Рослини вміють «спілкуватися» між собою та попереджати про небезпеку
Джерело: Business Insider
Рослини можуть передавати одна одній сигнали про загрозу, використовуючи леткі органічні сполуки, що поширюються повітрям. Це явище давно відоме науковцям, але тепер дослідникам вперше вдалося візуально зафіксувати процес, використовуючи спеціальні мікроскопи.
Під час експерименту команда молекулярного біолога Масацугу Тойоти з Університету Сайтама помістила частину рослин у контейнер, де на них нападали гусениці. В іншому контейнері перебували непошкоджені рослини, але обидва контейнери були з’єднані трубкою, що дозволяло передавати повітря, насичене хімічними сполуками, але не самих комах.
Рослини в другому контейнері були генетично модифікованими: їхні клітини починали світитися, якщо в них активувалися певні хімічні реакції. І коли пошкоджені гусеницями рослини випустили у повітря “сигнал тривоги”, сусідні рослини його сприйняли та відреагували, почавши випромінювати світіння.
Вчені пояснюють, що ці сигнали працюють аналогічно до нюху у тварин. Наприклад, людина може відчути у повітрі запах сірки й зрозуміти, що поруч є джерело небезпеки — наприклад, скунс. Рослини ж сприймають леткі органічні сполуки як попередження про загрозу та запускають захисні процеси.
На клітинному рівні система передавання сигналів у рослин виявилася подібною до тієї, що використовують тварини. Коли рослина отримує сигнал небезпеки, у ній активізуються кальцієві хвилі, що нагадує механізм міжклітинної комунікації в організмі людини.
“Я дуже хочу, щоб усі, особливо діти, розуміли, що рослини дуже чутливі. Будьте обережні з усіма рослинами на вулиці”, — пояснив Тойота.
Дослідник зазначив, що отримані результати можуть вплинути на сприйняття рослин у суспільстві. Він закликав людей, особливо дітей, ставитися до них з більшою повагою, оскільки вони мають складні механізми комунікації, які досі залишаються недостатньо вивченими.
- Європейські вчені виявили невідомий раніше вид грибка, який здатен перетворювати печерних павуків на “зомбі”.
Сьогодні, 21 лютого, російські окупанти атакували дроном поліцейське авто на Харківщині. Постраждали троє правоохоронців.
Служба безпеки спільно з Нацполіцією затримали у Київській області агентів російського ФСБ, які готували нові теракти – підриви будівель ЗСУ і правоохоронних органів.
Держсекретар США Марко Рубіо пояснив останні висловлювання президента США Дональда Трампа тим, що він “дуже засмучений” президентом України Володимиром Зеленським.
За даними української розвідки, російські пропагандисти отримали вказівки почати просування “переможних” наративів до третіх роковин повномасштабного вторгнення в Україну.
Сенатор Майк Лі, республіканець від штату Юта, представив законопроєкт під назвою “Акт про повний вихід з Організації Об’єднаних Націй до 2025 року”, який пропонує припинити членство США в ООН та її афілійованих органах, а також фінансування цих груп.