили під санкції, то проблеми з вантажними перевезеннями у Росії можуть стати катастрофічними”.

За роки повномасштабної війни 67 українських священників, пасторів та монахів стали жертвами вбивств або катувань з боку російських окупантів. 620 релігійних об’єктів було знищено, більшість із них християнські.

Президент Володимир Зеленський, після доповіді головнокомандувача Збройних сил України Олександра Сирського, заявив, що так зване “великоднє перемир’я” Росії не поширюється на Курську та Бєлгородську області РФ, а також що обстріли на деяких інших фронтових напрямках не припинилися.

Увечері 19 квітня, після того, як Путін оголосив про так зване “великоднє перемир’я”, російські війська обстріляли кілька населених пунктів Херсонської області.

Після трьох років полону мати й син, Маргарита та Руслан Виноград, несподівано зустрілися під час сьогоднішнього обміну полоненими.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 19 квітня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 107 бойових зіткнень.