США закликатимуть ЄС і НАТО взяти активнішу участь у підтримці України – CNN

Джерело: CNN

Цього тижня відбудуться офіційні зустрічі представників США з європейськими колегами, у межах яких вони закликатимуть ЄС і НАТО взяти на себе головну роль щодо допомоги Україні.

Зокрема 12 лютого відбудуться зустріч Контактної групи з питань оборони України (Рамштайн). Зустріч відбудеться у Брюсселі під головуванням Великої Британії. Хоча саме США – за час президентства Байдена – заснували групу та були ініціаторами попередніх зустрічей.

У межах інших зустрічей з європейськими колегами очільник Пентагону Піт Гегсет, держсекретар Марко Рубіо та спецпредставник з питань України Кіт Келлог закликатимуть союзників по ЄС і НАТО активніше підтримувати Україну, повідомили CNN джерела з міноборони США.

З цією метою 13 лютого, на зустрічі міністрів оборони НАТО Гегсет, як очікується, закликатиме своїх колег збільшити витрати на оборону до 5% від ВВП їхніх країн та збільшити оборонно-промисловий комплекс, щоб швидше почати виготовлення озброєння та обладнання.

Але у ЄС та НАТО все ще в очікуванні того, якими будуть заклики Гегсета за зачиненими дверима, розповів один з посадовців Альянсу. Двоє інших європейських посадовців заявили, що адміністрація Дональда Трампа не повідомила “нічого конкретного” щодо України, і що вони остерігаються будь-яких заяв, які не робить особисто Трамп.

Імовірно тому Кіт Келлог раніше заявив, що він обговорюватиме мирні ініціативи щодо російсько-української війни на Мюнхенській конференції з безпеки, але остаточний мирний план представить тільки Трамп.

Але за даними джерел, Келлог вже провів низку зустрічей з представниками інших краї, які підтримують Україну. Зокрема минулого тижня він зустрівся з кількома послами у Вашингтоні для попередніх дискусій, в яких також брали участь високопосадовці та міністри різних країн.

Європейський посадовець, який спілкувався з Келлогом, розповів, що адміністрація Трампа, імовірно, все ще “збирає ідеї, варіанти, як батоги, так і пряники”, тому яким буде остаточний варіант не знає ніхто.

Водночас джерело повідомило, що у Келлога була непохитна впевненість у тому, що Трамп досягне міцної угоди.

Тим часом офіційні представники НАТО та ЄС повідомляють, що змогли дещо зрозуміти з перших тижнів Гегсета на посту очільника Пентагону. Зокрема поки немає ознак того, що Пентагон під його керівництвом продовжить постачати зброю Україні зі своїх запасів.

Публічно сам Трамп заявив, що США допомагатимуть Україні в обмін на доступ до рідкісноземельних металів. Джерело, ознайомлене з планами адміністрації, повідомило, що може мовитись про пріоритетний доступ США до українських мінералів з американським фінансуванням та за участі компаній Штатів.

Такий розвиток змусив би Штати принаймні частково брати відповідальність за безпеку України, що подобається Києву, додало джерело.

Водночас в адміністрації Трампа все частіше обговорюють, чи погодиться президент РФ Володимир Путін сісти за стіл перемовин. Європейські посадовці кажуть, що не бачать ніяких ознак того, що очільник Кремля готовий до переговорів.

Відтак одним з завдань Келлога у Європі буде підштовхнути європейських посадовців до активніших дій, щоб змусити Путіна погодитись на перемовини.

Однією з головних тем обговорень може стати розміщення миротворців на території України. Це питання вже обговорювали Франція та Велика Британія.

Щодо США, то, за даними джерел, вони не розташовуватимуть своїх військових в Україні, але європейці вже дали зрозуміти, що Штати повинні зробити так, аби миротворча місія в Україні була життєздатною. Імовірно, мовиться про допомогу у розвідці, спостереженні та рекогностуванні для захисту сил, а також про додаткові системи ППО.

  • Міністр фінансів США Скотт Бессент відвідає Україну цього тижня (до 16 лютого) в межах початкових переговорів щодо забезпечення доступу США до критично важливих українських корисних копалин.

Внаслідок російського удару по Добропіллю на Донеччині 16 липня загинули четверо людей.

Президент України Володимир Зеленський повідомив, що Ольга Стефанішина стане новим послом України у Сполучених Штатах.

Народний депутат Ярослав Железняк повідомив, що новопризначена прем’єр-міністерка України Юлія Свириденко внесла до Верховної Ради подання зі списком посадовців, яких вона планує включити до свого Уряду.

Головнокомандувач військами НАТО у Європі генерал Алексус Гринкевич повідомив, що йому дали вказівку якнайшвидше доставити комплекси Patriot Україні.

Міністерство оборони внесло зміни до чотирьох ключових наказів щодо використання безпілотників, скасувавши вимоги, які втратили актуальність під час війни. На період воєнного стану та протягом трьох місяців від його припинення відтепер не застосовується низка їх положень.