Важливість Чорного моря для Росії, і чому угода підходить Москві: пояснення Sky News

Джерело: SkyNews

Перемовини між Росією, США та Україною в Ер-Ріяді переважно були зосереджені довкола Чорного моря, і сьогодні стало відомо про досягнення нової домовленості.

Що таке зернова угода?

Переговори базувалися на відновленні частини Чорноморської зернової ініціативи, укладеної у липні 2022 року за посередництва Туреччини та ООН. Вона дозволяла Україні експортувати зерно з портів без ризику атак, що було критично важливим для світової продовольчої безпеки.

Чому угода була вигідною Росії?

Домовленість передбачала також сприяння російському експорту сільськогосподарської продукції. Проте в липні 2023 року Москва вийшла з ініціативи, звинувативши Захід у невиконанні зобов’язань щодо зняття обмежень на російський агроекспорт. Після цього Росія перестала гарантувати безпечний прохід суден у Чорному морі, що призвело до значного падіння експорту українського зерна.

Чому зараз Росія погоджується на припинення вогню в Чорному морі?

За новими домовленостями Росія знову зможе експортувати сільськогосподарську продукцію та добрива через Чорне море, отримавши певне зменшення тиску санкцій. У заяві США також наголосили про готовність сприяти виходу російських агропродуктів на світові ринки.

Експерти пояснюють, що Москва погоджується лише на ті угоди, які їй вигідні. Зараз Росія хоче зберегти свої кораблі, оскільки Україна дедалі успішніше атакує їх у Чорному морі. Водночас на суходолі РФ продовжує бойові дії, де має певні тактичні просування.

24 березня в Ер-Ріяді відбулися переговори між делегаціями США та Росії, на яких обговорюється можливе припинення вогню в Чорному морі та відновлення безпечного судноплавства. Метою цих перемовин є досягнення умов, за яких обидві сторони змогли б відновити транспортування зерна, пального та торгівлю в регіоні. Зі слів радника з національної безпеки Білого дому Майка Волтца, США прагнуть знайти основи для більш масштабного мирного процесу.

Однак потенційне перемир’я викликає побоювання у країнах, котрі мають вихід до Чорного моря, зокрема в Болгарії та Румунії. Ці держави побоюються, що будь-яка угода може дозволити російському флоту повернутися до західної частини моря, після того, як Україна успішно витіснила його на схід від Криму. Як зазначили посадовці з Болгарії та Румунії, будь-яке підписання угоди може бути вигідним Москві і становитиме загрозу безпеці їхніх країн. Вони також висловлюють занепокоєння, що їхня думка може бути не врахована у майбутньому мирному процесі.

Раніше стало відомо, що російська делегація на переговорах зі США в Саудівській Аравії наполягає на встановленні свого контролю над чотирма українськими областями: Донецькою, Луганською, Запорізькою та Херсонською.

Читайте також: Путін наказав затягувати мирні переговори, щоб захопити більше територій – ЗМІ

Віцепрезидент США Джеймс Ді Венс звинуватив Данію у тому, що вона не забезпечує захист Гренландії від інших країн наголосивши, що США краще захищатимуть острів.

За останніми даними, кількість жертв землетрусу магнітудою 7,7 бала, який 28 березня стався у М’янмі, сягла 1002 осіб.

Триває 1130-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 912 тисяч осіб.

Пізно ввечері 28 березня російські окупанти масовано атакували “шахедами” Дніпро. У місті значні руйнування, є загиблі та поранені.

29 березня відзначають Всесвітній день фортепіано та День фокусника або День диму і дзеркал. Християни сьогодні згадують священномученика Марка.