Експерти розповіли, як обмежити вплив мікропластику на організм

Джерело: журнал Health.

Мікропластик проникнув у всі куточки Землі — від арктичної мерзлоти до організмів морських тварин. Він також виявлений у людських тілах.

Дослідники знайшли мікроскопічні частинки пластику майже в кожному органі, а також у кровоносних судинах, артеріальних бляшках та навіть у плаценті. Останні дослідження Університету Нью-Мексико показали, що кількість пластикових частинок у людському мозку зросла на 50% за останні вісім років через загальне збільшення кількості пластику на планеті.

Хоча наука ще не має повної картини впливу мікропластику на здоров’я, вже встановлено зв’язок між певними хімічними речовинами в його складі та порушеннями ендокринної системи й серцево-судинними захворюваннями. Також виявлено, що у людей з деменцією концентрація пластику в мозку в 10 разів вища, ніж у решти населення.

Як мікропластик потрапляє в організм?

На відміну від природних матеріалів, пластик не розкладається на безпечні компоненти, а лише дробиться на мікроскопічні частинки. Ці частки переносяться повітрям, водою та потрапляють у їжу.

Мікропластик виявляють у морепродуктах, питній воді, ґрунті та навіть у повітрі. Найбільше він проникає в організм через їжу, воду та вдихання частинок.

Як зменшити вплив мікропластику?

1. Використовуйте альтернативи пластику на кухні:

Відмовтеся від пластикових обробних дощок, які можуть залишати мікропластик у їжі, замініть тефлонові сковорідки на чавунні, керамічні чи сталеві.

Уникайте пластикових лопаток та ложок — краще використовувати дерев’яні, силіконові або металеві.

2. Відмовтеся від пластикового посуду та упаковок:

Не використовуйте пластикові контейнери для зберігання та розігрівання їжі. Обирайте скляні або металеві ємності. Замість пластикової плівки для їжі використовуйте воскові серветки чи багаторазові кришки.

У магазинах намагайтеся купувати продукти без пластикової упаковки.

3. Зверніть увагу на засоби особистої гігієни:

Обирайте бамбукові зубні щітки замість пластикових, а також використовуйте натуральну зубну нитку з шовку чи воску замість пластикової.

4. Уникайте пластикових пляшок:

Бутильована вода містить значну кількість мікропластику, краще використовувати багаторазові металеві або скляні пляшки. Встановіть фільтр для води з дрібним порогом очищення.

5. Вибирайте натуральні тканини

Поліестер, нейлон та акрил — це пластик, який потрапляє у воду під час прання. Віддавайте перевагу натуральним тканинам, таким як бавовна та льон.

Використовуйте фільтри для зменшення мікропластику в пральній машині.

6. Зменшуйте кількість пластику у побуті

Уникайте одноразового пластику, особливо пінопласту та целофанових пакетів.

Віддавайте перевагу довговічним речам, ремонтуйте електроніку та побутову техніку замість купівлі нової.

Половина всього пластику на планеті була створена за останні 25 років, а до 2050 року його виробництво може подвоїтися. Дослідники закликають не лише змінювати власні звички, а й підтримувати закони щодо скорочення пластикових відходів.

“Ми повинні скоротити виробництво пластику, особливо одноразового. Без цього проблему мікропластику вирішити неможливо”, — зазначає експертка Тайс Мауад.

За даними синоптиків, у неділю, 20 квітня, в Україні збережеться тепла погода, подекуди- короткочасний дощ.

За роки повномасштабної війни 67 українських священників, пасторів та монахів стали жертвами вбивств або катувань з боку російських окупантів. 620 релігійних об’єктів було знищено, більшість із них християнські.

Президент Володимир Зеленський, після доповіді головнокомандувача Збройних сил України Олександра Сирського, заявив, що так зване “великоднє перемир’я” Росії не поширюється на Курську та Бєлгородську області РФ, а також що обстріли на деяких інших фронтових напрямках не припинилися.

Увечері 19 квітня, після того, як Путін оголосив про так зване “великоднє перемир’я”, російські війська обстріляли кілька населених пунктів Херсонської області.

Після трьох років полону мати й син, Маргарита та Руслан Виноград, несподівано зустрілися під час сьогоднішнього обміну полоненими.