Астронавти NASA повернулися на Землю після дев‘ятьох місяців у космосі

Джерело: Associated Press

Американські астронавти Суні Вільямс і Бутч Вілмор повернулися на Землю після того, як провели на Міжнародній космічній станції понад дев’ять місяців замість запланованого тижня.

Як зазначається, Вілмор і Вільямс повернулися на Землю в капсулі космічного корабля Crew Dragon компанії SpaceX. Разом з ними були астронавт NASA Нік Гейг і російський космонавт Олександр Горбунов. Шлях від МКС до Землі тривав 17 годин.

Вілмор і Вільямс провели в космосі 286 днів — на 278 днів довше, ніж передбачалося під час їх запуску. Вони облетіли Землю 4 576 разів і подолали 195 мільйонів кілометрів до моменту приземлення біля узбережжя Флориди.

Фото: АР

Фото: АР

Подорож астронавтів розпочалася в червні 2024 року. Суні а Бутч брали участь у першому випробуванні космічного корабля Starliner, розробленого компанією Boeing. Під час польоту до космічної станції капсула зіткнулася з низкою технічних проблем, тож повернення астронавтів додому довелося відкласти через ризики.

На початку вересня минулого року Starliner повернувся на Землю без екіпажу. Це означало, що для повернення Бутча і Суні потрібен новий корабель. Тому NASA обрало наступний за графіком політ — капсулу SpaceX, яка прибула на МКС наприкінці вересня.

На капсулі корабля Crew Dragon на станцію прилетіли двоє астронавтів замість чотирьох, залишивши два вільних місця для Бутча і Суні. Утім, політ SpaceX був запланований на шість місяців, тому термін перебування астронавтів на МКС продовжили до березня 2025 року.

Джиллі – собака породи малінуа, що все своє життя до початку повномасштабного вторгнення несла службу на КПП “Чонгар” – контрольно-пропускний пункт з тимчасово окупованим Кримом. Її власник Ден, прикордонник з Херсонщини, з малечку виховував та соціалізував Джиллі, навчав на пошук наркотичних засобів для роботи. 24 лютого, коли росіяни стрімко просувались на усіх напрямках, саме КПП “Чонгар” був першим взятим об’єктом. Наряд Дена з собакою після обстрілу не змогли провести успішну евакуацію і були в оточені. Військовослужбовців взяли в полон, Джиллі наказали відпустити. Тоді вони бачились востаннє.

Платформа Меморіал у співпраці з Характер.медіа презентувала спецпроєкт “Ратушні. Легенда про Лицаря і Друїда”. Це меморіальний репортаж, що складається з 18 частин, доповнених ілюстраціями й аудіо- та відеоматеріалами. Презентація відбулася сьогодні, 4 липня, на відкритті фестивалю “Протасів Яр” у Києві.

Цей день — справжній ковток свіжості після спеки. Погода в Україні зміниться: зниження температури, хмарність і локальні дощі зроблять повітря легшим. За даними SINOPTIK.ua, збережеться підвищений рівень алергенів та місцями — грози.

Командира 211-ї бригади Збройних Сил України судитимуть за покривання знущань над особовим складом. За даними Державного бюро розслідувань, упродовж кількох місяців він знав про побиття та приниження підлеглих, але свідомо не втручався.

Уночі 4 липня внаслідок російського масованого удару по Києву пошкоджень зазнала одна з пожежно-рятувальних частин міста.