У Сирії не пустили на базу у Тартусі колону російських військових
Джерело: TRT
Міністерство оборони Сирії відмовило російським військовим у допуску на базу флоту у Тартусі. Колону з 30 вантажівок з ракетним озброєнням, що висунулася вранці з авіабази Хмеймім, зупинили військовослужбовці країни.
Колону протримали на контрольно-пропускному пункті в Тартусі близько восьмої години. Після багатогодинного очікування та спроб отримати дозвіл на в’їзд росіяни повернулися до Хмейміма ні з чим.
Інцидент стався на тлі нещодавніх заяв глави Міноборони уряду Сирії Мурхафа Абу Касри про те, що збереження російських баз у країні залежатиме від того, чи принесе це вигоду новій владі. Міністр дав зрозуміти, що Дамаск хотів би отримати експрезидента Башара Асада, який ховається в Москві. За словами Касри, глава уряду Сирії Ахмед Аш-Шараа порушував це питання на зустрічі з російською делегацією наприкінці січня. Тоді ж обговорювалася виплата репарацій, оскільки війська РФ допомагали Асаду утримувати владу, бомбардуючи міста опозиції. Станом на сьогодні переговори результатів не дали.
Окрім того, проти збереження російських баз виступає Туреччина, котра допомогла повстанцям повалити Асада та продовжує їх підтримувати. Також нова влада розірвала договір із “Будтрансгазом” щодо інвестицій у порт Тартуса від 2019 року, укладений на 49 років.
Москва вже вивезла частину озброєння із Сирії. Зокрема це робили через базу у Тартусі. Так, наприкінці січня туди прибули російські кораблі Sparta, Sparta II, “Иван Грен” і “Алєксандр Отраковський”. Тоді супутникові знімки зафіксували десятки одиниць військової техніки, приготовленої до навантаження. До цього російські судна тривалий час не пропускали і вони дрейфували неподалік, чекаючи дозволу від нової влади.
База ВМФ РФ у Тартусі давала Росії прямий вихід у Середземне море та поряд з аеродромом у Хмеймімі служила ключовим пунктом для поширення впливу Кремля на Близький Схід та Африку, а також хабом для перекидання військ, найманців та зброї.
Угоду про розширення російської військової присутності у Сирії підписали у 2017 році на 49 років. Вона дозволяла ВМФ РФ розміщувати в Тартусі до 11 військових кораблів, зокрема з ядерною установкою. Путін говорив, що намагався домогтися збереження баз після революції, обіцяючи новому уряду, що вони використовуватимуться нібито для “доставки гуманітарної допомоги” до Сирії.
Раніше європейські дипломати, зокрема міністри закордонних справ Німеччини та Франції, відвідали Сирію з метою зменшити вплив Росії в регіоні. ЄС також розробляє план поступового скасування санкцій проти Сирії.
Об’єкт у Тартусі є єдиним у Росії центром ремонту та поповнення запасів у Середземномор’ї, і Москва використовувала Сирію як плацдарм для доставки своїх військових підрядників в Африку та з неї. При Асаді сторони уклали домовленість про розміщення російського контингенту терміном на 49 років.
Однак, у січні нова влада Сирії розірвала контракт з російською фірмою STG Stroytransgaz щодо використання порту Тартус.
Читайте також: Bloomberg: Росії не вдається домовитися про збереження військових баз у Сирії
- Міністерство фінансів Сирії оголосило про заборону імпорту товарів із Росії, Ірану та Ізраїлю. Продукція з цих країн конфісковуватимуть.
- На колишнього президента Сирії Башара Асада, який після краху режиму отримав притулок в Росії, скоїли замах.
- Росія перекидає озброєння та військову техніку із Сирії до Лівії за допомогою авіації, однак з евакуацією майна морським шляхом виникли проблеми. Дозволу на захід кораблів до сирійського порту Тартус досі немає, а в “Олександра Отраковського” протікають баки з пальним.
- Генеральне консульство Туреччини в сирійському Алеппо розпочне роботу 20 січня після тривалої перерви. Про це оголосив глава МЗС Туреччини Хакан Фідан під час зустрічі в Анкарі з міністром закордонних справ нової сирійської адміністрації Асадом Хасаном Шайбані.
Триває 1152-га доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 941 тисячу осіб.
Офіційні особи США розчаровані тим, що Росія відхиляє їхні пропозиції щодо припинення війни проти України. В адміністрації президента Дональда Трампа попередили, що той “втрачає терпіння” і може вийти із запропонованого ним же мирного процесу.
У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 19 квітня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 107 бойових зіткнень.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що українські військові просунулись та збільшили зону контролю на Білгородщині.
У межах візиту до Франції відбулися двосторонні переговори делегації України з делегацією США у складі державного секретаря Марко Рубіо, спецпредставників президента Сполучених Штатів Стівена Віткоффа та Кіта Келлога.