Швеція готує спецпризначенців для війни з Росією в Арктиці

Джерело: The Wall Street Journal

Швеція лише рік тому вступила до НАТО, однак, вже готується протистояти Росії – і найактивніше в тому регіоні, де збройні сили обох країн мають потужний потенціал. Арктика набуває особливого значення як у військовій, так і в економічній площині.

Бригада арктичних спецпризначенців готується протистояти Росії, яка може здійснити агресію заради зміцнення позицій свого Північного флоту, або намагатиметься отримати контроль над природними ресурсами, доступ до яких відкривається через глобальне потепління.

Зараз їхні сили та кошти обмежені через війну проти України, але як тільки там встановиться мир і вони виводитимуть звідти війська, почнеться відлік часу для решти Європи, – пояснив заступник командира бригади.

Хоча Швеція не межує з Росією, лише кілька сотень кілометрів через територію Фінляндії відокремлюють її від Кольського півострова і вузька смужка норвезької землі – від узбережжя Норвезького моря. На Кольському півострові, в Північноморську (Мурманська область), знаходиться база Північного флоту ВМФ Росії, в чиї основні завдання входить підтримка постійної готовності морських стратегічних ядерних сил на користь ядерного стримування.

У лютому 2023 року норвезька розвідка повідомила у щорічній доповіді, що кораблі та підводні човни Північного флоту вперше за 30 років стали виходити в море на бойове чергування з тактичною ядерною зброєю на борту. Це “представляє особливо серйозну загрозу в кількох оперативних сценаріях, у яких можуть брати участь країни НАТО”, мовилося у доповіді.

З погляду російського керівництва від Північного флоту залежить виживання країни, тому росіяни “готові вдатися до великих ризиків, щоб його захистити”. Вони можуть вважати за необхідне пересунути лінії оборони до Норвегії та Фінляндії.

Якщо таке станеться, шведські спецпризначенці будуть одними з перших підрозділів, котрі прийдуть на допомогу своїм сусідам. Швеція також допомагає готуватися до війни в Арктиці своїм союзникам НАТО; Так, у спеціальному субарктичному центрі підготовку проходять американські солдати.

Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі ухвалила рішення про продовження антидемпінгових мит на цемент і металопрокат, а також розпочала нові розслідування для захисту національного виробника від агресивного імпорту.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган розпочав масштабну кампанію проти ожиріння — тепер громадян можуть публічно зважувати прямо на вулицях.

З початку 2025 року російські атаки в Україні призвели до більшої кількості загиблих і поранених серед цивільних, ніж за аналогічний період 2024 року, повідомила правозахисна організація Human Rights Watch.

Німеччина посилить свою танкову бригаду у Литві, аби зміцнити східний фланг НАТО з метою стримування Росії. До кінця 2027 року чисельність підрозділу збільшать до 5 тисяч військовослужбовців із нинішніх 500.  

Глава Міністерства закордонних справ Польщі Радослав Сікорський наголосив, що путінська Росія змінює історію та відновлює культ злочинця — Сталіна, який наказав убити польських військовополонених. Так він прокоментував у Брюсселі осквернення й пошкодження пам’ятника на Польському військовому кладовищі в Мєдному, де поховані жертви Катинського розстрілу 1940 року.