У США з «катастрофічною» швидкістю зникають метелики

Джерело: The Washington Post

Чисельність метеликів у континентальній частині США скоротилась на 22% у цьому столітті, що може мати катастрофічні наслідки.

За останніми даними, опублікованими 6 березня, метелики на території Сполучених Штатів стрімко зникають зі швидкістю, яка, за словами вчених, може зруйнувати екосистеми та підірвати запилення, яке підтримує урожай країни.

За даними дослідження опублікованого у журналі Science, загальна кількість метеликів у США скоротила на 22% за 20-річний період через низку факторів: скорочення середовища проживання, підвищення температури повітря та токсичні пестициди, які вбивають метеликів.

Один з авторів дослідження Нік Хеддад, еколог з Мічиганського державного університету зазначив, що колись йому було важко повірити своїм сусідам, які розповідали, що бачать менше метеликів, аніж раніше.

“Я кивав головою, думаючи: “О, вони просто вийшли у поганий день””. Але виявлені дані переконали його в їхній правоті. “Метелики дійсно зникають з лиця землі”.

Зменшення кількості метеликів є частиною тривожного зменшення чисельності джмелів, світлячків та інших комах, яке спостерігається у Європі, Карибському басейні та інших містах по всьому світу.
Це може бути признаком потенційного “жукоапокаліпсису”, про який сперечаються вчені – зміни, які можуть призвести до проблем у природі та суспільстві.

Зникнення комах матиме жахливі наслідки для екосистем, в яких птахи та ссавці залежать від них як від їжі, а рослинам вони потрібні для запилення. Фермери та садоводи можуть втратити “союзників”, які діють як запилювачі та природні засоби боротьби зі шкідниками.

Девід Вагнер, ентомолог з Університету Коннектикуту, який не брав участі у дослідженні, сказав, що метелики є “критерієм для визначення того, що відбувається” серед комах загалом. Нові результати він описав як “катастрофічні та сумні”.

Дослідники вивчили понад 12 000 000 спостережень за метеликами, отриманих у 35 різноманітних програмах моніторингу по всій території США з 2000 по 2020 рік для дослідження.

Деякі з цих спостережень включали ходьбу за певним маршрутом та відмітку про кожного побаченого метелика. Інші підрахунки були також неформальними, до прикладу, запис метеликів, побачених у парку.

“Вчені не могли отримати всі дані, які ми використовували. Для цього потрібні були неймовірні зусилля інших людей, які цікавляться природою”, – сказав Хаддад.

Біолог Джеффрі Глассберг слідкував за метеликами в окрузі Вестчестер, штат Нью-Йорк. Разом з групою осіб він досліджував ландшафти діаметром 24 км у пошуках метеликів.

Глассберг, який досліджує цей район понад 40 років, розповів, що за цей час зафіксував зникнення близько 10 видів метеликів. Серед зниклих – примарний білий метелик, який, на думку біолога, змінив середовище через потепління.

За даними дослідження, за період 2000-2020 років загальна популяція метеликів скоротились на понад 1/5. Третина видів метеликів значно зменшилась, тоді як лише 3% – дев’ять видів метеликів – показали збільшення чисельності.

Серед різноманіття видів, які найбільше скорочуються у Сполучених Штатах, є флоридський білий метелик, який зустрічається в Еверглейдс і Кіс, мідний метелик Гермеса, що походить із Південної Каліфорнії, і хвостатий помаранчевий метелик, що літає біля кордону США та Мексики. Чисельність понад 100 видів зменшилася більш ніж на 50%.

Висновки, ймовірно, недооцінюють справжні масштаби втрат, сказав Вагнер, оскільки дослідники не мали достатньо даних, щоб оцінити деякі з найрідкісніших видів, які також, ймовірно, скорочуються.

Водночас Метью Моран, професор біології в коледжі Хендрікса, який скептично ставився до апокаліпсиса комах, попередив, що дослідження розглядає лише дані за два десятиліття і може не показати повну картину довгострокових тенденцій.

“Однак очевидно, що за останні 20 років ця група добре вивчених і популярних комах зазнала значного скорочення, що має викликати занепокоєння”, — додав він.

За словами дослідників, на популяцію метеликів впливають три основні фактори.

Дороги, будинки та інші забудови вирізають і знищують поля, де колись літали метелики. А підвищення температури внаслідок зміни клімату, спричиненої діяльністю людини, призводить до висихання рослинності в місцях існування, що залишилися.

“Кожен метелик, якого ви бачите, був гусеницею, яка з’їла рослину. Отже, умови, погані для рослин, будуть поганими для метеликів”, — сказав Коллін Едвардс, еколог, який керував дослідженням.

Багато видів метеликів, як правило, почуваються краще в північних частинах свого ареалу, виявили дослідники, припускаючи, що вони літають у вищі широти, щоб зберегти прохолоду. На південному заході, ураженому посухою, спостерігався найбільший спад.

Але, за словами Хаддада, третім і, ймовірно, найважливішим фактором, що спричинив занепад метеликів, є бум використання пестицидів з 1990-х років. У попередньому дослідженні він виявив, що головною причиною зменшення чисельності метеликів на Середньому Заході є перехід на інсектициди під назвою неонікотиноїди.

“Це, на мою думку, викликає найбільше занепокоєння”, — сказав він.

Принаймні один метелик, якого він особисто досліджував — метелик святого Франциска, який зустрічається лише в Північній Кароліні — можливо, вже вимер. Його скорочення задокументовано в дослідженні, в якому розглядалися дані до 2020 року, “але насправді він вже може зникнути”.

Понад 30 метеликів охороняються Законом про зникаючі види. Останнім метеликом, запропонованим до списку, є культовий монарх.

На відміну від ведмедів, птахів і багатьох інших зникаючих тварин, комахи швидко розмножуються. Якщо дати шанс — тобто якщо люди відновлять поля та зведуть до мінімуму використання пестицидів — вони можуть відновитися через кілька поколінь.

Дослідники сподіваються, що їхні відкриття стануть тривожним дзвіночком для громадськості, яка любить малювати метеликів і випускати їх на весілля, але, за їх словами, все ще робиться занадто мало для захисту їх у природі.

Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.