Росія висунула підозрюваного у шпигунстві дипломата на посаду глави місії ОБСЄ у Сербії

Джерело: Радіо Свобода

Москва запропонувала підозрюваного бельгійською розвідкою у шпигунстві Дмитра Іорданіді, на посаду керівника місії Організації з безпеки і співробітництва в Європі у Сербії, повідомляє “Радіо Свобода” з посиланням на спільне розслідування з європейськими медіа.

55-річний Іорданіді — дипломат із багаторічним досвідом роботи на Балканах, у 2023 році залишив Брюссель після того, як бельгійська служба безпеки (VSSE) внесла його до списку підозрюваних у шпигунстві. Розслідування RFE/RL, EUobserver, De Morgen, Humo та Le Monde встановило його зв’язок зі Службою зовнішньої розвідки РФ.

Зауважується, що тоді Іорданіді самостійно покинув Бельгію після ультиматуму влади. Тепер Росія прагне повернути його до ОБСЄ. Крім місії у Сербії, його кандидатуру розглядають для програм ОБСЄ у Киргизстані та Казахстані.

Затвердження кандидатів на такі посади здійснює чинний головуючий ОБСЄ, яким наразі є глава МЗС Фінляндії Еліна Валтонен, у співпраці з керівництвом організації та приймаючими країнами.

Західні уряди неодноразово звинувачували Москву у використанні ОБСЄ для просування своїх інтересів та зриву роботи організації.

Розслідування засвідчило, що Іорданіді має тривалі зв’язки з Балканами: з 2009 року він працював у посольстві РФ у Сараєво, згодом очолював офіс ОБСЄ в Баня-Луці. У 2013 році його бачили на зустрічі Путіна з експрезидентом Сербії Томіславом Ніколичем та Вучичем.

Після початку повномасштабної війни РФ проти України Захід вислав сотні російських дипломатів, серед яких були й співробітники місії РФ у Брюсселі. До списку підозрюваних у шпигунстві потрапили також: радник посольства РФ, пов’язаний з Академією Міноборони РФ, Олександр Ковальчук, другий секретар посольства, випускник Військової академії стратегічних ракетних військ у Москві Сергій Черепанов, технічний співробітник, зареєстрований за адресою, що вказує на спецпідрозділ ГРУ Дмитро Замогільних.

Один із висланих дипломатів, Сергій Гуділін, використовував додаток Strava для публікації знімків військових об’єктів у Бельгії, включно з радарною станцією в Бертемі, яка надає дані бельгійській армії.

Після масштабного вислання своїх агентів Кремль адаптує тактику розвідки. За словами експерта НАТО Джеймса Аппатурая, РФ активно використовує кіберпростір для вербування, залучаючи кримінальні угруповання та сторонніх виконавців.

У січні 2024 року прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що Москва планувала акти “повітряного тероризму” в Європі.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.