У Німеччині побоюються, що Трамп може «відключити» німецькі F-35

Джерело: Handelsblatt

У Німеччині зростають побоювання щодо залежності від США у сфері військової авіації, особливо після несподіваного припинення постачання американської зброї та розвідданих для України.

Функція швидкого відключення (Kill Switch) американських винищувачів F-35 може поставити Люфтваффе у повну залежність від Білого дому.

Один із представників військової галузі закликав не панікувати, зазначивши, що ймовірність відключення німецьких F-35 є низькою.

У такому разі ми зможемо літати на F-35 доти, доки не закінчаться запасні частини або не знадобиться оновлення системи, — пояснив співрозмовник видання.

Водночас Handelsblatt нагадує, що раніше компанія Lockheed Martin вже мала проблеми з програмним забезпеченням для F-35, що призвело до затримки постачання літаків для Данії, Норвегії та Бельгії.

Заступник голови фракції Християнсько-демократичного та Християнсько-соціального союзів (ХДС/ХСС) у Бундестазі Йоганн Вадефуль заявив у коментарі, що консерватори не планують відмовлятися від контракту на F-35. Його однопартієць, депутат Бундестагу Інго Гедехенс, закликав провести детальний аналіз цієї проблеми.

Нам потрібно уважно вивчити ситуацію і бути обережними. Якщо ми витрачаємо стільки грошей на таку систему озброєнь, як F-35, ми повинні мати повний контроль над її використанням, — заявив Гедехенс у коментарі Bild. — Чи можуть американські системи озброєнь, закуплені для Бундесверу, бути просто відключені через імпульсивне рішення Дональда Трампа? Цього не можна допустити, і тому питання слід розглянути якомога швидше.

На проблему одним із перших зреагував колишній глава Мюнхенської конференції з безпеки та експосол Німеччини у США та Великій Британії Вольфганг Ішингер.

Було б розумним рішенням для Берліна вимагати від США жорстких гарантій щодо F-35. Якщо нам доводиться хвилюватися, що США можуть зробити з майбутніми німецькими F-35 те саме, що зараз роблять з Україною, можливо, варто переглянути угоду. Ненадійний постачальник? — написав він написав він на платформі X.

Мова про контракт, підписаний у грудні 2022 року, за яким Німеччина має придбати 35 американських винищувачів-бомбардувальників F-35 за 10 мільярдів євро. Перші літаки мають надійти на озброєння Люфтваффе у 2026 році для заміни застарілих Tornado.

Функція швидкого відключення в F-35 — це більше, ніж просто чутки. Але набагато простіше зробити це через систему планування місій, що взагалі не дозволить літаку злетіти, — написав глава пресслужби німецької оборонної компанії Hensoldt Йоахім Шранцхофер.

  • Президент США Дональд Трамп розглядає можливість вивести війська з Німеччини та передислокувати їх до Угорщини, яка має тісні зв’язки з РФ.
  • Майбутній уряд Німеччини обговорює масштабні інвестиційні пакети, котрі можуть перевищити сотні мільярдів євро. Як повідомляє Bild, на переговорах між ХДС/ХСС і СДПН мовилося про створення двох спеціальних фондів: одного для Бундесверу, іншого — для модернізації інфраструктури.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 15 квітня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 87 бойових зіткнень.

15 квітня президент Володимир Зеленська розповів, що переговори між командами України та США щодо угоди про рідкісноземельні метали пройшли позитивно.

Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Збройних силах України безпілотний авіаційний комплекс українського виробництва В-1, здатний перебувати в повітрі упродовж декількох годин.

Російська армія в Україні значно залежить від постачання артилерійських боєприпасів із Північної Кореї, свідчать внутрішні звіти Міноборони РФ.

Російська армія вже розпочала наступальні дії на Сумщині й Харківщині, попри заяви про переговори. Інформацію підтвердив Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, зауваживши, що Росія щомісяця збільшує своє угруповання на 8-9 тисяч військових, продовжуючи стратегічну наступальну операцію.