За три роки війни в Україні майже 150 журналістів постраждали при виконанні обовʼязків
Джерело: “Репортери без кордонів”
За даними міжнародної організації “Репортери без кордонів” (RSF), з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну майже 150 журналістів постраждали, виконуючи свої професійні обов’язки.
“Висвітлювати війну в Україні означає ризикувати своїм життям. Вбиті, поранені, взяті в заручники, затримані, зниклі безвісти – з 24 лютого 2022 року RSF зафіксувала майже 150 журналістів, які стали жертвами російських зловживань під час виконання своєї роботи, на основі інформації, зібраної за підтримки українського партнера RSF, Інституту масової інформації (ІМІ)”, – повідомила регіональна представниця RSF в Україні Полін Мофре.
За майже три роки війни росіяни вбили 13 журналістів. Ще 47 українських та іноземних медійників отримали поранення через обстріли з боку армії РФ.
18 українських журналістів, які були затримані на тимчасово окупованих територіях за відмову співпрацювати, перебувають за ґратами. Вони утримуються в нелюдських та принизливих умовах, часто за тисячі кілометрів від України, і деяким з них відмовляють у наданні медичної допомоги, зазначає RSF.
Одна українська журналістка наразі вважається зниклою безвісти. Жанна Кисельова, головна редакторка газети «Каховська зоря», яка була закрита після вторгнення 24 лютого 2022 року, була заарештована російсько-окупаційними військами 27 червня 2024 року у своєму будинку в Каховці, Херсонська область. РФ досі не надала жодної інформації щодо її місцеперебування чи місця затримання.
Організація повідомляє, що за три роки війни зафіксувала 23 російські удари по українських теле- та радіовежах. Ці об’єкти ставали прямими цілями в рамках стратегії Росії, спрямованої на припинення поширення незалежних новин. Деякі вежі, зокрема харківська, зазнали кількох обстрілів. RSF передала докази цих атак на медіаінфраструктуру до Міжнародного кримінального суду (МКС) як підтвердження воєнних злочинів.
За даними Інституту масової інформації, від початку повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року в Україні припинили роботу 329 медіа.
- Згідно з даними щорічної доповіді організації “Репортери без кордонів” у 2024 році по всьому світу були вбиті 54 журналісти за свою діяльність.
14 липня у Кишиневі стартував установчий семінар міжнародного проєкту, присвяченого збереженню та сталому управлінню Дністром — однією з головних транскордонних річок Східної Європи. Захід відкрив новий етап українсько-молдовської співпраці у водному секторі.
Компанія xAI, заснована американським розробником та підприємцем Ілоном Маском, отримала масштабне замовлення від Міністерства оборони США. Контракт може сягнути 200 мільйонів доларів та передбачає створення спеціалізованих рішень із використанням штучного інтелекту для державних потреб – зокрема у розвідці та галузі безпеки.
Штучний інтелект стрімко змінює спосіб, у який люди шукають інформацію в інтернеті, трансформуючи те, як користувачі орієнтуються у вебпросторі. Замість традиційних пошукових систем вони дедалі частіше звертаються до чат-ботів, котрі дають готові відповіді, а не перелік посилань, за якими можна перейти.
Правоохоронці викрили подружжя у Запоріжжі, котре організувало схему “відкатів” з родин загиблих воїнів Сил оборони за сприяння в оформленні державних виплат. У разі відмови, чоловік погрожував створенням штучних перешкод під час розгляду документів на отримання грошової компенсації. Йому загрожує до восьми років ув’язнення.
На Харківщині правоохоронці викрили масштабне виробництво підроблених акцизних марок, вилучивши майже 5 мільйонів одиниць контрафакту. Усім трьом фігурантам загрожує до 12 років позбавлення волі.